mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Podsumowania wielkopolskich drogowców

Podsumowania wielkopolskich drogowców

W 2006 roku na drogi krajowe w woj. wielkopolskim zostało wydanych 680 mln zł. W zeszłym roku nakłady sięgnęły 851 mln zł, jednak zdecydowaną większość pochłonęła budowa autostrady A2 między Koninem i Dąbiem.

Podsumowania wielkopolskich drogowców

Także w tym roku autostrada była głównym i najbardziej efektownym zadaniem. Oddanie jej do użytku 26 lipca oraz zrealizowanie pozostałych dróg sprawiło, że wielkopolskim drogom krajowym przybyły aż 233 kilometry odnowionych, bądź nowych jezdni. W tym roku rozpoczęły się też duże zadania w cyklach dwuletnich: modernizacja, a właściwie budowa od nowa drogi ekspresowej S11 z Poznania do Kórnika oraz budowa obwodnic Borku Wielkopolskiego i Konina.

45-kilometrowy odcinek autostrady A2 z Konina do Dąbia był już prawie gotowy przed zeszłą zimą, dlatego jego dokończenie w tym roku (ruch otwarto 26 lipca 2006 r.) kosztowało „tylko” 323,3 mln zł. Cała reszta z 680 mln zł została przeznaczona na odnowy i rehabilitacje nawierzchni, na modernizacje skrzyżowań, budowę lub generalne remonty wiaduktów oraz utrzymanie.
 
Kierowcy, którzy w ciągu lata i jesieni tracili cierpliwość w korkach na wielu remontowanych drogach, teraz mogą już bez przeszkód korzystać z odnowionych jezdni. Na terenie województwa wielkopolskiego, gdzie jest 1456 km dróg krajowych (łącznie z autostradą Konin – Dąbie), w ciągu ostatnich trzech lat (łącznie z 2006 rokiem) odnowiono ponad 700 km kilometrów nawierzchni. Wprawdzie wciąż około 50 procent dróg jest mocno lub średnio zużytych (wymagających pilnych remontów i modernizacji), jednak w roku 2004 w takim stanie było aż dwie trzecie wszystkich dróg krajowych w Wielkopolsce.

Na przyszły rok zaplanowano m.in. odnowę odcinków dróg krajowych: nr 11 Ostrów Wielkopolski-Ostrzeszów i dalej do Kępna, nr 15 Miłosław-Obłaczkowo, nr 32 Rakoniewice-Rostarzewo-Wolsztyn, nr 92 Konin-Paprotnia. Rozpoczęto już prace przy budowie obwodnic Borku Wielkopolskiego na drodze nr 12, Starego Miasta koło Konina w ciągu drogi nr 25. W najbliższym czasie rozpoczną się też prace przy budowie obwodnicy Nowych Skalmierzyc na drodze nr 25.

Przeczytaj także:

Poznań pożyczy i zarobi na obwodnicy (2006-12-01)

Pogoda pomoże S11? (2006-12-17)

 


Podobne wiadomości:

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

~asd 2008-05-24

a gdzie auta

~wichura999 2006-12-23

Jestem z małopolski, a dokładnie z Wadowic. Pojechałem raz nad jezioro w Wielkopolsce. Mogę szczerze powiedzieć że drogi w Małopolsce a w Wielkopolsce to niebo a ziemia. W Wielkopolsce drogi są mało kręte i rzadko kiedy można zobaczyć łataną droge. Odwrotnie jest w małopolsce, gdzie drogi zamiast porządnie wyremontować, to się je łata

~Coz_z_ktainy marzeń 2006-12-22

no to za kolejne trzy lata wyremontuje reszte dróg i bedzie super.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq GT – pierwszy SUV coupe
Skoda Kodiaq GT – pierwszy SUV coupe
Skoda nie zwalnia tempa i prezentuje kolejny model. Jest nim SUV w nadwoziu w stylu coupe – Skoda Kodiaq GT.