mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Wrocławia A8 będzie szersza

Obwodnica Wrocławia A8 będzie szersza

Budowa Autostradowej Obwodnicy Wrocławia rozpocznie się wiosną przyszłego roku i będzie miała trzy pasy ruchu w każdym kierunku a nie dwa jak początkowo planowano – poinformował podczas konferencji prasowej Wojewoda Dolnosląski Krzysztof Grzelczyk. Wojewoda przedstawił wydaną przez Ministra Budownictwa zmianę w decyzji lokalizacyjnej AOW, która jest istotna dla rozpoczęcia jej budowy.

Obwodnica Wrocławia A8 będzie szersza

Okazuje się, że A8 zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu w każdym kierunku na odcinku od włączenia z A4 (węzeł Nowa Wieś) do połączenia z trasą wylotową DK nr 5 w kierunku Poznania (węzeł Widawa). W pobliżu węzła Nowa Wieś Wrocławska wybudowane zostaną dodatkowe drogi i trzy wiadukty. Wprowadzone zmiany techniczne wynikają m. in. z konieczności dostosowania rozwiązań do zwiększonego ruchu na skrzyżowaniu A4 z AOW, co wynika z usytuowania dużych inwestycji na terenie gminy Kobierzyce (m.in. inwestycje LG).

Z kolei na odcinku łączącym węzły Kosmonautów i Widawa autostrada zostanie „wzniesiona w górę” i powstanie estakada o długości około 3 km. Zmiany wynikają również z konieczności nowych rozwiązań drogowych podyktowanych przez program ochrony przyrody Natura 2000, a także ochrony przeciwpowodziowej. Wprowadzone zmiany nie wpływają na wytyczony wcześniej przebieg AOW.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8 poprowadzona nowym śladem, północno-zachodnim obrzeżem miasta, ma liczyć około 36 km. Koszt zadania szacowany jest na około 1,5 mld zł. GDDKiA przewiduje ogłoszenie przetargu w I kwartale 2007r wtedy też planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę i następnie rozpoczęcie prac budowlanych. Sprawę opóźnia proces nabywania terenów pod trasę. Grunty są nabyte obecnie w około 80 %. Pozostały do załatwienia tematy trudne i problematyczne - wszczęto 26 postępowań wywłaszczeniowych, a przewidywanych jest jeszcze do wszczęcia około 28 postępowań.

Przeczytaj więcej:

Perspektywy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 (2006-11-30)

Pewna kasa na obwodnicę Wrocławia (2006-10-05)

 

 


Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

~seba 2006-12-21

Student, płatne obwodnice to chyb a w twojej bananowej republice!

~student 2006-12-14

Wszystko pięknie, tylko kto będzie jeździł płatną obwodnicą? Tiry może do tego jakoś zmuszą, ale osobówki dalej będą przez wrocław jeździć.

~MaTi 2006-12-13

tak, poszerzą do 3 pasów, a łącznik kobierzyce będzie drogą jednojezdiową, .. fajnie

~Kireqs 2006-12-13

O co ci chodzi tępaku?

~młody junak 2006-12-13

hej MŁODY JUNAKU, smutek zwal i strach. Bo na tamtym piachu, za 15 lat, powstanie, Z PEWNOŚCIĄ, jasna długa prosta, szeroka, jak morze, OBWODNICA WROCŁAWIA. z AKCENTEM NA SZEROKA, z niepewnym jednak okresem realizacji - 15 lat tylko pozornie wydaje sie do zrobienia....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.