mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Otwarcie rozbudowanego przejścia w Hrebennem

Otwarcie rozbudowanego przejścia w Hrebennem

Drogowe Przejście Graniczne w Hrebennem funkcjonuje od września 1991 r. W marcu 2004 r. rozpoczęła się kompleksowa przebudowa tego przejścia. W wyniku rozbudowy, powierzchnia przejścia zwiększyła się z trzech do prawie trzynastu hektarów. Projektowana, docelowa zdolność przepustowa przejścia jest obliczona na około 4 tys. pojazdów na dobę.

Przejście posiada 16 pasów odpraw (po 8 na wjeździe i wyjeździe) i jest dostosowane do prowadzenia wspólnych odpraw, co uwzględniła także strona ukraińska w swoim projekcie rozbudowy przejścia w Rawie Ruskiej.

Prace budowlano-montażowe w Hrebennem zostały zakończone w IV kw. 2006 r. Wjazd do Polski oraz wyjazd z Polski będzie się odbywać jednokierunkowo na dwóch oddzielnych platformach: wjazdowej i wyjazdowej. Platformy oddzielone są od siebie stałym ogrodzeniem. W obrębie każdej z platform wydzielono dwie strefy: ruchu ciężarowego i ruchu osobowego (z autobusowym).
 
Rozbudowa przejścia współfinansowana była ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach programu Phare. Wielkość tych środków wyniosła 17,4 mln euro. W ramach tych środków dofinansowana została dostawa obejmująca urządzenia: rentgenowskie, do kontroli ruchu granicznego i wykrywania przemytu w wysokości 2,5 mln euro. Koszt rozbudowy Drogowego Przejścia Granicznego w Hrebennem wraz z dokonanym wyposażeniem wyniósł na koniec 2006 r. około 117 mln zł. W 2007 roku na dodatkowe prace i wyposażenie przewiduje się wydatkowanie ponad 9 mnl zł.

W wyniku powiększenia terminala odprawy towarowej oraz zainstalowaniu specjalistycznych urządzeń do kontroli ładunku, usprawniony zostanie ruch na przejściu, a także zwiększy się bezpieczeństwo związane z przewozem towarów. Rozbudowa przejścia przyczyni się także do wzrostu potencjału gospodarczego po obu stronach granicy, zapewniając nowe miejsca pracy okolicznym mieszkańcom.


Przeczytaj także:

Hrebenne - 2 km nowej drogi (2006-06-09)

Kukuryki - Wólka Dobryńska po przebudowie (2007-02-07)

Nowe Chałupki – Bohumin otwarte (2007-01-22)

Modernizacja przejść granicznych (2007-01-04)

 

Tematy w artykule: drogi przygraniczne lubelskie

Podobne wiadomości:

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Polskie drogi 2016-02-19

S19 - trwają intensywne prace

S19 - trwają intensywne prace

Polskie drogi 2017-06-11

Rusza drugi etap przetargu na budowę fragmentu trasy Via Carpatia z Lublina do Kraśnika – poinformował pod koniec tygodnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W tym roku zostanie podpisana umowa na wykonanie prac, które potrwają 36 miesięcy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.