mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Pierwsze z 25 niebezpiecznych

Pierwsze z 25 niebezpiecznych

Skrzyżowanie z Piątnicy (woj. podlaskie) jest pierwszym z 25 skrzyżowań, które zostaną przebudowane w tym roku w ramach projektu, którego podstawowym celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ograniczenie liczby wypadków. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 1,7 mln zł, a okres realizacji planuje się na 5 miesięcy.

Pierwsze z 25 niebezpiecznych

Po szczegółowej analizie wypadkowości skrzyżowań w całym kraju, wybrano do realizacji 25 z nich, które dotychczas charakteryzowały się podwyższoną wypadkowością, świadczącą o ich niebezpiecznej konstrukcji. Na skrzyżowaniach objętych programem zaobserwowano wyższy i odbiegający od średniej poziom wypadkowości, co skłoniło do podjęcia prac w celu ich przebudowy na bardziej bezpieczne - informuje GDDKiA.

Projekt realizowany w Piątnicy polega na przebudowie skrzyżowania drogi krajowej nr 64 Piątnica - Jeżewo z drogą powiatową nr 1934B Piątnica - Kalinowo. Przebudowa obejmuje adaptację eksploatowanych w tym rejonie dróg wraz z korektą przekroju poprzecznego i poszerzeniem jezdni, a w szczególności:

  • zmianie istniejącego trzywylotowego skrzyżowania na skrzyżowanie trzywlotowe typu małe rondo (o średnicy 32 m) bez sygnalizacji świetlnej,
  • wymianie nawierzchni wraz ze wzmocnieniem dróg,
  • modernizacji zatoki autobusowej,
  • budowie azyli dla pieszych, zatoki postojowej,
  • wymianie nawierzchni ciągów pieszych,
  • modernizacji odwodnienia, wykonaniu oznakowania.

Przebudowa skrzyżowania wpłynie na usprawnienie przejazdu w obrębie Piątnicy, a także ułatwi przejazd tranzytowy przez miejscowość, przez co zwiększy dostępność do terenów turystycznych i rekreacyjnych oraz podniesie atrakcyjność inwestycyjną rejonu.

Krzyżujące się drogi stanowią ciągi tras turystycznych, prowadzących w kierunku Biebrzańskiego Parku Narodowego, Narwiańskiego Parku Narodowego i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

W 2006 roku ma zostać przebudowanych 25 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w całym kraju. Projekt wesprze finansowo Unia Europejska, korzystając ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport. Realizacja projektu wyniesie 71 mln złotych.

Przeczytaj także:

71 mln zł na polskie skrzyzowania (2006-01-25)

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach (2006-02-10)

Katastrofalny stan polskich dróg (2005-12-08)

2025 r. - europejskie standardy (2005-07-15)

 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe podlaskie

Podobne wiadomości:

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

Polskie drogi 2016-04-20

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Najważniejsze inwestycje drogowe 2016

Polskie drogi 2016-01-05

Komentuj:

~easy_rider 2006-05-20

O ile dobrze pamiętam to aby dojechać do Łomży z Białegostoku (Jeżewa) to w Piątnicy należy skręcić w lewo, a z tego śmiesznego planiku wynika, że w prawo... Łomżyniacy, co Wy na to? Ktoś tu pomylił kierunki...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.