mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Podpisano kolejne umowy o dofinansowaniu w ramach SPOT z funduszu Unii Europejskiej. Unijna kasa zasili projekty: "Budowa I etapu obwodnicy Puławy" i "Przebudowa autostrady A-4 na odcinku Balice - Opatkowice".

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

W ramach I etapu budowy obwodnicy Puław o długości 12 km powstanie zupełnie nowy most przez rzekę Wisłę długości 1038 m. Budowa nowego odcinka drogi krajowej nr 12 w Puławach to część większego zadania inwestycyjnego, jakim jest budowa północnej obwodnicy Puław w ciągu drogi krajowej nr 12 Radom - Lublin. Celem I etapu budowy obwodnicy miasta Puławy jest :

  • lepsze połączenie drogi krajowej nr 12, a docelowo drogi ekspresowej S12 z siecią  autostrad i dróg ekspresowych, 
  • usunięcie tzw. "wąskich gardeł" w ciągu drogi krajowej,
  • przyciągnięcie inwestorów krajowych i zagranicznych, 
  • ułatwienie ruchu turystycznego w regionie,
  • poprawa dostępności Białorusi, Ukrainy i Rosji z krajami Unii Europejskiej poprzez  sieć drogową.

Projekt obwodnicy miasta Puławy (na odcinku od km 7+600 do km 11+120) zakłada budowę dwujezdniowej drogi klasy technicznej "GP" (2 x 10,0 m) wraz z mostem na rzece Wiśle. Na pozostałym odcinku (tj. od km 0+000 do km 7+600 oraz od km 11+120 do km 12+708) przewiduje budowę drogi jednojezdniowej (szerokości 11 m). Zakres inwestycji obejmie również budowę systemu odwodnienia drogi, zagospodarowanie terenów zieleni oraz przebudowę sieci infrastrukturalnych.

Przeczytaj także: Obwodnica Puław coraz bliżej
 
Drugi projekt - przebudowa autostrady A-4 na odcinku Balice - Opatkowice o wartości 155 mln zł zostanie dofinansowana w 40%. Nawierzchnia tego odcinka autostrady wymaga modernizacji z uwagi na obciążenie znacznym ruchem samochodowym, głównie samochodów ciężarowych. Zły stan nawierzchni i pobocza, elementów odwodnienia i innych elementów inżynierskich wpływa na zwiększenie niebezpieczeństwa wypadków drogowych.
 
Przebudowa autostrady pozwoli na wzmocnienie nawierzchni do nacisku 115 kN/oś i dostosowanie jej do wymogów Unii Europejskiej, a także podwyższenie nośności 6 obiektów mostowych i poprawę bezpieczeństwa. Usprawni również warunki ruchu na międzynarodowej trasie łączącej Niemcy z Ukrainą i zwiększy atrakcyjność regionu poprzez poprawę warunków transportu drogowego.

 

Przeczytaj także:

Obwodnica Krakowa - remont A4

UE dofinansuje

 


Podobne wiadomości:

Obwodnica Puław coraz bliżej

Obwodnica Puław coraz bliżej

Polskie drogi 2005-09-20

UE dofinansuje

UE dofinansuje

Polskie drogi 2005-10-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.