mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Odblokowane inwestycje

Odblokowane inwestycje

Udało się przekonać przedstawicieli Komisji Europejskiej do odblokowania inwestycji transportowych, których finansowanie było zatrzymane z powodu ochrony środowiska.

Od czwartku w Brukseli trwało spotkanie przedstawicieli polskich resortów, odpowiedzialnych za wydawanie unijnych funduszy, z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Stronę polską reprezentowali:  minister transportu Jerzy Polaczek, minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka oraz minister ochrony środowiska Jan Szyszko. Przedmiotem rozmów było pięć strategicznych inwestycji: budowa A4 Zgorzelec – Krzyżowa, przebudowa DK nr 22 Elbląg – Grzechotki, budowa S3 Szczecin – Gorzów Wlkp. Oraz modernizacja linii kolejowych E30 Zgorzelec – Bielawa Dolna i E59 Poznań – Wrocław.

Jedną z głównych przyczyn zablokowania przez KE wypłat dotacji do inwestycji infrastrukturalnych (drogowych i kolejowych) było niedostarczenie Brukseli listy obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000. Powodowało to, że KE posługiwała się dotychczas tzw. shadow list, przedstawioną przez organizacje ekologiczne i na tej podstawie nie miała pewności, czy te projekty nie kolidują z zasadami, jakie obowiązują na obszarach należących do tzw. Natury 2000.

Jak zapewnił minister transportu rozmowy potoczyły się pomyślnie – „Odblokowanie S-22 powinno nastąpić szybko. W przypadku pozostałych inwestycji będziemy musieli poczekać kilka tygodni”. Głównym argumentem strony polskiej było zatwierdzenie przez rząd we wtorek listy "ptasich" obszarów (terenów lęgowych rzadkich gatunków ptactwa) chronionych w programie Natura 2000. W środę wieczorem została ona przekazana KE. W marcu rząd ma przyjąć tzw. listę siedliskową i zakończyć prace nad programem.

Przeczytaj także:

Polskie inwestycje mają kłopot z Naturą (2007-02-02)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Polskie inwestycje mają kłopot z Naturą

Polskie inwestycje mają kłopot z Naturą

Polskie drogi 2007-02-02

Komentuj:

~astrolog 2007-02-07

Ekoterroryzm to jakas nowa straszliwa plaga. Wszelkiej masci frustraci teraz sie przybrali w piorka ekologow. Wczesniej chodzili na marsze antywojenne, protestowali przeciwko USA i wojnie w Iraku. Teraz maja nowe pole do popisu. Oni tak naprawde maja w dupie przyrode. Zamiast zebrac dzeiciakow spod bloku zeby posprzatali smieci, wola byc w mediach i protestowac. Zawsze mozna dostac jakies fundusze na nikomu niepotrzebne badania, analizy, na wazne stanowiskoa tu i owdzie.

~Misiek 2007-02-07

Teraz ekolodzy mogą nam naskoczyć na...

~As 2007-02-05

Uffffffff

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczny samochód służbowy
Bezpieczny samochód służbowy
Organizacja WHO szacuje, że 30 proc. wypadków drogowych ma związek z pracą. Europejskie statystyki pokazują, że w transporcie ginie najwięcej pracowników. Dlatego firmy muszą mocniej angażować się w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.