mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Odbudują most w Dziewiętlicach?

Odbudują most w Dziewiętlicach?

Odbudowa uszkodzonego mostu w Dziewiętlicach była tematem konferencji prasowej zwołanej przez Wojewodę Opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego. Podczas konferencji omówiono stan istniejącego, uszkodzonego mostu oraz podejmowane działania w celu przywrócenia funkcjonalności przeprawie. Wojewoda zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o możliwość skorzystania z pomocy wojska i budowę przeprawy tymczasowej.

Odbudują most w Dziewiętlicach?
Stalowa konstrukcja dziewiętlickiego mostu wspiera się na jednym filarze i kamiennych, przyczółkach mostowych po obu stronach rzeki. Obecnie są one nieodwracalnie uszkodzone w sposób uniemożliwiający remont mostu. Jak poinformował Krystian Walkowiak, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po dokładnej analizie stanu technicznego umożliwiono jednostronne korzystanie z mostu wyłącznie dla pojazdów o masie nieprzekraczającej 1,5 tony, z prędkością do 5 km/h. Zalecono jednocześnie prowadzenie nadzoru geodezyjnego mostu, aby stale monitorować stopień jego destrukcji.

Odbudowa mostu to sprawa najpilniejsza głownie dla gminy Paczków. Gmina zdeklarowała dostarczenie materiałów i sfinansowanie budowy przeprawy tymczasowej. Mając na uwadze potrzebę szybkiego przywrócenia przeprawy w stopniu umożliwiającym powszechne korzystanie mieszkańcom, Wojewoda Opolski wystąpił do Ministra Obrony o wydanie decyzji umożliwiającej użycie wojska i budowę przeprawy zastępczej.

Konstrukcja przeprawy tymczasowej do budowy, której - po decyzji Ministra Obrony Narodowej - przystąpią oddziały Śląskiego Okręgu Wojskowego, wymaga wsparcia nowymi przyczółkami mostowymi. Po dokładnych oględzinach, wojskowi eksperci orzekli o braku możliwości wykorzystania istniejących przyczółków z uwagi na ich stopień zniszczenia i niezdolność do utrzymania elementów mostu o masie 75 ton. Ustalono miejsce budowy przeprawy, składającej z połączonych z sobą elementów, wspartej na nowych przyczółkach, wykonanych z pali żelbetowych.

Umożliwienie korzystania z przeprawy pojazdom o masie rzędu kilkunastu ton wymaga kompleksowej odbudowy mostu, a to oznacza konieczność rozbiórki istniejącej konstrukcji i odbudowy, począwszy od posadowienia nowych przyczółków mostowych i filaru, zdolnych przenieść odpowiednie obciążenie.

Docelowy nowy most zostanie zbudowany przy wsparciu ze środków rządowych. Wg wstępnych szacunków, jego koszt może wynieść ok. 800 tys. zł. Jak zapewnił Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, wszelkie procedury niezbędne do budowy mostu tymczasowego i docelowego są realizowane sprawnie i tak szybko, jak to możliwe.

W chwili obecnej trwa budowa dwóch kładek dla ruchu pieszego z udziałem wojska.

Podobne wiadomości:

Koniec remontu autostrady A4

Koniec remontu autostrady A4

Polskie drogi 2016-06-22

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Polskie drogi 2016-07-28

Komentuj:

~nick 2009-07-15

Nie widzę, żeby ktokolwiek budował w chwili obecnej kładki dla ruchu pieszego! Nic się nie dzieje - mieszkańcy są zostawieni sami sobie!

~dhomin94 2009-07-15

Ja tego nie rozumiem..dlaczego u nas przy każdej sytuacji która ma pomóc ludziom w potrzebie urzędnicy zasłaniają się przepisami procedurami itp. itd.......przecież można to zrobić sprawnie dogadać się i w ciągu paru dni postawić nowy most...tak zrobili np. Czesi....ach..żal mi tych urzędasów....:/

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando