mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Pierwsze z 25 niebezpiecznych

Pierwsze z 25 niebezpiecznych

Skrzyżowanie z Piątnicy (woj. podlaskie) jest pierwszym z 25 skrzyżowań, które zostaną przebudowane w tym roku w ramach projektu, którego podstawowym celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ograniczenie liczby wypadków. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 1,7 mln zł, a okres realizacji planuje się na 5 miesięcy.

Pierwsze z 25 niebezpiecznych

Po szczegółowej analizie wypadkowości skrzyżowań w całym kraju, wybrano do realizacji 25 z nich, które dotychczas charakteryzowały się podwyższoną wypadkowością, świadczącą o ich niebezpiecznej konstrukcji. Na skrzyżowaniach objętych programem zaobserwowano wyższy i odbiegający od średniej poziom wypadkowości, co skłoniło do podjęcia prac w celu ich przebudowy na bardziej bezpieczne - informuje GDDKiA.

Projekt realizowany w Piątnicy polega na przebudowie skrzyżowania drogi krajowej nr 64 Piątnica - Jeżewo z drogą powiatową nr 1934B Piątnica - Kalinowo. Przebudowa obejmuje adaptację eksploatowanych w tym rejonie dróg wraz z korektą przekroju poprzecznego i poszerzeniem jezdni, a w szczególności:

  • zmianie istniejącego trzywylotowego skrzyżowania na skrzyżowanie trzywlotowe typu małe rondo (o średnicy 32 m) bez sygnalizacji świetlnej,
  • wymianie nawierzchni wraz ze wzmocnieniem dróg,
  • modernizacji zatoki autobusowej,
  • budowie azyli dla pieszych, zatoki postojowej,
  • wymianie nawierzchni ciągów pieszych,
  • modernizacji odwodnienia, wykonaniu oznakowania.

Przebudowa skrzyżowania wpłynie na usprawnienie przejazdu w obrębie Piątnicy, a także ułatwi przejazd tranzytowy przez miejscowość, przez co zwiększy dostępność do terenów turystycznych i rekreacyjnych oraz podniesie atrakcyjność inwestycyjną rejonu.

Krzyżujące się drogi stanowią ciągi tras turystycznych, prowadzących w kierunku Biebrzańskiego Parku Narodowego, Narwiańskiego Parku Narodowego i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

W 2006 roku ma zostać przebudowanych 25 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w całym kraju. Projekt wesprze finansowo Unia Europejska, korzystając ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport. Realizacja projektu wyniesie 71 mln złotych.

Przeczytaj także:

71 mln zł na polskie skrzyzowania (2006-01-25)

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach (2006-02-10)

Katastrofalny stan polskich dróg (2005-12-08)

2025 r. - europejskie standardy (2005-07-15)

 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe podlaskie

Podobne wiadomości:

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

S61 Szczuczyn – Raczki - ruszył przetarg

Polskie drogi 2016-04-20

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

~easy_rider 2006-05-20

O ile dobrze pamiętam to aby dojechać do Łomży z Białegostoku (Jeżewa) to w Piątnicy należy skręcić w lewo, a z tego śmiesznego planiku wynika, że w prawo... Łomżyniacy, co Wy na to? Ktoś tu pomylił kierunki...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Traficar na kolejnych stacjach Orlen
Traficar na kolejnych stacjach Orlen
Już niebawem na kolejnych 19 stacjach należących do PKN Orlen będzie można wypożyczać samochody na minuty należące do Traficar. Auta dostępne w ramach carsharingu będą dostępne na 50 stacjach paliw płockiego koncernu.