mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ograniczenia prędkości ratują życie?

Ograniczenia prędkości ratują życie?

Przyczyną wielu wypadków drogowych jest zbyt duża prędkość, niedostosowana do warunków na drodze. Niestety ograniczenia prędkości nie są przestrzegane, a nasza gospodarka traci na tym rocznie około 30 mld zł, czyli tyle, ile wynosi przyszłoroczny budżet na budowę dróg w Polsce.

Ograniczenia prędkości ratują życie?
W 2007 roku na polskich drogach zginęło ponad 5,5 tys. osób, a prędkość była główną przyczyną 31 % wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. W Unii Europejskiej szacuje się, że jedna ofiara wypadku drogowego to 1 mln euro straty dla gospodarki, w Polsce przyjmuje się, że jest to 1 mln zł. Oznacza to, że nasza gospodarka narodowa traci rocznie 30 mld zł, czyli tyle, ile w 2009 roku wyniesie budżet na budowę dróg w Polsce

W związku z tym 13 października bieżącego roku w siedzibie Banku Światowego w Warszawie. Wiceminister Infrastruktury Zbigniew Rapciak uczestniczył w konferencji, która zainaugurowała polskie obchody Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną „Ograniczenia prędkości ratują życie”.

Zdaniem Podsekretarza Stanu Z. Rapciaka główną przyczyną przekraczania limitów prędkości przez polskich kierowców jest brak nieuchronności kary. Dlatego trzeba wdrożyć system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Kiedy kierowcy będą pewni, że otrzymają mandat w ciągu kilku dni od wykroczenia, to zastanowią się, zanim nacisną na gaz. Samochód daje poczucie wolności. Z tej wolności trzeba jednak umieć korzystać, aby nie skończyło się to nieszczęściem.
 
Głównym celem rozpoczynającej się kampanii społecznej „Ograniczenia prędkości ratują życie” jest zmniejszenie liczby kierowców poruszających się z nadmierną prędkością – poinformował Dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Grzegorczyk. Kampania realizowana jest przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Komendę Główną Policji. Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów intensywna kampania będzie obecna przez sześć tygodni w kinach, telewizji, radiu, Internecie oraz na stacjach benzynowych, billboardach i tyłach autobusów.

Podobne wiadomości:

Schumacher otrzymał wyspę!

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~Rozsądny kierowca 2009-06-26

Jeżdżę 9 lat, przejeździłem około 200 tyś km i zero wypadków, kolizji, stłuczek z mojej winy. Wyciskam z auta ile się da, w zależności od możliwości rozpędzenia na drodze, często w mieście powyżej 100-ki, ale zawsze dostosowuje prędkość do warunków na drodze, bezpieczeństwo zależy wyłącznie od rozsądku kierowcy. Właśnie tak - WYSTARCZY MYŚLEĆ.

~kaktus 2009-03-22

proca.pl/pokaz/2689/czy_ograniczenia_predkosci_powinny_byc_wzgledne Głosujcie i przesyłajcie znajomym! Może liczba głosów polskich kierowców przemówi wreszcie rządzącym do rozumu!

~Alfista 2008-12-01

Te całe gadanie o konieczności ograniczeń prędkości i ważności bezpieczeństwa (ponad wszystko, najlepiej żeby ludzie w ogóle nie jeździli samochodami!) to jest jeden z poważnych symptomów końca cywilizacji białego człowieka...

~Ja 2008-10-20

Nie zgadzam się z przyczyną wykroczeń podaną w tym artykule. Ludzie nie przekraczają prędkości z powodu za małych kar, tylko dlatego że nie mają gdzie jeździć szybko. Winna jest infrastruktura drogowa.

~as 2008-10-20

Aha, no i podobnie jak "aaa" ogólnie nie przestrzegam ograniczeń prędkości, szczególnie poza terenem zabudowanym. Przez 10 lat i ok. 200 tys km żadnego wypadku, dwie stłuczki w mieście. Obie przy przepisowej prędkości, żadna z mojej winy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.