mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Otwarto tunel drogowy w Krakowie

Otwarto tunel drogowy w Krakowie

240-metrowy tunel drogowy, 10 nowych lub zmodernizowanych skrzyżowań, zmodernizowane lub nowe odcinki ulic i kilkusetmetrowe torowisko tramwajowe - to niektóre elementu układu komunikacyjnego po zachodniej stronie Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Otwarto tunel drogowy w Krakowie

Układ komunikacyjny po zachodniej stronie KCK wraz z tunelem drogowym to jedna z największych inwestycji drogowych Krakowa w ostatnich latach. Jej realizację rozpoczęto w 2005 roku. W maju ubiegłego roku przebudowano skrzyżowanie ulic Lubicz, Westerplatte, Basztowej, Pawiej, a także zakończono modernizację ul. Pawiej i Ogrodowej. Następnie oddano do użytku ul. Kurniki i rozpoczęto budowę ul. Nowej Pawiej, od ul. Ogrodowej do węzła al. 29 Listopada. Równolegle realizowane było torowisko tramwajowe wzdłuż ul. Pawiej. Od lutego br. tramwaj dojeżdża do Politechniki Krakowskiej. W międzyczasie, w styczniu tego roku, zakończono budowę ul. Nowy Szlak, na odcinku pomiędzy ul. Warszawską i ul. Nową Pawią.

Największym wyzwaniem konstrukcyjnym inwestycji była budowa tunelu drogowego pod dworcem. Realizacja obiektu planowana była od 30 lat. W latach 70-tych, wraz z rozpoczęciem przebudowy dworca głównego i okolic, wykonano część tunelu. W międzyczasie zmianom uległy normy i standardy budowlane, m.in. w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Spowodowało to konieczność wprowadzenia do tunelu dodatkowych zabezpieczeń i specjalnej sygnalizacji.

Tunel drogowy pod dworcem głównym ma 240 metrów długości i po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, położone w dwóch niezależnych komorach. Łączy ul. Wita Stwosza z ul. Pawią. Korzystając z niego, kierowcy znacząco skrócą czas przejazdu pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią KCK.
 
Wykonawcą inwestycji wartej ok. 63 mln złotych jest konsorcjum firm Budimex Dromex S.A oraz Ferrovial Agroman S.A.

W ramach Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego pozostał jeszcze do ukończenia tunel linii szybkiego tramwaju od Ronda Mogilskiego do Politechniki Krakowskiej wraz z podziemnym przystankiem w rejonie uczelni. Inwestycja ta ma zostać zakończona do 2009 roku.

Przeczytaj także:

Prace na A4 Kraków – Szarów (2007-04-27)

Utrudnienia na autostradowej obwodnicy Krakowa (2007-03-26)

Krakowskie inwestycje transportowe (2007-03-26)

Kraków planuje inwestycje (2007-02-28)

 


Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Polskie drogi 2016-06-09

Komentuj:

~Krk 2007-05-18

Oj tak, wschodnia obwodnica w ciagu drogi nr 7 się zdecydowanie przyda. Teraz cały ruch z 7-emki zbieraja aleje "Trzech". Niemal cały ruch z Warszawy na południe przejeżdża przez miasto! Niewielu kieruje się na zachodnia obwodnicę A4 :/

~alicja 2007-05-17

tylko pozazdrościć

~Stary Z. 2007-05-16

Zawsze uważałem-pozwolicie że zacytuję klasyka "Kraków to pryzmat przez który pięknieje ojczyzna". Tylko pozazdrościć i pogratulować.

~taki jeden 2007-05-15

Jechałem dziś tym tunelem i trzeba przyznać że robi wrażenie. Od dziś droga z pracy do domu skróciła mi się o 2 km! Na dodatek wyjeżdża sie z niego wprost na ul. Wita Stwosza (duży imponujący wiadukt). Teraz tylko brakuje ronda Mogilskiego do pełni szczęścia.

~astrolog 2007-05-15

Bosko! Teraz czekamy na uruchomienie modernizowanego Ronda Mogilskiego i wiaduktu nad rondem Polsadu. Gdy to wszystko ruszy, w Krakowie naprawde zacznie sie niezle jezdzic. Do pelni szczescia tak naprawde brakuje wschodniej obwodnicy Krakowa (S7)- ale to inwestycja GDDKiA, ktora przeniesie caly ruch od strony Warszawy na Chyżne i Zakopane. Przydalaby sie jeszcze obwodnica polnocna (kierunek Katowice- Sandomierz - ruch na Nowa Hute), ktora odciazy poteznie zakorkowana ul. Opolska i dalej Bora-Komorowskiego, oraz wiadukt nad rondem Orlat Lwowskich (kieunek na autostrade i Katowice, oraz Czestochowe).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.