mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Pieniądze na wschodnią granicę

Pieniądze na wschodnią granicę

Do końca roku rząd przeznaczy 1,2 mld zł na poprawę bezpieczeństwa i usprawnienie ruchu na wschodniej granicy. Około 200 mln zł pochłonie budowa ośmiu nowych przejść łączących Polskę i Ukrainę.

W związku organizacją mistrzostw Euro 2012 prace nabierają coraz większego tempa. W województwie podkarpackim ruszyła już modernizacja przejść granicznych w Korczowej, Krościenku i Medyce. To część zaplanowanych na 2007 r. inwestycji na wschodniej granicy. Polska przeznaczy na nie 1,2 mld zł z europejskiego funduszu Schengen. Inwestycje zasilane są też z budżetu wojewódzkiego i rezerw celowych państwa.

Inwestycje obejmują modernizację i przebudowę dróg dojazdowych, budowę pasów odpraw podróżnych i budynków dla straży granicznej, administracji celnej, a także instytucji i przedsiębiorstw zajmujących się usługami spedycyjnymi oraz nadzorem sanitarnym.

Obecnie z Ukrainą łączy nas 12 przejść, w tym jedno służące wyłącznie do przewozu towarów. Zapadły już decyzje o budowie czterech kolejnych. Polska ma odpowiadać za infrastrukturę na przejściach Budomierz - Hruszew, Dołhobyczów - Uhrynów i Malhowice - Niżankowice. Ukraińcy wybudują przejście Zbereże – Adamczuki – informuje ‘Rzeczpospolita’. Trwają też intensywne ustalenia szczegółów inwestycji dotyczących czterech kolejnych przejść: Mszaniec - Bandriw, Dubienka - Kładniw, Kryłów - Kretiw i Wołosate - Łubnie. Decyzje mają zapaść w czerwcu.
W rezultacie na polsko-ukraińskiej granicy będzie 20 przejść, co powinno wreszcie zlikwidować wielogodzinne kolejki do odprawy.

Polska od 2008 r. będzie członkiem grupy Schengen, co oznacza zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach z krajami UE. Jednak na czas ME kontrola na granicach wewnętrznych Unii zostanie przywrócona ze względu na zaostrzone rygory bezpieczeństwa.

Przeczytaj także:

Utrudnienia na granicy w Krościenku (2007-04-02)

Otwarcie rozbudowanego przejścia w Hrebennem (2007-02-26)

Modernizacja przejść granicznych (2007-01-04)

Kukuryki - Wólka Dobryńska po przebudowie (2007-02-07)

Nowe przejście w 2008 roku? (2006-07-11)

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - odcinek Rzeszów - Jarosław prawie gotowy

Autostrada A4 - odcinek Rzeszów - Jarosław...

Polskie drogi 2016-07-15

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.