mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Otwarcie obwodnicy Rawy Mazowieckiej

Otwarcie obwodnicy Rawy Mazowieckiej

Dzisiaj została przekazana do ruchu obwodnica Rawy Mazowieckiej (droga krajowa nr 72). Nowa trasa ma długość 3,4 km. Realizacja projektu trwała niespełna 18 miesięcy. Wartość kontraktu wyniosła 6 mln euro, z czego 2,6 mln dołożyła Unia Europejska.

Otwarcie obwodnicy Rawy Mazowieckiej

Przypomnijmy, pod koniec 2002 roku miasto nabyło prywatną działkę - ostatni brakujący grunt pod węzeł "Biała" na skrzyżowaniu z drogą krajową S8 (Warszawa - Wrocław). Umożliwiło to Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uzyskać pozwolenie na budowę drogi obwodowej w ciągu drogi krajowej nr 72 Łódź - Rawa Mazowiecka. Z początkiem listopada 2003 r. GDDKiA ogłosiła międzynarodowy przetarg na wykonanie powyższego przedsięwzięcia.

Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w lutym 2004 roku. Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum STRABAG Sp. z o.o., Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. i Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "MOSTY - ŁÓDŹ" S.A. Realizacja tej inwestycji rozpoczęła się w II kwartale 2004 roku.

Łączna wartość inwestycji to około 7 mln euro. Na inwestycję uzyskano dofinansowanie z programu PHARE Spójność Społeczna i Gospodarcza, w wysokości ok. 3 mln EUR. Prace przebiegały sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Ich efektem jest droga o długości 3,4 km, przebiegająca w północnej części miasta. W ten sposób pomyślnie zakończono budowę jednej z największych w regionie inwestycji komunikacyjnych.

Nowa trasa ma dwa pasy ruchu a szerokość jezdni wynosi 7 metrów. Zbudowane zostały również utwardzone pobocza po 2 metry każde. Droga została dostosowana do wymaganego przez Unię Europejską nacisku 115 kN/oś. W zakresie robót znalazła się budowa dwupoziomowego węzła drogowego na skrzyżowaniu z drogą krajową numer 8, budowa mostu na rzece Rawka długości 34 metrów, a także wiaduktu i przejścia gospodarczego. Wykonano też urządzenia infrastruktury technicznej i urządzenia ochrony środowiska.

Zgodnie z założeniami obwodnica miasta Rawa Mazowiecka usprawni ruch komunikacyjny na trasie Łódź - Warszawa, ułatwi dostęp do terenów inwestycyjnych miasta, pozwoli na zachowanie zabytkowego centrum miasta (wyprowadzenie ruchu, głównie tranzytowego, z centrum miasta) i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników drogi.

 

Tematy w artykule: obwodnice lodzkie droga nr 72

Podobne wiadomości:

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.