mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Opłaty za A4 Wrocław – Katowice za kilka miesięcy

Opłaty za A4 Wrocław – Katowice za kilka miesięcy

Nie wcześniej niż w drugim kwartale 2012 roku ruszy system poboru opłat za przejazd autostradą A4 z Wrocławia do Gliwic. System miał być gotwy już pod koniec ubiegłego roku, jednak konsorcjum Egis i Strabag nie zdążyło wybudować potrzebnej infrastruktury na czas.

Opłaty za A4 Wrocław – Katowice za kilka miesięcy
Wykonawca – konsorcjum Egis i Strabag nie dotrzymało harmonogramu. GDDKiA może wyznaczyć kare finansową za opóźnienia.

GDDKiA planuje, że system poboru opłat na A4 Wrocław – Gliwice ruszy w drugim kwartale 2012 roku. Wybudowaną infrastrukturę musi przejąć jeszcze firma Kapsch, która wprowadzi zajmie się wdrożeniem systemu tj. oprogramowaniem i szkoleniem pracowników.

Po uruchomieniu systemu kierowcy zapłacą ponad 30 zł za przejazd autostradą na trasie Wrocław – węzeł Sośnica.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~warszawiak 2012-01-28

@as: Jeszcze jedno. Co do A8, to najśmieszniejsze jest to, że w końcu pozostała bezpłatna i BARDZO DOBRZE, ale wybudowano dużo droższe węzły z miejscami na bramki całkowicie niepotrzebnie, czyli masę pieniędzy wyrzucono w błoto.

~warszawiak 2012-01-28

@as: Może to jest plotka, tym przynajmniej (dyrektywą unijną) u nas tłumaczono likwidację winiet i wprowadzenie sytemu viaTOLL. Tylko, że wg tej plotki, to skasowanie winiet nie zmusi Niemców do przebudowy węzłów, mogą zostawić przecież autostrady bezpłatne tak, jak jest to dzisiaj. Z tego, co słyszałem, to wprowadzenie opłat będzie się musialo obejść bez winiet, ale opłaty nie będą obowiązkowe. Zresztą i na to jest też rada: system viaTOLL dla osobówek, oczywiście tylko na autostradach, płatny z dołu dla chętnych i bez kaucji za urządzenie. Co do ogromnych utrudnień dla kierowców przez bramki i duży w związku z tym wzrost kosztów węzłów, to pełna zgoda.

~as 2012-01-27

Winiety mają jeszcze jedną bardzo ważną przewagę nad bramkami. Minaowicie nie ograniczeją liczby zjadzów. I zjazdy mogą być proste, normalne. A teraz np. A4 Wrocław-Krzywa będzie dostosowywana do autostardy płatnej i mają zamknąć połowę zjazdów, a resztę przebudować. Zobaczcie jak beznadziejne są zjazdy z A8 - wyprowadzone gdzieś daleko w pole zakończone beznadzienymi rondami. I choćby z tego powodu nie wierzę Warszawiaku w tą plotkę, że UE zniesie winiety i wprowadzi bramki w całej UE. W Niemczech jest to niewykonalne, bo oznaczało by przebudowę/likwidację tysięcy zjazdów. A tylko Polacy są tak durni, żeby robić takie rzeczy.

~Kary dal wykonawcy 2012-01-26

Współczują wykonawcy tych bramek. GDDIK liczy już straty spowodowane opóźnieniem i bramki będą za darmo . Licząc klilka tysięcy samochodów dziennie x 30 zł

~warszawiak 2012-01-26

Chcę jedno wyjaśnić. Oczywiście, ze winiety są tańsze i dużo wygodniejsze od bramek. Jeszce lepiej by było, jakby wszystkie autostrady były w ogóle bezpłatne. Ale podobno w Austrii, Czechach czy na Słowacji winiety będą do czasu, bo zabrania tego jakaś unijna dyrektywa. Codzi o to, żeby wszyscy płacili za rzeczywistą ilość przejechanych km. A co do Pola, to była jedna wielka pomyłka. Otóż wg jego projektu winiety mialy obowiązywać nie na autostradach (przynajmniej na tych prywatnych mialy pozostać bramki, wtedy była tylko jedna: A4 Stalexportu Kraków-Katowice), a na WSZYSTKICH drogach krajowych za wyjątkiem gminy, w której pojazd jest zarejestrowany. Za to niby miało się zbudować autostrady. Porównanie tego przez Pola do winiet w Czechach czy Austrii było wielkim nadużyciem i hipokryzją. To tak samo, jakby np Kraków czy Warszawa kazali wszystkim pieszym kasować czy kupować bilet autobusowy i za to mieliby kupić nowy tabor. W Czechach, Austrii czy na Słowacji najpierw autostrady i ekspresówki zbudowano, a dopiero potem wprowadzono obowiązkowe winiety tylko na tych drogach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.