mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Opłaty na A-2 zgodne z prawem

Opłaty na A-2 zgodne z prawem

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o umorzeniu postępowania w sprawie pobierania pełnej opłaty podczas remontu nawierzchni na autostradzie A-2. Według UOKiK spółka Autostrada Wielkopolska nie naruszyła prawa.

Opłaty na A-2 zgodne z prawem
W lutym bieżącego roku Prezes UOKiK na podstawie skarg konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Autostrada Wielkopolska, która posiada koncesję na budowę i eksploatację płatnej trasy A-2. Działania UOKiK miały wyjaśnić, czy przedsiębiorca nie nadużył swojej pozycji dominującej poprzez narzucanie kierowcom nieuczciwych cen (pełna stawka) za przejazd odcinkiem Września - Konin, na którym od 1 czerwca do 20 listopada 2007 roku prowadzone były prace polegające na budowie docelowej konstrukcji nawierzchni.

W trakcie postępowania UOKiK stwierdził, że pomimo remontu ruch odbywał się w przeważającej części na rozdzielonych jezdniach. Ponadto prace przebiegały sprawnie i szybko w stosunku do maksymalnego czasu określonego w umowie koncesyjnej. Według Urzędu występujące wtedy utrudnienia nie były tak znaczące, aby uznać, że pobieranie w tych warunkach pełnej opłaty miało charakter nieuczciwy.  

Zdaniem Urzędu nie została naruszona zasada ewkiwalentości świadczeń - konsument w ramach uiszczonej opłaty miał możliwość przejazdu trasą, która pomimo prowadzonych prac spełniała warunki autostrady, w rozumieniu przepisów ustawy o drogach publicznych. W zawiązku z tym Prezes UOKiK umorzył postępowanie w tej sprawie.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~Zybi 2008-12-29

Tą sprawa powinna się zająć minister J.Pitera. Ciekawe ile musieli dać w kopertę żeby urzędnicy z UOKiK wydali taką decyzję. Jeśli urzędnik może w sposób uzaniowy decydować o olbrzymich pieniadzach prywatnej firmy to są to "przepisy korupcjogenne". Takie sprawy należało by uregulować jednoznacznymi przepisami: jest korek z powodu remontu nie pobierasz na tym odcinku kasy lub pobierasz mniej. Może wtedy remonty prowadzone były by 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu, żeby szybko skończyć i znowu pobierać kasę.

~Waldek 2008-07-24

Tak jest - zyjemy w "cudownym" kraju,gdzie wyciaga sie kase z podatnika za wszystko,nawet za niespelniajace norm autostrady.Nie wspominam juz o kominach placowych i innym bagnie.Autostrada w remoncie,zamiast jechac wleczesz sie w korkach ale plac bo jestes w Polsce.Odleglosci od bramek drastycznie rozne ale oplata ta sama wiec plac bo jestes w Polsce - paranoja...

~Tadeusz 2008-06-26

No tak, jest kilka powiedzonek pasujących do tej sytuacji: "reka ręke myje" "kruk krukowi oka nie wydziobie" "złodziej złodziejowi bratem" itd., Tu nie ma co komentować, jeżeli ktoś niewie co to jest autostrada i twierdzi, że wystarczy aby: "ruch odbywał się w przeważającej części na rozdzielonych jezdniach". i już mamy autostradę - to my mamy w Polsce same autostrady !!!! - i pomyśleć, że taka instytucja jest utrzymywana z moich podatków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross