mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica Żagania

Obwodnica Żagania

W ciągu drogi nr 12 oddano do użytku obwodnicę miasta Żagań. W ramach inwestycji wybudowano dwa mosty - nad rzeką Bóbr i nad rzeką Czerną oraz wiadukt drogowy i 5 skrzyżowań. Koszt budowy wyniósł ponad 7,2 mln euro netto, z czego 3 mln euro pochodziło z funduszu PHARE. Wykonawcą drogi była firma Strabag.

Obwodnica Żagania

W ciągu blisko 3 lat powstała obwodnica o długości 4,9 km. Na odcinku o długości 1 km obwodnica pokrywa się z ulicami miasta. Droga o nośności 115 kN/oś zaliczona jest do klasy GP (główna przyśpieszona). Szerokość jezdni wynosi 7 m.

W ramach zadania wybudowano m.in. pięć skrzyżowań oraz wiadukt nad ulicą Chrobrego, most nad rzeką Czerna i most trójprzęsłowy nad rzeką Bóbr o długości 126 m, a także przejścia podziemne dla pieszych i rowerzystów, przejazdy gospodarcze i kanalizację deszczową, w celu właściwego odwodnienia drogi. Przebudowane zostały drogi krzyżujące się z obwodnicą. Zamontowano również 11 ekranów akustycznych na odcinku o łącznej długości 1100 m, w celu ograniczenia hałasu przy budynkach, spowodowanego ruchem pojazdów. Wybudowana została również ścieżka rowerowa dwukierunkowa o szerokości 2,5 m. Jest ona oddzielona od jezdni pasem zieleni o szerokości 5 metrów lub biegnie poza koroną drogi. Przebudowano również kolidujące sieci: energetyczną, telekomunikacyjną, wodociągową oraz gazociąg.

Miasto Żagań stanowi znaczący węzeł drogowy województwa lubuskiego na drodze krajowej nr 12, w którym skupia się ruch samochodowy z kierunku przejść granicznych Przewóz, Łęknica, Gubinek. Przejazd przez jedyny most w mieście na rzece Bóbr i zawiły układ drogowy stwarzały ogromne problemy dla drożności drogi nr 12 oraz uciążliwości dla mieszkańców miasta, a także niekorzystnie wpływały na zabytkową zabudowę miasta.

Przeczytaj także:

Trzy etapy żarskiej obwodnicy (2005-12-12)

Międzyrzecz - obwodnica (2005-05-25)

Za 600 dni wokół Gorzowa Wlkp. (2005-05-09)
 

Tematy w artykule: lubuskie obwodnice

Podobne wiadomości:

S3 Sulechów - Zielona Góra: podpisano umowę

S3 Sulechów - Zielona Góra: podpisano umowę

Polskie drogi 2016-02-23

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?