mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Obwodnicy Gliwic ciąg dalszy

Obwodnicy Gliwic ciąg dalszy

Ruszyły prace przy budowie części zachodniej obwodnicy drogowej Gliwic. Koszt realizacji kontraktu finansowanego w całości ze środków budżetu miejskiego wyniesie ponad 11 mln zł. Oficjalne przekazanie placu budowy wykonawcy nastąpiło pod koniec czerwca br.

Obwodnicy Gliwic ciąg dalszy

Wykonawcą inwestycji jest wyłonione w drodze przetargu konsorcjum dwóch firm – Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów z Gliwic oraz spółki „Eurovia Polska S.A.” z Mysłowic. Dokumentacja projektowa przewiduje gruntowną przebudowę ul. Okulickiego - od ul. Andersa wzdłuż bocznego ogrodzenia Cmentarza Centralnego do węzła drogowego DK-88. W myśl planów powstanie też nowy odcinek drogi, będący przedłużeniem ul. Okulickiego od ul. Andersa do ul. Sowińskiego. „Przyszła droga, złożona ze starego i nowego odcinka ul. Okulickiego, będzie miała w sumie ok. 1,2 km długości. Jezdnia o szerokości 7 metrów  z  dwoma pasami ruchu zapewni kierowcom płynną  i bezpieczną jazdę”  – informuje Waldemar Garmulewicz z Zarządu Dróg Miejskich.

Na skrzyżowaniu ulic Andersa i Okulickiego pojawi się sygnalizacja świetlna. Na pobliskim skrzyżowaniu ulic Kozielskiej i Okulickiego zostaną natomiast wykonane roboty, które umożliwią w przyszłości montaż sygnalizatorów świetlnych bez konieczności naruszania nowych nawierzchni.

Odcinek od ul. Kozielskiej do ul. Sowińskiego zostanie przekazany do użytku pod koniec bieżącego roku. Fragment dotychczasowej ul. Okulickiego od węzła z DK-88 do ul. Kozielskiej ma być przebudowywany w przyszłym roku. Cała inwestycja powinna się zakończyć się 30 czerwca 2008 roku. „W kolejnych latach planujemy przedłużenie wybudowanej drogi do ul. Daszyńskiego i dalej w kierunku autostrady A4 i ul. Rybnickiej. To będzie już jednak następne zadanie inwestycyjne” – prognozuje Waldemar Garmulewicz.

Przebudowa ul. Okulickiego wymaga jej zamknięcia dla ruchu kołowego. W tym roku będzie zamknięty odcinek pomiędzy ulicami Andersa i Kozielską. Trasa objazdu zostanie wytyczona przez rondo u zbiegu ulic Kozielskiej i Łabędzkiej. „Pojawi się nakaz jazdy w prawo przy wlocie ul. Okulickiego w ul. Kozielską. Kierowcy poruszający się ulicą Okulickiego od strony węzła drogowego przy DK-88 i udający się w stronę centrum miasta ulicą Kozielską, będą musieli wykorzystywać rondo do zmiany kierunku jazdy” – tłumaczy Garmulewicz.

Gliwickie obwodnice

W październiku 2005 roku ukończono gliwicki odcinek autostrady A-4 (wschód - zachód). Dalszą poprawę sytuacji w zakresie wyprowadzenia ze śródmieścia uciążliwego ruchu tranzytowego powinno przynieść uruchomienie fragmentu autostrady A1 (północ - południe). Mniej więcej w tym samym czasie co A1 na mapie miasta pojawi się Drogowa Trasa Średnicowa, w części przebiegającej na terenie Gliwic. Ułatwi to podróżowanie na obszarze GOP, a szczególnie wyjazd z miasta w kierunku Katowic. Dopełnieniem nowego układu drogowego będzie tzw. wschodnia obwodnica Centrum.

Autostrada A4 łączy się z DK-88 w węźle Kleszczów. Następnie przecina ul. Daszyńskiego na terenie Ostropy w miejscu położonym w bliskiej odległości od ul. Traktorzystów. Potem krzyżuje się z ul. Rybnicką w węźle Bojków. W dalszej części łączy się z ul. Pszczyńską, tworząc w ten sposób węzeł Sośnica. Będzie to zarazem skrzyżowanie z przyszłą autostradą A1. W Gliwicach zbiegną się więc dwa transeuropejskie szlaki komunikacyjne. Od tego miejsca arteria A 1 będzie biegła w kierunku północnym. W węźle Maciejów połączy się z trasą DK-88, w miejscu położonym pomiędzy siedzibą Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów a zajezdnią autobusowo - tramwajową.
 
Początkiem południowo - zachodniej obwodnicy drogowej miasta jest jej dwupoziomowe skrzyżowanie z DK-88 na wysokości ul. Czołgowej. Następnie obwodnica przetnie ulice: Kozielską, Andersa, Sowińskiego, Daszyńskiego, Ku Dołom, Rybnicką, Bojkowską i Pszczyńską (na wysokości ul. Okrężnej).
 
Wschodnia obwodnica Centrum będzie przebiegała od zbiegu ulic: Nowy Świat i Dolnej Wsi, przez ulice Kosów, Żwirki i Wigury aż do ul. Chorzowskiej – przecinając po drodze ulice: Bojkowską, Pszczyńską i Kujawską. W założeniach droga ta poprawi komunikację pomiędzy dzielnicami miasta z pominięciem Centrum.


Przeczytaj także:

Korki na DK 86 Katowice – Sosnowiec (2007-05-18)

Ruszyły prace A1 Sośnica – Bełk (2007-03-26)

20 milionów euro dla Bytomia (2007-02-27)

„Gliwiczanie dla Gliwic” przeciwni przebiegowi DTŚ (2007-02-13)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~brawo Gliwice 2007-07-06

Projekty( i tu podkreślam) również realizacja imponujące, gratulacje, a gdzie nasza kochana Warszawa. Tylko słowa, słowa, słowa.....ech, az szkoda gadać.

~dziad 2007-07-06

pięknie jest, też się cieszę.....

~O A1 na takich estakadach nad torami możecie 2007-07-06

O A1 na takich estakadach nad torami możecie sobie tylko niezdrowo pomarzyć. Autostrada połączy Sosnicę z Maciejowem ale inaczej, w sposób bezpieczny dla terenów górnosląskich, a dalej na północ to chyba jest jakaś pomyłka, A 1 idzie prosto tak jak pierwotnie planowano obok Chorzowa, ale będzie budowana za jakieś 10 lat, wy w Gliwicach dostaliście tylko łącznik A4-A1 do węzła Bełk, i S-88 do węzła A1 Wojkowice. Jak jakiś kutwas coś w tym namieszał to się z nim nawalajcje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.