mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Wrocławia A8 będzie szersza

Obwodnica Wrocławia A8 będzie szersza

Budowa Autostradowej Obwodnicy Wrocławia rozpocznie się wiosną przyszłego roku i będzie miała trzy pasy ruchu w każdym kierunku a nie dwa jak początkowo planowano – poinformował podczas konferencji prasowej Wojewoda Dolnosląski Krzysztof Grzelczyk. Wojewoda przedstawił wydaną przez Ministra Budownictwa zmianę w decyzji lokalizacyjnej AOW, która jest istotna dla rozpoczęcia jej budowy.

Obwodnica Wrocławia A8 będzie szersza

Okazuje się, że A8 zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu w każdym kierunku na odcinku od włączenia z A4 (węzeł Nowa Wieś) do połączenia z trasą wylotową DK nr 5 w kierunku Poznania (węzeł Widawa). W pobliżu węzła Nowa Wieś Wrocławska wybudowane zostaną dodatkowe drogi i trzy wiadukty. Wprowadzone zmiany techniczne wynikają m. in. z konieczności dostosowania rozwiązań do zwiększonego ruchu na skrzyżowaniu A4 z AOW, co wynika z usytuowania dużych inwestycji na terenie gminy Kobierzyce (m.in. inwestycje LG).

Z kolei na odcinku łączącym węzły Kosmonautów i Widawa autostrada zostanie „wzniesiona w górę” i powstanie estakada o długości około 3 km. Zmiany wynikają również z konieczności nowych rozwiązań drogowych podyktowanych przez program ochrony przyrody Natura 2000, a także ochrony przeciwpowodziowej. Wprowadzone zmiany nie wpływają na wytyczony wcześniej przebieg AOW.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8 poprowadzona nowym śladem, północno-zachodnim obrzeżem miasta, ma liczyć około 36 km. Koszt zadania szacowany jest na około 1,5 mld zł. GDDKiA przewiduje ogłoszenie przetargu w I kwartale 2007r wtedy też planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę i następnie rozpoczęcie prac budowlanych. Sprawę opóźnia proces nabywania terenów pod trasę. Grunty są nabyte obecnie w około 80 %. Pozostały do załatwienia tematy trudne i problematyczne - wszczęto 26 postępowań wywłaszczeniowych, a przewidywanych jest jeszcze do wszczęcia około 28 postępowań.

Przeczytaj więcej:

Perspektywy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 (2006-11-30)

Pewna kasa na obwodnicę Wrocławia (2006-10-05)

 

 


Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

~seba 2006-12-21

Student, płatne obwodnice to chyb a w twojej bananowej republice!

~student 2006-12-14

Wszystko pięknie, tylko kto będzie jeździł płatną obwodnicą? Tiry może do tego jakoś zmuszą, ale osobówki dalej będą przez wrocław jeździć.

~MaTi 2006-12-13

tak, poszerzą do 3 pasów, a łącznik kobierzyce będzie drogą jednojezdiową, .. fajnie

~Kireqs 2006-12-13

O co ci chodzi tępaku?

~młody junak 2006-12-13

hej MŁODY JUNAKU, smutek zwal i strach. Bo na tamtym piachu, za 15 lat, powstanie, Z PEWNOŚCIĄ, jasna długa prosta, szeroka, jak morze, OBWODNICA WROCŁAWIA. z AKCENTEM NA SZEROKA, z niepewnym jednak okresem realizacji - 15 lat tylko pozornie wydaje sie do zrobienia....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja naliczy kierowcom punkty karne
Francja jest kolejnym państwem na mapie, które zamierza naliczać punkty karne kierowcom z innych państw. W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu trzeba się będzie liczyć z konsekwencjami.