mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza

Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza

Zakończyła się rozpoczęta w październiku 2006 roku inwestycja związana z budową obwodnicy Starego Sącza i nowego mostu nad Dunajcem. Była to największa w Małopolsce inwestycja realizowana w ramach ZPORR i kosztowała 57 mln zł.

Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza
Kilka dni temu Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Nawara uroczyście oddał do użytku most św. Kingi i obwodnicę w Starym Sączu. W uroczystościach uczestniczyli także wicemarszałkowie Roman Ciepiela i Leszek Zegzda oraz przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy.

Działania związane z tą inwestycją sięgają 2001 roku, kiedy to Marszałek podpisał z sądeckimi samorządowcami dokument o współpracy. Efektem było rozpoczęcie budowy mostu i obwodnicy w październiku 2006 roku. Wybudowana obwodnica połączyła drogę w kierunku przejścia granicznego w Piwnicznej z drogą krajową nr 87 Chełmiec - Gołkowice - Krościenko. Realizacja projektu ma przyczynić się do odciążenia Starego Sącza z ruchu tranzytowego i poprawić warunki życia mieszkańców miasta. Ponadto wzrośnie atrakcyjność turystyczna miejscowości.

Budowa przeprawy mostowej wraz z nowym układem komunikacyjnym, nowo wybudowaną obwodnicą Starego Sącza była największą inwestycją drogową realizowaną w Małopolsce w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Koszt całości przedsięwzięcia to 57 mln zł. 36,5 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej, a 20,5 mln zł to środki Województwa Małopolskiego. Obiekt pod względem inżynierskim stanowi pierwszą tego typu konstrukcję zrealizowaną na terenie Polski. Most na Dunajcu w Starym Sączu to połączenie konstrukcji beton sprężony - stal - beton sprężony oraz wprowadzenie kabli sprężających powyżej poziomu mostu. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania uzyskano ażurowe dźwigary o ciekawym wyglądzie oraz dużą rozpiętość przęsła przy niewielkiej wysokości ustroju nośnego. Obiekt ma długość blisko 329 m i szerokość 14,2 m. Zakres inwestycji objął także budowę 3,5 km odcinka drogi klasy GP (główna przyspieszona).

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.