mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Podwyżka opłat na A4 Katowice-Kraków

Podwyżka opłat na A4 Katowice-Kraków

Od 1 marca wzrosną ceny za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. Kierowcy samochodów osobowych za przejazd całym tym odcinkiem zapłacą 2 zł więcej (20 zł), motocykliści zaś 1 zł więcej (10 zł).

Podwyżka opłat na A4 Katowice-Kraków

Po wprowadzeniu od początku lutego nowych form płatności na A4 Katowice-Kraków, teraz przyszedł czas na podwyżki opłat. Wyższe stawki za przejazd autostradą A4 są argumentowane tym, że opłata za przejazd samochodem osobowym była ostatnio zmieniana 3 lata temu (1 marca 2012 r.), wysokość opłaty dla pojazdów kategorii 2 i 3 była niezmienna od 2011 r., a dla pojazdów kategorii 4 i 5 od 10 lat.

- Przy istotnych nakładach na eksploatację autostrady oraz na inwestycje, obejmujące również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej (np. poszerzenie Placów Poboru Opłat), zmiana stawek jest uzasadniona. Warto pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych mają możliwość zniwelowania podwyżki przez zakup abonamentów, których powszechne użycie pozytywnie wpływa na płynność ruchu na placach poboru opłat – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Kierowcom pojazdów osobowych korzystającym z abonamentów nadal będzie przysługiwał rabat w wysokości 5% przy zakupie 50 przejazdów. Nowe stawki opłat dla motocykli oraz pojazdów kategorii 2 i 3 (np. samochody osobowe z przyczepami i mniejsze ciężarówki) będą uwzględniały większą niż dotychczas bonifikatę.

Wysokość opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla pojazdów wszystkich kategorii, wynosić będzie na każdym z dwóch placów poboru opłat:

5 zł – pojazdy pierwszej kategorii: motocykle (obecnie 4,50 zł),
10 zł – pojazdy pierwszej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach (9 zł),
16,50 zł - pojazdy drugiej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe
o dwóch osiach z przyczepami (15 zł),
16,50 zł - pojazdy trzeciej kategorii: pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami (15 zł),
26,50 zł - pojazdy czwartej i piątej kategorii: pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy ponadnormatywne (24,50 zł).

Od 1 marca 2015 r. opłata abonamentowa dla pojazdów:

- kategorii 1 (z wyłączeniem motocykli) za bloczek uprawniający do 50 przejazdów wynosić będzie 475 zł brutto
- kategorii 2 i 3 za bloczek uprawniający do 25 przejazdów wynosić będzie 412,50 zł brutto
- kategorii 4 i 5 za bloczek uprawniający do 25 przejazdów wynosić będzie 662,50 zł brutto

Wszystkie abonamenty zakupione w roku 2015 ważne będą do 31 grudnia 2016 r. Abonamenty zakupione w okresie od 2 stycznia do 28 lutego 2015 (przed zmianą stawek opłat) ważne będą do 31 grudnia 2016 r. bez żadnych dopłat.

Przypomnijmy, że od 12 stycznia br. do góry poszły opłaty za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl-Konin. Za ten 50-kilometrowy odcinek autostrady kierowcy samochodów osobowych zapłacą teraz 1 zł więcej, czyli 17 zł.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Superautostrada ma połączyć Londyn z Nowym...

auto motor i sport 2015-04-01

Autostrada o długości niemal 20 tys. km ma korzystać już z sieci prawie 10 tys. km istniejących dróg. Yakunin twierdzi, że byłoby to największe osiągnięcie infrastrukturalne naszej cywilizacji.

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

galos 2015-02-11

tak koszty przejazdów zaczynają być tak wysokie, że niedługo wzrosną powyżej kosztów benzyny przejazdu. Co to za kraj?

pswbzyk 2015-02-06

Niestety aż nie chce się tu coraz bardziej żyć w tym kraju. Autostrady dla swoich obywateli powinny być darmowe jak w Niemczech, obcy niech płacą. Podatek na podatku w cenie paliwa i jeszcze Cię łupią. Tusk okradł i zniszczył swój kraj i teraz okrada Unię Europejską. Nie ma na nic w tym kraju na służbę zdrowia, górnictwo, rolnictwo itp., tylko trzeba pokazać jakim luksusowym krajem jesteśmy Ukrainie że nas stać na wielką pomoc finansową. Chce się likwidować umowy zlecenia a samemu w urzędach publicznych się zatrudnia na takich warunkach około 3/4. Niestety PO czyli PARTIA OSZUSTÓW powinna zgnić na Syberii. Pozdrawiam wszystkich kierowców.

~Ja i mój klekot 2015-02-05

Sram na tych złodziei,mykam sobie D.W.780 p.Alwernię , D.W. 934 p.Imielin,s1 do Mysłowic.Jest 20 min.dłużej i spokojne ,mały ruch.No może za wyj.odc.Bieruń-Imielin

Aldik 2015-02-05

40zł w dwie strony plus paliwo które zawiera w większości same podatki - przecież to już kpina !?!

~pP 2015-02-05

Dlaczego w Polsce nie można zrobić winiet,tak jak jest prawie w całej cywilizowanej Europie ? Pajace piszą ,że od 3-4 lat nie było podwyżki,to niech zobaczą kiedy zmieniła się skala podatkowa.. Już nie liczę , ale dobrych parę lat i nikt sobie z tego nic nie robi ,że relatywnie zarabiamy co roku mniej.W tym kraju źle się dzieje od dawna i nie ma na to sposobiu...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.