mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Oszczędności na drogi

Oszczędności na drogi

"Mamy ponad 400 mln euro oszczędności w ramach Funduszu Spójności, z czego najwięcej pochodzi z projektów drogowych - prawie 350 mln euro. Z zaoszczędzonych pieniędzy chcemy sfinansować dodatkowych kilka projektów, które są na liście projektów oczekujących - powiedziała minister Gęsicka na konferencji prasowej.

Oszczędności na drogi

W trakcie realizacji projektów współfinansowanych ze środków FS dopuszczalne jest dokonywanie uzasadnionych zmian w ich zakresie, planie finansowym, bądź terminie zakończenia, a każda z proponowanych w projektach zmian jest szczegółowo analizowana przez KE. Dodatkowo ze względu na fakt, iż rok 2006 jest ostatnim rokiem, w którym mogą zostać przyjęte kolejne projekty z Funduszu Spójności oraz zostać finansowo zmienione realizowane projekty, dokonano analizy wszystkich projektów pod kątem pełnego wykorzystania środków dla Polski.

Okazuje się, że w przypadku wielu projektów wstępnie szacowana wartość realizowanych w ramach projektu kontraktów jest wyższa od ich faktycznej wartości. Na 60 projektów modyfikowanych w 2006 r. zmiany finansowe znajdują się w 44 projektach. W wyniku tej analizy w większości projektów uwalniane są dodatkowe środki o wartości prawie 414 mln euro, w tym najwięcej oszczędzonych środków pochodzi z projektów drogowych - 349 mln euro. Najwięcej środków zaoszczędzono przy realizacji następujących projektów drogowych:

  • odbudowa autostrady A4 Krzywa - Wrocław - zaoszczędzono ponad 68 mln zł
  • budowa autostrady A1 Sośnica - Gorzyczki - ponad 58 mln zł
  • budowa autostrady A4 Zgorzelec - Krzyżowa - ponad 49 mln zł
  • budowa autostrady A2 Konin - Stryków, Emilia - Stryków - ponad 36,7 mln zł
  • budowa jezdni przyszłej autostrady A18 Olszyna - Golnice - prawie 35,8 mln zł
  • budowa S1 Bielsko - Biała - Skoczów - Cieszyn - prawie 32 mln zł
  • budowa autostrady A2 Konin - Emilia - prawie 28 mln zł

Po uwzględnieniu wszystkich dokonywanych zmian finansowych w projektach FS kwota pozostająca do zagospodarowania przez Polskę w roku 2006 wynosi prawie 360 mln euro. Fundusze te zostaną przeznaczone na nowe oczekujące na realizacje projekty z zakresu infrastruktury transportowej i ochrony środowiska.

Fundusz Spójności współfinansuje duże projekty dotyczące ochrony środowiska i infrastruktury transportowej. W całej perspektywie finansowej 2000-2006 Polska ze środków FS wykorzysta prawie 5 640 mln euro. Obecnie z Funduszu Spójności współfinansowanych jest 124 projekty, w tym 88 projektów w sektorze środowiska, 34 projekty w sektorze transportu.

Przeczytaj także:

Lepiej wykorzystać fundusze (2006-05-25)

Drogi za 120 mld zł (2006-07-27)

Autostrada A4 - zdążyć na czas (2006-07-24)

 

 

 

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

W 2018 roku pojedziemy obwodnicą Kłodzka

W 2018 roku pojedziemy obwodnicą Kłodzka

Polskie drogi 2014-10-30

Ekspresowa szóstka wyzwaniem Wybrzeża

Ekspresowa szóstka wyzwaniem Wybrzeża

Polskie drogi 2014-06-30

Komentuj:

~mik72 2006-08-04

Z tego co wiem , oszczdności są głownie z powodu tego , że głównym czynnikiem branym pod uwagę jest cena. Z tego co widać na drogach po 2 latach użytkowania ( zła jakość materiałow oraz oszczedności pozorne) proponuję , żeby oszczednosci przenaczyć od razu na remonty nowo oddawanych dróg.

~maciej 2006-08-01

jak mozna mówić o oszczędnosci na budowie A2 skoro barkuje telefonów wzdłuz drogi oraz stacji benzynowych. Jak zwykle wylicznie urządasów są po ich myśli tylko po to aby zamydlić ogólne informację np. iz A2 do Strykowa jest oddana z opóźnieniem 8 miesiecy???? Dlaczego za te pieniądze nie jest wybudowana , zaprojektowanalub wykupiono choćby grunt pod A! ze strykowa do Piotrkowa aby odciązyć Łódź - wyprowadzić ruch na autostradę. Teraz wszyscy pchjąsię przez miasto a i Łowiczy korki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.