mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnice Szczecinka

Obwodnice Szczecinka

Zarządcy dróg różnej kategorii podpisali list intencyjny dotyczący wspólnej przebudowy dwóch skrzyżowań na DK 11 na terenie Szczecinka. Inicjatywa sygnatariuszy listu to krok do budowy obwodnic Szczecinka.

Obwodnice Szczecinka
Jednym z przebudowywanych węzłów będzie skrzyżowanie  drogi   krajowej   nr   11   z   ulicami  Koszalińską i Bugno, znajdujące się w okolicach sklepu TESCO. To zadanie obejmie także  przebudowę  sąsiedniego skrzyżowania  - drogi   krajowej   nr   11 z ulicą Kołobrzeską.

Drugim skrzyżowaniem wymienionym w liście intencyjnym jest połączenie drogi krajowej nr 11 na wysokości ulic Słowiańskiej i Sikorskiego, z ulicą Armii Krajowej. W tamtej okolicy powstać ma wkrótce sklep wielkopowierzchniowy.

Inicjatywa sygnatariuszy listu ma doprowadzić do uruchomienia inwestycji mających na celu likwidację uciążliwości i niebezpieczeństw związanych z włączaniem się do ruchu na tych skrzyżowaniach oraz określa zasady współfinansowania przebudowy tych węzłów komunikacyjnych przez poszczególne strony.

Miasto Szczecinek deklaruje w liście przeznaczenie kwoty 100 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowań Koszalińska/Narutowicza/Bugno i Narutowicza/Kołobrzeska. Pozostałe strony (Powiat, ZDW, GDDKiA) deklarują proporcjonalne (po 1/3) pokrycie kosztów projektu budowlano-wykonawczego w części przekraczającej 100 tys. zł.

Powiat   Szczecinecki   wyraża gotowość   poniesienia kosztów   dokumentacji   projektowej   związanej z przebudową skrzyżowania Słowiańska/Armii Krajowej do 30% jej wartości. Co do pozostałych 70% wartości, GDDKiA oraz Miasto Szczecinek podejmą starania w celu uzyskania środków finansowych  na  pokrycie tych  kosztów.  Procentowy udział  Miasta Szczecinek  i  GDDKiA w   kosztach   tej   dokumentacji   zostanie   wynegocjowany   pomiędzy   stronami   w   terminie późniejszym.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Bogdan Krawczyk zapewnił, iż są już prowadzone prace projektowe dotyczące realizacji tzw. małej obwodnicy Szczecinka, czyli „przedłużenia” ulicy Kołobrzeskiej i drogi 172, która umożliwi poprowadzenie ruchu tranzytowego z ominięciem ulic: Karlińska i Kościuszki oraz Trzesieki. „W roku przyszłym zadanie to  zostanie rozpoczęte, jeśli chodzi o realizację, myślę, że w roku 2011 powinno zostać zakończone” – powiedział.

Miasto zleciło już wykonanie projektu przebudowy skrzyżowań drogi krajowej nr 11 z ulicami Koszalińska i Bugno oraz z ulicą Kołobrzeską, traktując to zadanie kompleksowo, co pozwoli na udrożnienie tego węzła komunikacyjnego. Na razie nie wiadomo, czy jego modernizacja będzie polegała na zbudowaniu ronda, sygnalizacji świetlnej, czy może zastosowaniu jeszcze innego rozwiązania.

Przy okazji spotkania, poruszono także sprawę budowy tzw. dużej obwodnicy Szczecinka na drodze krajowej nr 11, która rozpoczynałaby się w okolicach Turowa i omijałaby całe miasto od wschodniej i północnej strony. „Obwodnica szczecinecka jest w tej chwili w fazie projektowania. Trwają prace związane z opracowaniem raportu oddziaływania na środowisko, z inwentaryzacją przyrodniczą, ponieważ mamy sezon lęgowy i w tym roku ma powstać raport i ma być również złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i mamy nadzieję również w tym roku uzyskać tę decyzję środowiskową” – zapewnił zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału  GDDKiA Mariusz Mierzwa.

Prace projektowe tej inwestycji powinny zakończyć się pod koniec przyszłego roku. Rozpoczęcie budowy dużej obwodnicy będzie uzależnione od posiadanych przez GDDKiA środków. Póki co, trzeci kwartał 2011 roku jako termin rozpoczęcia prac budowlanych pozostaje aktualny, jednak – biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą kraju i koszt inwestycji rzędu  300-400 mln zł - nikt nie jest w stanie zagwarantować jego dotrzymania.   

Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.