mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica pójdzie przez dolinę Rospudy

Obwodnica pójdzie przez dolinę Rospudy

"Respekt dla przyrody nie może być jednocześnie brakiem respektu dla człowieka" - powiedział minister transportu Jerzy Polaczek 20 lipca na konferencji prasowej poświęconej budowie obwodnicy Augustowa. "Realizacja tej inwestycji jest zgodna z prawem i powinna przynieść wymierne korzyści miastu i regionowi" - podkreślił minister.

Obwodnica pójdzie przez dolinę Rospudy

Od kilkunastu lat mieszkańcy Augustowa borykają się z problemem natężonego ruchu tranzytowego przez środek miasta, które ma charakter uzdrowiskowy i turystyczny.
Przez Augustów i Puszczę Augustowską przejeżdża rocznie ponad 1 mln 200 tys. ciężkich samochodów ciężarowych (tirów), powodując nadmierny hałas, zanieczyszczenie spalinami i wypadki drogowe. Szacuje się, że w bieżącym roku przez środek uzdrowiska przejedzie ok. 1 mln 500 tys. tirów. Według statystyk przez ostatnie 15 lat na augustowskim odcinku "ósemki" wydarzyło się 116 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a 128 zostało rannych.

Droga do obwodnicy:

  • lata 90 XX wieku - pierwsze prace GDDKiA O/Białystok nad koncepcją budowy obwodnicy
  • 2001 - 2002 r. - wykonano m.in. "Raport o oddziaływaniu na środowisko  planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie obwodnicy Augustowa" 
  • marzec 2003 r. - burmistrz Augustowa wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla obwodnicy Augustowa. Decyzja ta jest ważna do 6 marca 2007 r.
  • 11 grudnia 2003 r - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego oddalający skargę organizacji ekologicznych na decyzję burmistrza Augustowa
  • kwiecień 2006 r. - ministerstwo środowiska uzgodniło, że jednym z warunków  realizacji obwodnicy Augustowa jest przekroczenie doliny Rospudy w formie tunelu drogowego. 
  • 4 maja 2006 r. GDDKiA O/Białystok złożyła wniosek do ministra środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy, 
  • 14 lipca 2006 r. - postanowienie ministra środowiska pozostawiające wybór sposobu przekroczenia rzeki Rospudy inwestorowi (GDDKiA)


W Apelu do Prezydenta RP Burmistrz Augustowa stwierdza, że "przyjęty do realizacji wariant obwodnicy Augustowa jest optymalny dla mieszkańców i przyrody, został zaakceptowany przez Wojewódzką Radę Ochrony Przyrody oraz inne organy zajmujące się ochroną przyrody. (...) Rozpoczęcie dyskusji nad innym przebiegiem obwodnicy Augustowa spowodowałoby zmarnotrawienie już wydanych środków finansowych oraz ok. 10 lat przeznaczonych na studia i analizy".

Także GDDKiA Oddział w Białymstoku poinformował, że w zakresie lokalizacji inwestycji w obszarach chronionych nie zostały naruszone przepisy prawa krajowego jak też unijnego, co zostało potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2005.

Ekolodzy natomiast apelują o zmianę trasy przebiegu trasy Via Baltica w tym obwodnicy Augustowa, tak aby nie przekraczała unikalnej doliny rzeki Rospudy. "Istnieją alternatywne warianty przebiegu drogi, nie niszczące przyrody. Dolina Rospudy to miejsce planowanego rezerwatu przyrody i jedyne w całym kraju, gdzie występuje miodokwiat krzyżowy, jeden z gatunków storczyka" - podkreślają ekolodzy.

Przeczytaj także:

Obwodnica górą (2006-07-18)

Obwodnica, która uczy cierpliwości (2006-06-19)

 

Tematy w artykule: obwodnice podlaskie

Podobne wiadomości:

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Mazowiecka S8 - są wykonawcy, rusza wycinka

Mazowiecka S8 - są wykonawcy, rusza wycinka

Polskie drogi 2015-12-07

Komentuj:

~arci 2008-04-09

hehe barany przykuwaja sie do drzew za 200 zeta zeby potem zrobic wczasy w augustowie kolo drogi gdzie przejezdza dziennie 1500 tirow hehe to bardzo zdrowe, obwodnica powinna byc a zabki sie przeniosa 50 m dalej i beda zyly

~obywatel R.P. 2007-08-01

mamy wszystko zasrac,zabudowac bo akurat musi byc tam obwodnica,niedlugo bedziemy zrec sztuczne zarcie,a matka ziemia i tak nam odplaci z nawiazka.ludzia w dupach sie poprzewracalo

~manio29 2007-02-23

Zamiast blokowac Augustów to zebrać się ludziska i do lasu dać w p..... tym z Grenpisu. pozdrawiam

~Inny 2006-11-28

Czytając nie które z komentarzy, zastanawiam się dlaczego ludzie wypowiadają się w sprawach, o których nie mają pojęcia. Jestem jak najbardziej za obwodnicą Augustowa, ale nie w tym miejscu. Uważam, że przyroda Polski jest dziedzictwem nas Wszystkich i powinniśmy ją chronić szczególnie w takich miejscach jak Dolina Rospudy. W pewnym sensie Wszyscy powinniśmy być „Ekologami”, aby zachować to dziedzictwo dla naszych dzieci. Dolina Rospudy jest to jeden z niewielu obszarów bagiennych w Polsce, gdzie nie były prowadzone prace melioracyjne, osuszanie. Wbicie pylonów spowoduje obniżenie poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie nie odwracalne zmiany w środowisku. Uważam, że nasze społeczeństwo powinno zmądrzeć i nie popełniać błędów Europy Zachodniej. Mam nadzieję, że gdy to nastąpi nie będzie już za późno dla naszej wspaniałej przyrody.

~do 2óch poprzednich idiotyzmów 2006-08-22

wasze "komentarze" są potwierdzeniem że ewolucja zwolniła na podlasssiu. na całe szczęście obwodnicy i tak nie będzie (oczywiście w kształcie wytyczonym przez "moondre głowy" z gddkia). pozdrowienia dla "panów" topaczewskich i takich tam podobnych. władza z ludem a lud z władzą niech żyje magister minister polaczek. pozdro600

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando