mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica dla Żyrardowa

Obwodnica dla Żyrardowa

Prawdopodobnie jeszcze w październiku tego roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę obwodnicy Żyrardowa w ciągu drogi krajowej nr 50. Realizacja tego wyczekiwanego od dawna zadania jest pilna ze względu na duży ruch tranzytowy uciążliwy dla miasta.

Obwodnica dla Żyrardowa
8 października w Żyrardowie odbyła się rozprawa administracyjna dotycząca budowy obwodnicy miasta, która znajdzie się w ciągu drogi krajowej nr 50. Spotkanie poprzedzało wydanie pozwolenia na budowę i było jednym z ostatnich etapów przed rozpoczęciem ważnej i oczekiwanej inwestycji. Głównym celem rozprawy było sprawdzenie, czy projekt chroni środowisko oraz ludzi mieszkających w sąsiedztwie inwestycji przed hałasem.

Przedstawiony przez firmę Jacobs Polska projekt 15 km trasy nie wzbudził kontrowersji. Padające w toku dyskusji pytania dotyczyły przede wszystkim zastosowania ekranów dźwiękoszczelnych na poszczególnych odcinkach przebiegu obwodnicy, a także usytuowania przejść dla zwierząt oraz ruchu pieszego. Przebieg spotkania potwierdził społeczną akceptację dla przedstawionego projektu, co przyspieszy wydanie pozwolenia na budowę. Prawdopodobnie decyzja w tej sprawie zostanie wydana jeszcze przed końcem października bieżącego roku. Obecny na rozprawie Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski podkreślił, że pozwolenie na budowę zgodnie z oczekiwaniami inwestora opatrzone będzie klauzulą natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że ewentualne odwołania od tej decyzji nie będą wstrzymywać procesu inwestycyjnego.

Jednocześnie także 8 października 2008 roku warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wybór wykonawcy prac. Zadanie obejmuje budowę 15 km drogowego obejścia Żyrardowa po nowym śladzie, skanalizowanego  skrzyżowania (z drogą powiatową), dwóch rond (połączenie z istniejącą drogą krajową nr 50) oraz węzła drogowego Żyrardów (z drogą wojewódzka nr 719). Powstaną także drogi lokalne i dojazdowe, ciągi dla pieszych, zatoki autobusowe, siedem wiaduktów (w tym jeden nad autostradą A2), most przez rzekę Okrzeszę w Korytowie, przepusty, system odwodnienia, urządzenia ochrony środowiska, takie jak ekrany dźwiękochłonne i pasy zieleni izolacyjnej, przejścia dla zwierząt oraz elementy bezpieczeństwa ruchu. Cała kolidująca infrastruktura techniczna zostanie przebudowana. Zakończenie prac budowlanych związanych z realizacją obwodnicy planowane jest na III kwartał 2010 roku.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~Żyrardowiak 2009-02-24

To powinno być wybudowane 15 lat temu! W miejscu gdzie ma przebiegać obwodnica od zawsze byly wysypywane śmieci i stały spalone wraki samochodów, nie wspominając juz o zużytych prezerwatywach... Ach, żeczywiście szkoda tak "pięknego zakątka". To że w ciągu dnia korki na wjazdach do Żyrardowa sięgają aż do Korytowa i Kozłowic , a przejazd pięciokilometrowego odcinka zajmuje ok 30 min- to tylko "drobny szczegół". Zapraszam Państwa ekologów na małą pogawędkę np. przy restauracji Mc Donald- obiecuję "niezapomniane wrażenia", choć wątpię czy cokolwiek usłyszymy stojąc kilka metrów od co chwilę ruszających tir-ów (dla przypomnienia- każde z tych "autek waży ok. 40 TON), ew. proponuję próbę przejścia przez któreś z przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej.... To miasto było wybudowane 200 lat temu, kiedy główną ulicą w godzinach szczytu przejeżdżały 4 furmanki załadowane na maxa lnem... Proponuję przemyśleć co ważniejsze- zdrowie i życie ludzi czy ok. 5 kilometrów lasu (bo tyle w najgorszym wypadku droga bedzie biegła lasem) wyciętego na szerokości max. 100m.

~Luxmachine 2008-10-13

Hehe sprytne bo nie ma mapki a obwodnica będzie szła centralnie przez las, który już jest gdzie niegdie wycięty. Tak więc ekolodzy staną przed faktem dokonanym

~kiks 2008-10-13

Czy będzie docelowo wybudowany węzeł DK50 i autostrady A2??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.