mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Pierwsze wypłaty dla poszkodowanych przez Alpine

Pierwsze wypłaty dla poszkodowanych przez Alpine

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła pierwsze wypłaty dla poszkodowanych firm, które pracowały jako podwykonawcy kontraktów realizowanych przez firmę Alpine Bau.

Pierwsze wypłaty dla poszkodowanych przez Alpine
Trwa przyjmowanie wniosków o zapłatę należności za zrealizowane i odebrane prace na kontynuacji budowy autostrady A-1 odc. Świerklany - Gorzyczki, którym nie zapłacił główny wykonawca, firma Alpine Bau. Do dnia dzisiejszego do GDDKiA Oddział w Katowicach wpłynęło 28 wniosków na łączną kwotę około 9 mln zł. Wśród wnioskodawców jest 19 podwykonawców, których należności to około 7,9 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy domagają się zapłaty na podstawie Ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych do dnia dzisiejszego złożyli 9 wniosków na kwotę około 1,1 mln zł. Obecnie dokumenty są weryfikowane. Pierwsze wypłaty dla podwykonawców nastąpią w miesiącu sierpniu br., przy założeniu pozytywnego wyniku weryfikacji dokumentów.

Dotychczas GDDKiA Oddział w Katowicach spłaciła zobowiązania firm: MOSTMAR S.A w upadłości likwidacyjnej, EKOBEL Schallschutz Sp. z o. o. w upadłości likwidacyjnej, Polimex-Mostostal S.A., Doprastav a.s. oraz J&P AVAX S.A. – na kwotę prawie 5,2 mln zł usługodawcom i dostawcom na podstawie ww. Ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. oraz ponad 11,1 mln zł podwykonawcom na podstawie art. 647 1 k.c.

Poznański Oddział GDDKiA  wypłacił już ponad 14 mln zł trzem podwykonawcom poszkodowanym przy budowie S5 i dk 36. Wszystkie wnioski złożone przez poszkodowanych przedsiębiorców zostaną zweryfikowane do końca sierpnia br. Na podstawie  art. 647 1 Kodeksu Cywilnego (w ramach tzw. solidarnej odpowiedzialności) GDDKiA oddział w Poznaniu,  wypłacił należności dla 3 podwykonawców,  którzy nie otrzymali wynagrodzenia z tytułu wykonanych robót przy budowie drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław odc. Kaczkowo-Korzeńsko.  Oddział poznański planuje jeszcze w tym tygodniu wypłaty dla kolejnych 3 podwykonawców na łączną kwotę ponad 1 mln zł.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy pracowali przy budowie dk 16 odcinek Biskupiec – Borki Wielkie i nie dostali pieniędzy od Alpine Bau złożyli w oddziale GDDKiA w Olsztynie 58 wniosków na ponad 8 mln zł. Trwa weryfikacja wniosków. Przedsiębiorcy, którzy domagają się zapłaty na podstawie Ustawy z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych złożyli 50 wniosków na kwotę ponad 7,2 mln zł.  Obecnie dokumenty są weryfikowane. Ponieważ wymaga przedstawienia dokumentów zgodnych z polskim prawem upadłościowym i naprawczym, a postępowanie upadłościowe firmy Alpine Bau toczy się w Austrii, GDDKiA czyni starania o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego w Polsce. Umożliwi to przedsiębiorcom dostarczenie wymaganych ustawą dokumentów  i otrzymanie należnych pieniędzy.

 
Tematy w artykule: inwestycje drogowe

Podobne wiadomości:

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Rusza pierwszy wirtualny garaż dla kierowców
Kilka dni temu uruchomiono pierwszy wirtualny garaż dla posiadaczy motocykli i samochodów. Serwis iMoto skupia w jednym miejscu wszystkie informacje i usługi związanie z utrzymaniem i serwisowaniem pojazdu, a także zapewnia przydatne porady i rozrywkę fanom motoryzacji w bardzo przystępny sposób.