mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Wojnicza

Obwodnica Wojnicza

W ciągu najbliższego miesiąca rozpoczną się prace przy budowie obwodnicy Wojnicza. Na tą inwestycję mieszkańcy gminy i podróżujący wzdłuż krajowej czwórki czekali od dawna. Prace potrwają do wiosny 2007 roku.

Wykonawcą prac budowlanych będzie konsorcjum utworzone przez portugalską firmę Mota - Engil Engenharia e Construçao S.A. z Porto oraz powołana przezeń polską firmę Mota - Engil Polska S.A. z Krakowa. Wartość kontraktu to ponad 68 mln zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Koszt całego przedsięwzięcia, tzn. prac budowlano - montażowych wraz z wykupami, dokumentacją, pracami archeologicznymi i nadzorem to 72,7 mln zł brutto. Całość prac zostanie zakończona w ciągu 570 dni (19 miesięcy) od daty rozpoczęcia robót, czyli wiosną 2007 roku.
 
Obwodnica będzie drogą jednojezdniową klasy GP o długości 3.750 m i o szer. całkowitej nawierzchni 11.0 m (jezdnia o szer. 7.0 m oraz pobocza utwardzone o szer. 2.0 m x 2.0 m). Na włączeniach obwodnicy do istniejącej "czwórki" powstaną dwa węzły drogowe: na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą do terenów przemysłowych na początku odcinka obwodnicy i na skrzyżowaniu ze wschodnią obwodnicą Wojnicza na końcu odcinka. Nowa droga, tak jak cała "czwórka" po modernizacji, będzie miała nośność 115 kN/oś.
 
Zakres prac obejmuje ponadto: przebudowę dróg poprzecznych, budowę dróg dojazdowych, budowę 3 wiaduktów w ciągu obwodnicy oraz 2 wiaduktów w ciągu dróg poprzecznych, budowę 6 przepustów żelbetowych, wykonanie kanalizacji deszczowej, budowę oświetlenia węzłów, budowę urządzeń służących ochronie środowiska, wykonanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz oznakowania pionowego i poziomego. Podkreślenia wymaga duży zakres robót związany z przebudową i zabezpieczeniem urządzeń towarzyszących, w tym: napowietrznych linii energetycznych, napowietrznej linii telekomunikacyjnej, sieci wodociągowej oraz sieci gazowej wysokiego ciśnienia. W pierwszym etapie prac wykonawca zajmie się przełożeniem urządzeń obcych, których jest na trasie inwestycji bardzo dużo (m.in. 5 km gazociągu).

To właśnie korzystny układ komunikacyjny jest ważnym czynnikiem dla rozwoju gminy Wojnicz. Przebiegająca przez teren gminy droga nr 4 wraz z projektowaną obwodnicą oraz sieć kolejowa Kraków - Medyka stwarza możliwości rozwoju usług i przemysłu. Przypomnijmy, że w roku 1999 powstała inicjatywa budowy w Wojniczu Zielonego Parku Przemysłowego .


 


Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic