mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica na 100%

Obwodnica na 100%

GDDKiA umieściła obwodnicę miejscowości Kowal (woj. kujawsko-pomorskie) w tegorocznym planie inwestycyjnym. Zgodnie z harmonogramem zakończenie budowy w ciągu drogi krajowej nr 1 ma nastąpić w 2007 r. a jej wartość kosztorysowa to około 30 mln zł.

Obwodnica na 100%

Do rozpoczęcia inwestycji pozostało jeszcze uzyskanie pozwolenia na budowę oraz rozpisanie i rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie prac. Wszystkie fakty wskazują więc, że budowa obwodnicy Kowala ruszy jesienią pełną parą, o ile nie zaistnieją niespodziewane przeszkody (protesty i odwołania na etapie wydawania pozwolenia na budowę i w trakcie procedury przetargowej).

Od kilku miesięcy toczą się intensywne działania inwestora - GDDKiA związane z pozyskaniem wszystkich działek pod budowę. "29 działek nie można było nabyć w drodze aktu kupna - sprzedaży, albo z powodu w części nieuregulowanego stanu prawnego, lub braku zgody ich właścicieli na proponowane warunki finansowe. W stosunku do osób właścicieli indywidualnych - na wniosek inwestora - Wojewoda Kujawsko - Pomorski (jeszcze w ubiegłym roku) nadał decyzjom wywłaszczeniowym rygor natychmiastowej wykonalności wraz z prawem wykorzystania tych działek pod inwestycję. Oznacza to w praktyce, że właściciele mają prawo ubiegać się o odszkodowanie na drodze sądowej, natomiast nie wstrzymuje to biegu spraw" - informuje Eugeniusz Gołembiewski, Burmistrz Miasta Kowala. Problem pozostałych działek o nieuregulowanym stanie prawnym (2,5 ha) ma być rozwiązany w najbliższym czasie.  

Łączna wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 30 mln zł. Pierwotnie inwestycja miała być sfinansowana bezpośrednio z budżetu państwa - tak stanowił projekt budżetu państwa przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd, w którym na budowę obwodnicy Kowala w 2006 r. zadysponowano kwotę 20 mln zł. Ostatecznie po decyzji nowego rządu o zmniejszeniu nakładów na drogownictwo, GDDKiA zamieściła obwodnicę w tegorocznym planie inwestycyjnym rezerwując na jej budowę 9 mln zł.

"Znaczenie tego faktu trudno jest przecenić, bowiem Rozporządzenie Rady Ministrów podpisane przez premiera Marcinkiewicza, czyni budowę obwodnicy naszego miasta praktycznie w 100% pewną" - dodaje  burmistrz.    

Przeczytaj także:

 Dobre wieści dla Inowrocławia   (2006-01-06)

Budżet na pomorskie drogi (2006-01-05)

20 obwodnic za 770 mln złotych (2005-11-18)

Tematy w artykule: obwodnice kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ruch wahadłowy na Zakopiance
Ruch wahadłowy na Zakopiance
Od poniedziałku aż do końca sierpnia na drodze krajowej nr 47, popularnej Zakopiance, obowiązuje ruch wahadłowy. Utrudnienia pojawią się w miejscu budowy węzła drogowego w Poroninie.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech