mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Żagania

Obwodnica Żagania

W ciągu drogi nr 12 oddano do użytku obwodnicę miasta Żagań. W ramach inwestycji wybudowano dwa mosty - nad rzeką Bóbr i nad rzeką Czerną oraz wiadukt drogowy i 5 skrzyżowań. Koszt budowy wyniósł ponad 7,2 mln euro netto, z czego 3 mln euro pochodziło z funduszu PHARE. Wykonawcą drogi była firma Strabag.

Obwodnica Żagania

W ciągu blisko 3 lat powstała obwodnica o długości 4,9 km. Na odcinku o długości 1 km obwodnica pokrywa się z ulicami miasta. Droga o nośności 115 kN/oś zaliczona jest do klasy GP (główna przyśpieszona). Szerokość jezdni wynosi 7 m.

W ramach zadania wybudowano m.in. pięć skrzyżowań oraz wiadukt nad ulicą Chrobrego, most nad rzeką Czerna i most trójprzęsłowy nad rzeką Bóbr o długości 126 m, a także przejścia podziemne dla pieszych i rowerzystów, przejazdy gospodarcze i kanalizację deszczową, w celu właściwego odwodnienia drogi. Przebudowane zostały drogi krzyżujące się z obwodnicą. Zamontowano również 11 ekranów akustycznych na odcinku o łącznej długości 1100 m, w celu ograniczenia hałasu przy budynkach, spowodowanego ruchem pojazdów. Wybudowana została również ścieżka rowerowa dwukierunkowa o szerokości 2,5 m. Jest ona oddzielona od jezdni pasem zieleni o szerokości 5 metrów lub biegnie poza koroną drogi. Przebudowano również kolidujące sieci: energetyczną, telekomunikacyjną, wodociągową oraz gazociąg.

Miasto Żagań stanowi znaczący węzeł drogowy województwa lubuskiego na drodze krajowej nr 12, w którym skupia się ruch samochodowy z kierunku przejść granicznych Przewóz, Łęknica, Gubinek. Przejazd przez jedyny most w mieście na rzece Bóbr i zawiły układ drogowy stwarzały ogromne problemy dla drożności drogi nr 12 oraz uciążliwości dla mieszkańców miasta, a także niekorzystnie wpływały na zabytkową zabudowę miasta.

Przeczytaj także:

Trzy etapy żarskiej obwodnicy (2005-12-12)

Międzyrzecz - obwodnica (2005-05-25)

Za 600 dni wokół Gorzowa Wlkp. (2005-05-09)
 

Tematy w artykule: lubuskie obwodnice

Podobne wiadomości:

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj. mazowieckim

Przetargi na dwie nowe inwestycje w woj....

Polskie drogi 2015-10-05

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.