mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza

Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza

Zakończyła się rozpoczęta w październiku 2006 roku inwestycja związana z budową obwodnicy Starego Sącza i nowego mostu nad Dunajcem. Była to największa w Małopolsce inwestycja realizowana w ramach ZPORR i kosztowała 57 mln zł.

Oddano do użytku obwodnicę Starego Sącza
Kilka dni temu Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Nawara uroczyście oddał do użytku most św. Kingi i obwodnicę w Starym Sączu. W uroczystościach uczestniczyli także wicemarszałkowie Roman Ciepiela i Leszek Zegzda oraz przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy.

Działania związane z tą inwestycją sięgają 2001 roku, kiedy to Marszałek podpisał z sądeckimi samorządowcami dokument o współpracy. Efektem było rozpoczęcie budowy mostu i obwodnicy w październiku 2006 roku. Wybudowana obwodnica połączyła drogę w kierunku przejścia granicznego w Piwnicznej z drogą krajową nr 87 Chełmiec - Gołkowice - Krościenko. Realizacja projektu ma przyczynić się do odciążenia Starego Sącza z ruchu tranzytowego i poprawić warunki życia mieszkańców miasta. Ponadto wzrośnie atrakcyjność turystyczna miejscowości.

Budowa przeprawy mostowej wraz z nowym układem komunikacyjnym, nowo wybudowaną obwodnicą Starego Sącza była największą inwestycją drogową realizowaną w Małopolsce w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Koszt całości przedsięwzięcia to 57 mln zł. 36,5 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej, a 20,5 mln zł to środki Województwa Małopolskiego. Obiekt pod względem inżynierskim stanowi pierwszą tego typu konstrukcję zrealizowaną na terenie Polski. Most na Dunajcu w Starym Sączu to połączenie konstrukcji beton sprężony - stal - beton sprężony oraz wprowadzenie kabli sprężających powyżej poziomu mostu. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania uzyskano ażurowe dźwigary o ciekawym wyglądzie oraz dużą rozpiętość przęsła przy niewielkiej wysokości ustroju nośnego. Obiekt ma długość blisko 329 m i szerokość 14,2 m. Zakres inwestycji objął także budowę 3,5 km odcinka drogi klasy GP (główna przyspieszona).

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.