mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Pakiet drogowy dla kujawsko-pomorskiego

Pakiet drogowy dla kujawsko-pomorskiego

W przyszłym roku władze województwa kujawsko-pomorskiego przejmą bieżące utrzymanie części dróg krajowych. Poza tym Ministerstwo Infrastruktury zagwarantowało sfinansowanie ważnych dla regionu inwestycji. To tylko niektóre z ustaleń pakietu drogowego dla województwa.

Pakiet drogowy dla kujawsko-pomorskiego
11 grudnia w Warszawie miało miejsce spotkanie kończące negocjacje dotyczące pakietu drogowego dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wzięli w nim udział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyl, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, senator Jan Wyrowiński, senator Michał Wojtczak, poseł Tomasz Lenz i poseł Grzegorz Karpiński. Rozmowy na temat przyjęcia pakietu drogowego trwały ponad dwa miesiące.

Zgodnie z projektem od 1 stycznia 2009 roku samorządowe władze województwa przejmą bieżące utrzymanie części dróg krajowych, przebiegających przez region. Obecnie w ministerstwie kończą się prace nad przygotowaniem nowego planu sieci dróg krajowych. Wiadomo już, które krajówki biegnące przez województwo kujawsko-pomorskie pozostaną w administracji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Są to autostrada A1, drogi ekspresowe S5 i S10, droga krajowa nr 15 oraz obecna droga krajowa nr 1, która wkrótce będzie drogą nr 91. Utrzymanie pozostałych dróg krajowych przejmie samorząd województwa. W pierwszym roku pilotażowo przejętych zostanie cztery lub pięć tras.

Minister infrastruktury zagwarantował też sfinansowanie lub dofinansowanie ze środków pozostających w dyspozycji rządu ważnych dla regionu inwestycji infrastrukturalnych. Władze województwa uzyskały m.in. zapewnienie o wpisaniu budowy drugiej przeprawy mostowej przez Wisłę w Toruniu na podstawową listę projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Poza tym w ramach pakietu wynegocjowano jeszcze trzy inne ważne dla regionu inwestycje drogowe oraz stworzenie warunków dla budowy węzła autostradowego w Dźwierznie.  

Jedną z tych inwestycji jest budowa dwujezdniowego połączenia Szosy Lubickiej w Toruniu z węzłem autostradowym w Lubiczu. To rozwiązanie sprawi, że powstanie dogodny wyjazd z miasta w kierunku przyszłej A1 i w kierunku Warszawy. Zbudowany zostanie też zjazd z węzła autostradowego Turzno na wysokości kompleksu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w podtoruńskim Ostaszewie, z połączeniem z drogą krajową nr 1. Zmniejszy to znacznie ruch na drodze wojewódzkiej nr 552, szczególnie uciążliwy dla mieszkańców Łysomic. Minimum dwa węzły komunikacyjne mają powstać również na drodze ekspresowej S10 w okolicach Nakła nad Notecią. Dzięki temu obwodnica tego miasta, która zostanie zbudowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zyska skomunikowanie z ekspresówką.

Negocjacje zakończyły się też obietnicą zmiany planów dotyczących budowy infrastruktury związanej z autostradą A1 w okolicach Chełmży. Przesunięcie o kilkaset metrów przerzuconego nad autostradą wiaduktu, którym pobiegnie droga wojewódzka nr 251, umożliwi w przyszłości zbudowanie węzła A1 w Dźwierznie, a także powstanie obwodnicy dla miejscowości Zelgno i Dźwierzno.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Audi S1 - pierwsze fakty

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Jotbe 2009-01-16

Władze województwa Kujawsko - Pomorskiego dbają o to, żeby rozwijał się tylko Toruń. Proszę zwrócić uwagę kto brał udział w spotkaniu z ministrem Marszałek z Torunia i posłowie wszyscy a Torunia. Efektem tego będzie rozbudowa dróg i węzłów drogowych tylko wokół Torunia. Natomiast Bydgoszcz największe miasto w regionie dwa razy większe od Torunia nie będzie miało dostępu do autostrady nr 1 gdyż DK - nr 10 jest zakorkowana i dojazd nią do autostrady to makabra. Dziwne wydaje się dlaczego A - 1 nie przebiega, również przez Bydgoszcz, zaoszczędzono by na budowie dwóch mostów przez Wisłę a Toruń i Bydgoszcz miałyby autostradę pod nosem a Grudziądz do węzła w Nowych Marzach ma żabi skok. Bydgoszcz na mariażu z Toruniem wychodzi jak Zabłocki na mydle. Natomiast budowa S - 5 jest dopiero w powijakach i nie wiadomo kiedy będzie zbudowana przy takim zaangażowaniu Marszałka Całbeckiego, którego w Bydgoszczy nazywają Marszałkiem Torunia bo nawet kombinował jak lotniski przenieść do Torunia.

~osskaa 2009-01-05

do Romek - nie wiesz, że władze IIIRP w ogóle nie dostrzegają, że 1/4 Polski północno-zachodniej istnieje? i że tam też jeżdzą samochody, a drogi są jeszcze z czasów Prus Książęcych? Zapomnij, że będzie modernizowana dawna Berlinka, zapomnij, że zrobią S10 do Szczecina przed 2020, zapomnij nawet, że powstanie jakakolwiek droga dwujezdniowa w naszym regionie, czyli S6 czy S11, nie mówiąc już np. o S22, której nawet nie ma w planach. W tym artykule piszą jakieś idiotyzmy o obwodnicy Nakła, która już istnieje od 6lat!! Dyletanci i idioci po prostu! Punto!!

~romek 2008-12-20

Czy S10 bedzie modernizowane w obcnym układzie.Na łamach tego portalu potuluję modernizację DW142 starej Berlinki z budowa np rozwidlnia w rejonie Szczecinka na Bydgoszcz .Na tych stronach jakoś cichutko o zamierzeniach Ministerstwa Infrastruktury odnosnie rozwoju nowych tras z Ziem Zachodnich w kierunku pólnocno-wschodnim.Owszem buduje sie S3 w kierunku A2 omijając szerokim łukiem calosc Pomorza Zachodniego.Nowy Rok powinnien przynieść równiez i tu zmiany.Pozdrowienia dla planistów z Ministerstwa Infrastruktury

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.