mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Podpisano kolejne umowy o dofinansowaniu w ramach SPOT z funduszu Unii Europejskiej. Unijna kasa zasili projekty: "Budowa I etapu obwodnicy Puławy" i "Przebudowa autostrady A-4 na odcinku Balice - Opatkowice".

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

W ramach I etapu budowy obwodnicy Puław o długości 12 km powstanie zupełnie nowy most przez rzekę Wisłę długości 1038 m. Budowa nowego odcinka drogi krajowej nr 12 w Puławach to część większego zadania inwestycyjnego, jakim jest budowa północnej obwodnicy Puław w ciągu drogi krajowej nr 12 Radom - Lublin. Celem I etapu budowy obwodnicy miasta Puławy jest :

  • lepsze połączenie drogi krajowej nr 12, a docelowo drogi ekspresowej S12 z siecią  autostrad i dróg ekspresowych, 
  • usunięcie tzw. "wąskich gardeł" w ciągu drogi krajowej,
  • przyciągnięcie inwestorów krajowych i zagranicznych, 
  • ułatwienie ruchu turystycznego w regionie,
  • poprawa dostępności Białorusi, Ukrainy i Rosji z krajami Unii Europejskiej poprzez  sieć drogową.

Projekt obwodnicy miasta Puławy (na odcinku od km 7+600 do km 11+120) zakłada budowę dwujezdniowej drogi klasy technicznej "GP" (2 x 10,0 m) wraz z mostem na rzece Wiśle. Na pozostałym odcinku (tj. od km 0+000 do km 7+600 oraz od km 11+120 do km 12+708) przewiduje budowę drogi jednojezdniowej (szerokości 11 m). Zakres inwestycji obejmie również budowę systemu odwodnienia drogi, zagospodarowanie terenów zieleni oraz przebudowę sieci infrastrukturalnych.

Przeczytaj także: Obwodnica Puław coraz bliżej
 
Drugi projekt - przebudowa autostrady A-4 na odcinku Balice - Opatkowice o wartości 155 mln zł zostanie dofinansowana w 40%. Nawierzchnia tego odcinka autostrady wymaga modernizacji z uwagi na obciążenie znacznym ruchem samochodowym, głównie samochodów ciężarowych. Zły stan nawierzchni i pobocza, elementów odwodnienia i innych elementów inżynierskich wpływa na zwiększenie niebezpieczeństwa wypadków drogowych.
 
Przebudowa autostrady pozwoli na wzmocnienie nawierzchni do nacisku 115 kN/oś i dostosowanie jej do wymogów Unii Europejskiej, a także podwyższenie nośności 6 obiektów mostowych i poprawę bezpieczeństwa. Usprawni również warunki ruchu na międzynarodowej trasie łączącej Niemcy z Ukrainą i zwiększy atrakcyjność regionu poprzez poprawę warunków transportu drogowego.

 

Przeczytaj także:

Obwodnica Krakowa - remont A4

UE dofinansuje

 


Podobne wiadomości:

Obwodnica Krakowa - remont A4

Obwodnica Krakowa - remont A4

Polskie drogi 2005-09-26

Obwodnica Puław coraz bliżej

Obwodnica Puław coraz bliżej

Polskie drogi 2005-09-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.