mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Pierwsze urodziny toruńskiego mostu

Pierwsze urodziny toruńskiego mostu

7 i 8 grudnia 2013 r. rozpoczęły się dni otwarte nowego toruńskiego mostu, poprzedzające jego oddanie do użytku kierowcom. 9 grudnia 2013 r. ok. 14.30 pierwsi kierowcy pokonali trasę mostową. Teraz każdego dnia toruńską przeprawę pokonuje dziennie ponad 23 tys. pojazdów.

Pierwsze urodziny toruńskiego mostu
Most gen. Elżbiety Zawackiej to ponad 4 km trasy mostowej i dróg dojazdowych, 18 tys. t konstrukcji stalowej, 8 tys. t stali zbrojeniowej, 3 tys. t asfaltu, 65 tys. m3 betonu, to najdłuższe w Polsce, 270-metrowe przęsła łukowe i nowatorskie technologie.

- Od roku mamy nowy most, który miastu był bardzo potrzebny. Torunianie to potwierdzają  – przejeżdża tędy 23 tysiące pojazdów na dobę - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – To była naprawdę niedroga inwestycja. Ten most – od projektu aż do zakończenia budowy - będzie kosztował 652 mln zł. Przypomnę, że zaczynaliśmy od wyceny na poziomie 920 mln, podpisaliśmy umowę na 750 milionów kosztów całkowitych. Istotnie zwiększyło się również dofinansowanie: z pierwotnie przewidywanych 320 mln, do 460 milionów złotych, których dofinansowanie może sięgnąć.

Konstrukcja toruńskiego mostu odnosi się do architektonicznego układu miasta. Zaprojektowany jako stalowa konstrukcja łukowa, kształtem przęseł nawiązuje do istniejących już toruńskich mostów: kolejowego i drogowego. Przy projektowaniu przeprawy zastosowano najnowsze technologie, dzięki czemu inwestycja powstała bez szkody dla środowiska naturalnego. Nowoczesna, podwieszana konstrukcja oparta na jednej, centralnej podporze w nurcie rzeki, sprawia, że most w niewielkim stopniu ingeruje w naturalne otoczenie. Główna podpora mostu nie zakłóca pierwotnego biegu Wisły i zapewnia zachowanie żeglowności.

Podobne wiadomości:

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Najpiękniejsze drogi świata

auto motor i sport 0000-00-00

Samochód i cała motoryzacja mają sens, pod warunkiem że jest... po czym jeździć. Dziś rozjeżdża naszą planetę ponad miliard aut. A będzie ich jeszcze więcej. Albo zbudujemy nowe drogi, albo stworzymy monstrualny parking. Strach się bać.

Komentuj:

~Taki jeden 2014-12-12

POLSKA JĘZYKA - TRUDNA JĘZYKA - panie "znawco" od siedmiu boleści. Dużo paplania - żadnej treści [ nawet nie wiedząc "rymnąłem " sobie.]

~znawca 2014-12-10

co za jelop to pisal?! teraz wiadomo ze dlaczego nikt nigdy sie nie podpisuje pod artykulem zgodnie z zasada:nnie ma podpisu nie ma konsekwencji!nnnie ingeruje w srodowisko? nto jest klasyczny przyklad totalnej niewiedzy..brawoooooo! panie redaktorkunnoczywiscie nie neguje potrzby mostu ale gdy pisza panstwo o srodowisku tzrba byc wiarygodnym! Proponuje cofnac sie do podstawowki i skonczyc jeszcze raz! bo to sa wiadomosci elementarne! ...............albo zostac politykiem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?