mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica potrzebna od zaraz

Obwodnica potrzebna od zaraz

Władze powiatu olkuskiego wpisały projekt budowy olkuskiej obwodnicy do lokalnej strategii rozwoju i starają się pozyskać pieniądze z europejskiego funduszu spójności. Wcześniej jednak musi zostać zatwierdzony projekt zagospodarowania przestrzennego uwzględniający protesty mieszkańców (wyłączenie terenów leśnych z projektu) co niestety się opóźnia.

Obwodnica potrzebna od zaraz

Uruchomienie płatnej autostrady A4 spowodowało, że wielu kierowców wybiera alternatywną trasę przez Olkusz, który leży na szlaku komunikacyjnym pomiędzy aglomeracją śląską i krakowską (droga krajowa nr 94 Kraków - Katowice). Odbija się to drastycznym wzrostem natężenia ruchu w mieście (wzrost największy w Małopolsce). Tym samym Olkusz stał się punktem krytycznym na małopolskiej mapie dróg. Rozwiązaniem problemów komunikacyjnych powiatu olkuskiego, a przede wszystkim miasta Olkusza jest realizacja dróg obwodnicowych względem drogi krajowej nr 94.

Koncepcja realizacji południowej obwodnicy miasta Olkusza opiera się na modernizacji i przebudowie dróg powiatowych otaczających miasto od południa. Planowany przebieg obwodnicy obejmuje następujące inwestycje na drogach powiatowych, poczynając od wschodniej strony miasta:

 • Przebudowa drogi powiatowej nr 14-407 relacji Zederman - Zimnodół;
 • Przebudowa drogi powiatowej nr 14-403 relacji Zimnodół - Osiek;
 • Przebudowa drogi powiatowej nr 14-401 relacji Witeradów - Osiek;
 • Przebudowa drogi powiatowej nr 14-395 relacji Witeradów - Żurada;
 • Przebudowa drogi powiatowej nr 14-418 relacji Bukowno - Olkusz;
 • Budowa drogi powiatowej - obwodnica południowa Bukowna - od ul. Wiejskiej do drogi powiatowej nr 14418.

Południowa obwodnica miasta Olkusza poprzez inwestycję na ww. odcinkach drogowych będzie posiadała połączenie z drogą krajową nr 94 po zachodniej stronie miasta dzięki inwestycjom drogowym na terenie miasta Bukowna i gminy Bolesław. Połączenie to będzie dwutorowe poprzez:

Tor I:

 • Drogę powiatową nr 14-392 (ul. Wiejska i ul. Puza w Bukownie);
 • Obwodnicę Bukowna od ul. Puza do ul. Kolejowej;
 • Nowy odcinek od ul. Kolejowej w Bukownie do skrzyżowania z drogą nr 14387 (ul.   Główna w Bolesławiu);

Tor II:

 • Drogę powiatową nr 14-418 w Bukownie (Starczynów);
 • Nowy odcinek od skrzyżowania z ul Leśną w Bukownie do drogi powiatowej nr 14-393 w Bukownie;
 • Drogę powiatową nr 14-393 w Bolesławiu.


Koordynatorem projektu jest Starostwo Powiatowe w Olkuszu i Powiatowy Zarząd Dróg. Inwestycja ta w znacznym stopniu poprawiłaby sytuację komunikacyjną w powiecie. Ponadto realizacja obwodnicy niesie ze sobą inny bardzo istotny aspekt rozwojowy dla powiatu olkuskiego. Funkcjonowanie takich dróg tranzytowych mogłoby zaktywizować gospodarczo tereny wiejskie powiatu oraz zintegrować południową część powiatu z sąsiednimi ośrodkami gospodarczymi, takimi jak: Chrzanów, Trzebinia, Jaworzno, etc.


Przeczytaj także:

Olkusz - inwestycja za 50 mln zł (2005-10-31)


 

Tematy w artykule: obwodnice malopolskie

Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Komentuj:

~olkuszanka 2010-03-30

obwodnica w Olkuszu? super!!!! tylko nie pod oknami tuż obok bloków!!! obecnie, cisza, spokój i piękny las sosnowy... tego ma nie być? a zamiast spiewu ptaków -ptaki rozbite na szybach tirów? obwodnica ma sprzyjać mieszkańcom a nie być ich wrogiem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.