mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Pierwsze wypłaty dla poszkodowanych przez Alpine

Pierwsze wypłaty dla poszkodowanych przez Alpine

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła pierwsze wypłaty dla poszkodowanych firm, które pracowały jako podwykonawcy kontraktów realizowanych przez firmę Alpine Bau.

Pierwsze wypłaty dla poszkodowanych przez Alpine
Trwa przyjmowanie wniosków o zapłatę należności za zrealizowane i odebrane prace na kontynuacji budowy autostrady A-1 odc. Świerklany - Gorzyczki, którym nie zapłacił główny wykonawca, firma Alpine Bau. Do dnia dzisiejszego do GDDKiA Oddział w Katowicach wpłynęło 28 wniosków na łączną kwotę około 9 mln zł. Wśród wnioskodawców jest 19 podwykonawców, których należności to około 7,9 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy domagają się zapłaty na podstawie Ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych do dnia dzisiejszego złożyli 9 wniosków na kwotę około 1,1 mln zł. Obecnie dokumenty są weryfikowane. Pierwsze wypłaty dla podwykonawców nastąpią w miesiącu sierpniu br., przy założeniu pozytywnego wyniku weryfikacji dokumentów.

Dotychczas GDDKiA Oddział w Katowicach spłaciła zobowiązania firm: MOSTMAR S.A w upadłości likwidacyjnej, EKOBEL Schallschutz Sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej, Polimex-Mostostal S.A., Doprastav a.s. oraz J&P AVAX S.A. – na kwotę prawie 5,2 mln zł usługodawcom i dostawcom na podstawie ww. Ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. oraz ponad 11,1 mln zł podwykonawcom na podstawie art. 647 1 k.c.

Poznański Oddział GDDKiA  wypłacił już ponad 14 mln zł trzem podwykonawcom poszkodowanym przy budowie S5 i dk 36. Wszystkie wnioski złożone przez poszkodowanych przedsiębiorców zostaną zweryfikowane do końca sierpnia br. Na podstawie  art. 647 1 Kodeksu Cywilnego (w ramach tzw. solidarnej odpowiedzialności) GDDKiA oddział w Poznaniu,  wypłacił należności dla 3 podwykonawców,  którzy nie otrzymali wynagrodzenia z tytułu wykonanych robót przy budowie drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław odc. Kaczkowo-Korzeńsko.  Oddział poznański planuje jeszcze w tym tygodniu wypłaty dla kolejnych 3 podwykonawców na łączną kwotę ponad 1 mln zł.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy pracowali przy budowie dk 16 odcinek Biskupiec – Borki Wielkie i nie dostali pieniędzy od Alpine Bau złożyli w oddziale GDDKiA w Olsztynie 58 wniosków na ponad 8 mln zł. Trwa weryfikacja wniosków. Przedsiębiorcy, którzy domagają się zapłaty na podstawie Ustawy z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych złożyli 50 wniosków na kwotę ponad 7,2 mln zł.  Obecnie dokumenty są weryfikowane. Ponieważ wymaga przedstawienia dokumentów zgodnych z polskim prawem upadłościowym i naprawczym, a postępowanie upadłościowe firmy Alpine Bau toczy się w Austrii, GDDKiA czyni starania o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego w Polsce. Umożliwi to przedsiębiorcom dostarczenie wymaganych ustawą dokumentów  i otrzymanie należnych pieniędzy.

 
Tematy w artykule: inwestycje drogowe

Podobne wiadomości:

Plan prac na drogach województwa zachodniopomorskiego

Plan prac na drogach województwa...

Polskie drogi 2015-03-31

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.