mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnica przez dolinę Rospudy

Obwodnica przez dolinę Rospudy

Wojewoda Podlaski zezwolił na budowę obwodnicy Augustowa przebiegającą przez dolinę Rospudy. Kilka dni wcześniej zgodę wyraził minister środowiska. Budowie sprzeciwiły się wcześniej organizacje ekologiczne oraz Komisja Europejska.

Drogę do wydania zgody przez wojewodę, otworzyła decyzja ministra środowiska, który ostatecznie odrzucił protesty ekologów. Ekolodzy zarzucają ministrowi środowiska m.in. lekceważenie prawa i nieodpowiedzialność. Innego zdania są m.in. samorządowcy z Augustowa i drogowcy. Zapewniają, że inwestycja nie narusza prawa i warunków środowiskowych.

W obecnym wariancie obwodnica ma przebiegać - częściowo jako estakada - przez cenne ze względów przyrodniczych torfowiska Doliny Rospudy. Jest to obszar chroniony w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, jako terytorium specjalnej ochrony ptaków. Obwodnica ma mieć 17 km, estakada ok. 500 metrów; powstaną trzy mosty, 10 wiaduktów, liczne przejścia dla zwierząt. Przetarg na budowę wygrała firma Budimex Dromex, która zbuduje obwodnicę za 438,9 mln zł.

Zdaniem Przemysława Chylareckiego, biologa i ekologa z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, decyzja ministra środowiska jest zła i "będąca przejawem lekceważenia prawa polskiego i europejskiego". Przypomniał, że na gruncie prawa krajowego (które musi być zgodne z prawem europejskim), budowę tego wariantu obwodnicy zakwestionował również Rzecznik Praw Obywatelskich. Decyzją ministra środowiska rozczarowane są także organizacje ekologiczne. Ekolodzy argumentują, że na Zachód od Uralu nie ma drugiego takiego miejsca, jeśli chodzi o bagna i torfowiska, jak Dolina Rospudy.

Według GDDKiA budowa dróg na obszarze chronionym "Natura 2000" jakim są bagna wokół Rospudy, zgodnie z dyrektywą, nie jest zabroniona - prawo unijne dopuszcza budowanie dróg aczkolwiek przy zachowaniu wszelkich możliwych wymogów ekologicznych i przy najmniejszym ingerowaniu w środowisko naturalne. GDDKiA zapewnia, że wszystkie standardy związane z ochroną środowiska będą spełnione. Budowa obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy w żaden sposób nie narusza ani przepisów polskich ani europejskich dotyczących ochrony środowiska. Wariant wybrany przez GDDKiA posiada wszelkie niezbędne uzgodnienia, postanowienia i decyzje, wydane przez odpowiednie władze Rzeczypospolitej. Ponadto – co stwierdził w październiku 2005 r. Naczelny Sąd Administracyjny RP- jest on najbardziej odpowiedni ze względu na ochronę środowiska, a przeprawa mostowa spełnia warunki dla ochrony środowiska.

Samorządowcy z Augustowa z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie budowy obwodnicy. Burmistrz Miasta Augustów Leszek Cieślik powiedział” Przez długich czternaście lat mieszkańcy Augustowa znosili tysiące potężnych tirów rozjeżdżających to piękne miasto, niszczących ich domy, zatruwających uzdrowisko, zabijających ich bliskich. Przez 14 lat cierpliwie czekaliśmy na naukowe ekspertyzy i urzędowe pozwolenia. Zrobiliśmy wszystko, czego wymagało mądre podejście do przyrody i prawo organizujące naszą polską społeczność.”

Przeczytaj także:

Odblokowane inwestycje (2007-02-05)

Obwodnica Wasilkowa podpisana (2007-02-05)

Inwestycje i środowisko (2007-01-20)

Obwodnica Augustowa zgodna - niezgodna z prawem (2006-12-13)

 


Podobne wiadomości:

Obwodnica Wasilkowa podpisana

Obwodnica Wasilkowa podpisana

Polskie drogi 2007-02-05

Odblokowane inwestycje

Odblokowane inwestycje

Polskie drogi 2007-02-05

Komentuj:

~turysta 2007-02-23

Pani Bita, a co z ludźmi w Augustowie? Ale to dla pani nieważne...

~Bita 2007-02-23

To nie możliwe żeby tamtędy przechodziła droga przecież żyją tam żadko spotykane zwierzęta i rośliny a przedewszystkim są one pod ścisła ochroną Co za debile zgodziły się na budowę tej drogi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~WP 2007-02-22

Zróbmy skansen aby niemcy mogli przyjeżdżać do polski na wycieczki

~turysta 2007-02-20

Tak, tak, niech obwodnica nie powstanie, niech ludzie w Augustowie dalej giną pod kołami tirów i dalej niech się trują spalinami. Ale co tam; chociaz wszystkie zwierzątka, jak zajączki czy żabki będą mogły swobodnie przechodzić pod estakadą, do nawiedzonych nic nie dociera; nie pozwolą na obwodnicę i już; co tam ludzie; przyroda, roślinki i zwierzaki są najważniejsze. A może zerwiemy w całym kraju asfalty, rozbierzemy tory kolejowe, zostawimy tylko bite trakty, po których będą poruszać się powozy i dyliżanse. Potem zlikwidujemy przemysł, nic juz nie będzie smrodzić i nareszcie będziemy mieć czystą, niczym niezakłóconą przyrodę. Zaiste, skansen nr jeden na świecie; XVIII wiek się kłania, ale debinlni zieloni będą wniebowzięci...

~dagmaragirls@poczta.onet.eu 2007-02-18

prosze nie dopuscic aby obwodnica powstała.Przyroda która tam sie znajduje z dolinie Rozpudy jest naprawde piękna i unikatowa.Ogladając reportaż o dolinie Rozpudy i dowiadujac sie o wszytkich tam gatunkach, które się znajdują nie tylko roślin ale i zwięrzat, po prostu było by głupota aby ta piękna dolina została zniszczona.Znając polskie podejscie to, zrozumiemy nasz bład kiedy bedzie juz po wszytkim czyli wtedy kiedy obwodnica powstanie.Mam wielką nadzieje że są ludzie którzy nie pozwolą, nie dopuszcza na to by obwodnica powstała. Serce sie kroi a złosc sciska kiedy pomyślec mozna ze obwodnica mogłaby postwaći zniszczyć tą doline.Wierze w to że obwodnica nie powstanie. NIE NALEZY SIE PODDAWAC. TO CO MY MAMY W POLSCE CZYLI PIEKNA PRZYRODE NALEZY O NIA DBAć I PIELęGNOWAC A NIE NISZCZYC TEGO CZEGO INNE KRAJE NIE MAJA A MY POSIADAMY I KTOś CHCE TO ZNISZCZYC

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Diesle w odwrocie, benzynowe auta górą
Diesle w odwrocie, benzynowe auta górą
Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że już nie diesle, ale silniki benzynowe są najchętniej wybierane przy zakupie nowych aut osobowych w Europie Zachodniej.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi