mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Wojnicza

Obwodnica Wojnicza

W ciągu najbliższego miesiąca rozpoczną się prace przy budowie obwodnicy Wojnicza. Na tą inwestycję mieszkańcy gminy i podróżujący wzdłuż krajowej czwórki czekali od dawna. Prace potrwają do wiosny 2007 roku.

Wykonawcą prac budowlanych będzie konsorcjum utworzone przez portugalską firmę Mota - Engil Engenharia e Construçao S.A. z Porto oraz powołana przezeń polską firmę Mota - Engil Polska S.A. z Krakowa. Wartość kontraktu to ponad 68 mln zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Koszt całego przedsięwzięcia, tzn. prac budowlano - montażowych wraz z wykupami, dokumentacją, pracami archeologicznymi i nadzorem to 72,7 mln zł brutto. Całość prac zostanie zakończona w ciągu 570 dni (19 miesięcy) od daty rozpoczęcia robót, czyli wiosną 2007 roku.
 
Obwodnica będzie drogą jednojezdniową klasy GP o długości 3.750 m i o szer. całkowitej nawierzchni 11.0 m (jezdnia o szer. 7.0 m oraz pobocza utwardzone o szer. 2.0 m x 2.0 m). Na włączeniach obwodnicy do istniejącej "czwórki" powstaną dwa węzły drogowe: na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą do terenów przemysłowych na początku odcinka obwodnicy i na skrzyżowaniu ze wschodnią obwodnicą Wojnicza na końcu odcinka. Nowa droga, tak jak cała "czwórka" po modernizacji, będzie miała nośność 115 kN/oś.
 
Zakres prac obejmuje ponadto: przebudowę dróg poprzecznych, budowę dróg dojazdowych, budowę 3 wiaduktów w ciągu obwodnicy oraz 2 wiaduktów w ciągu dróg poprzecznych, budowę 6 przepustów żelbetowych, wykonanie kanalizacji deszczowej, budowę oświetlenia węzłów, budowę urządzeń służących ochronie środowiska, wykonanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu oraz oznakowania pionowego i poziomego. Podkreślenia wymaga duży zakres robót związany z przebudową i zabezpieczeniem urządzeń towarzyszących, w tym: napowietrznych linii energetycznych, napowietrznej linii telekomunikacyjnej, sieci wodociągowej oraz sieci gazowej wysokiego ciśnienia. W pierwszym etapie prac wykonawca zajmie się przełożeniem urządzeń obcych, których jest na trasie inwestycji bardzo dużo (m.in. 5 km gazociągu).

To właśnie korzystny układ komunikacyjny jest ważnym czynnikiem dla rozwoju gminy Wojnicz. Przebiegająca przez teren gminy droga nr 4 wraz z projektowaną obwodnicą oraz sieć kolejowa Kraków - Medyka stwarza możliwości rozwoju usług i przemysłu. Przypomnijmy, że w roku 1999 powstała inicjatywa budowy w Wojniczu Zielonego Parku Przemysłowego .


 


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.