Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza

Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza

Zakończyła się rozpoczęta w październiku 2006 roku inwestycja związana z budową obwodnicy Starego Sącza i nowego mostu nad Dunajcem. Była to największa w Małopolsce inwestycja realizowana w ramach ZPORR i kosztowała 57 mln zł.

Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza
Kilka dni temu Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Nawara uroczyście oddał do użytku most św. Kingi i obwodnicę w Starym Sączu. W uroczystościach uczestniczyli także wicemarszałkowie Roman Ciepiela i Leszek Zegzda oraz przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy.

Działania związane z tą inwestycją sięgają 2001 roku, kiedy to Marszałek podpisał z sądeckimi samorządowcami dokument o współpracy. Efektem było rozpoczęcie budowy mostu i obwodnicy w październiku 2006 roku. Wybudowana obwodnica połączyła drogę w kierunku przejścia granicznego w Piwnicznej z drogą krajową nr 87 Chełmiec - Gołkowice - Krościenko. Realizacja projektu ma przyczynić się do odciążenia Starego Sącza z ruchu tranzytowego i poprawić warunki życia mieszkańców miasta. Ponadto wzrośnie atrakcyjność turystyczna miejscowości.

Budowa przeprawy mostowej wraz z nowym układem komunikacyjnym, nowo wybudowaną obwodnicą Starego Sącza była największą inwestycją drogową realizowaną w Małopolsce w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Koszt całości przedsięwzięcia to 57 mln zł. 36,5 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej, a 20,5 mln zł to środki Województwa Małopolskiego. Obiekt pod względem inżynierskim stanowi pierwszą tego typu konstrukcję zrealizowaną na terenie Polski. Most na Dunajcu w Starym Sączu to połączenie konstrukcji beton sprężony - stal - beton sprężony oraz wprowadzenie kabli sprężających powyżej poziomu mostu. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania uzyskano ażurowe dźwigary o ciekawym wyglądzie oraz dużą rozpiętość przęsła przy niewielkiej wysokości ustroju nośnego. Obiekt ma długość blisko 329 m i szerokość 14,2 m. Zakres inwestycji objął także budowę 3,5 km odcinka drogi klasy GP (główna przyspieszona).

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Twórca Fiskera Karma pracuje nad zupełnie nowym wcieleniem modelu. Auto będzie produkowane przez nową firmę i trafi na rynek już w przyszłym roku. Model o zasięgu 644 km trafi do segmentu samochodów elektrycznych premium.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj