mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Odnowy w Białymstoku

Odnowy w Białymstoku

W Białymstoku realizowany jest I etap projektu: "Poprawa funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku". Całkowita wartość projektu wynosi 71,1 mln zł. Z środków unijnych w ramach ZPORR miasto uzyskało ponad 42,6 mln zł dofinansowania. Jest to najwyższa kwota z dotychczas przyznanych w województwie podlaskim.

Odnowy w Białymstoku

Pozyskane środki unijne umożliwią w latach 2005-2007 zakup 43 szt. nowych autobusów oraz gruntowną modernizację głównych ciągów komunikacyjnych w mieście: ul. Kopernika, Zwierzynieckiej, 11 Listopada, Skłodowskiej, Kalinowskiego i Liniarskiego.

Ruch samochodowy w centrum Białegostoku nasila się z roku na rok; jednocześnie maleje zapotrzebowanie na transport zbiorowy. Skutki tego stanu rzeczy to: zatłoczone ulice, liczne utrudnienia komunikacyjne oraz degradacja środowiska. Dlatego celem strategicznym projektu jest zwiększenie atrakcyjności i stopnia wykorzystania przez pasażerów autobusowego transportu zbiorowego w centrum Białegostoku. Dzięki stworzeniu wysokiej jakości korytarzy dla autobusów, skróci się czas jazdy pojazdami komunikacji zbiorowej. Projekt ma też na względzie podniesienie komfortu podróży - służy temu zakup nowego taboru dla białostockich spółek komunikacyjnych. Modernizacja nawierzchni śródmiejskich ulic nie tylko poprawi warunki i bezpieczeństwo ruchu, ale też wpłynie na zmniejszenie hałasu w centrum.

Trwa gruntowna odnowa ul. Zwierzynieckiej, Skłodowskiej, Kalinowskiego i Liniarskiego, Kopernika. Całkowicie odnowiony ciąg komunikacyjny, ze względu na konieczność etapowania prac tak, aby nie blokować ruchu w centrum, przekazany zostanie do użytku pod koniec rok 2007. W celu usprawnienia funkcjonowania komunikacji, zostanie wprowadzone uprzywilejowane traktowanie autobusów na skrzyżowaniach poprzez zastosowanie specjalnej, tzw. akomodacyjnej sygnalizacji świetlnej, "rejestrującej" zbliżanie się do skrzyżowania pojazdu transportu zbiorowego. Ponadto nowe autobusy będą wyposażone w nowoczesny system informowania pasażerów, a na modernizowanym ciągu komunikacyjnym powstaną nowe przystanki wraz z zatokami.

W latach 2007-2009 Miasto Białystok planuje pozyskanie środków z funduszy Unii Europejskiej na kontynuację tego projektu. "Chcemy zakupić kolejne 47 autobusów oraz zmodernizować kolejny newralgiczny ciąg komunikacyjny - ul. Produkcyjną, Antoniuk Fabryczny, Antoniukowską, Knyszyńską oraz Sienkiewicza i Wasilkowską" - zapowiada UM Białystok.

Przeczytaj także:

Deklarowana S19 (2006-01-31)

Inwestor sam buduje drogi (2005-12-21)

 

 


Podobne wiadomości:

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Komentuj:

~pogromca miasta 2006-04-24

jest cool ze bialystok sie rozwija a ze drogi sa coraz lepsze to ylko plus dla miasta ale nasze sluzby drogowei tak potrafia wrzystko zepsuc ale to jest polska hehycze spokojnego przejazdu przez korki szczegolnosci przez lipowa i legionowa pozdro papppa

~wierzbik84 2006-04-24

w koncu co ruszylo sie w tym miescie ,cuz przebudowy utrudniaja ruch ale moze to sie oplaci bo koszty napraw zawieszenia sa ogromne najleprzy jest fiat 126p heheh chociaz jezdze fordem escortem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.