mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Pogoda pomoże S11?

Pogoda pomoże S11?

Przebudowa 14 kilometrów drogi krajowej nr 11 od węzła autostradowego Poznań-Krzesiny do Kórnika na drogę ekspresową S11. Prace rozpoczęte w kwietniu zakończą się w czerwcu 2007 r. Tegoroczny sezon budowlany dobiegnie końca z chwilą nadejścia solidniejszych mrozów. Od przebiegu pogody zależy, czy w tym sezonie budowlanym dwa 2,5 km odcinki S11 zostaną w całości oddane do użytku.

Pogoda pomoże S11?

Na razie kierowcy na trasie między Poznaniem i Kórnikiem narzekają na korki i utrudnienia. Widać jednak jak rosną fundamenty i filary przyszłych dwupoziomowych skrzyżowań i wiaduktów w Koninku, Gądkach i w Borówcu. Wykonawcami są firmy "Skanska" oddział poznański i "Strada" z Palędzia. 

To, czy tegoroczne plany drogowców przebudowujących drogę krajową nr 11 między Poznaniem i Kórnikiem zostaną zrealizowane, zależy od średnich temperatur do końca listopada i na początku grudnia. Na szczęście temperatura w ostatnich dniach podniosła się wyraźnie powyżej zera i można kontynuować kładzenie masy bitumicznej oraz roboty betoniarskie przy konstrukcjach mostowych. Im dłużej będzie względnie ciepło - tym większa szansa na wykonanie zaplanowanych prac.

Przed świętami powinny być gotowe podwójne jezdnie na dwóch odcinkach, każdy po 2,5 kilometra, od granicy Poznania do Koninka i za wiaduktem kolejowym w Gądkach do końca lasu w Skrzynkach. Na obu tych odcinkach brakuje jeszcze po kilkaset metrów nawierzchni bitumicznej. W Borówcu, na wysokości obserwatorium astronomicznego, trwają gorączkowe prace przy konstrukcji wiaduktu.

Jak informuje Marek Bereżecki - z-ca dyr. oddziału poznańskiego GDDKiA, jest szansa, że przed 24 grudnia 2006 zostanie przywrócony ruch na obu jezdniach drogi nr 11 między Krzesinami i Kórnikiem, z wyjątkiem dwóch miejsc: budowy mostu nad rzeczką Michałówką (w rejonie Koninka) i przejścia podziemnego dla zwierząt w rejonie Borówca. Przez 28 dni od zakończenia betonowania muszą też pozostać rusztowania pod wiaduktem w Borówcu.

Na początku grudnia powinien być rozstrzygnięty przetarg na kontynuację budowy S11 w przyszłym roku. Zakłada się, że całe zadanie powinno być zakończone do listopada 2007. W sumie to 14 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej z aż pięcioma skrzyżowaniami dwupoziomowymi - w Koninku, w Gądkach przed i za wiaduktem kolejowym oraz na początku i końcu Kórnika. Wokół tego miasta powstała już obwodnica dróg wojewódzkich 431 i 434.

Powodzenie sezonu 2007 zależy od tego, na ile w tym roku zaawansowane zostaną prace ziemne i fundamentowe przy kształtowaniu trasy ekspresowej, ale także od tego, czy wykupione zostaną wszystkie grunty niezbędne do poszerzenia pasa drogowego przyszłej S11 i czy w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad znajdzie się dość pieniędzy na sfinansowanie całej budowy. To ostatnie będzie wiadome po uchwaleniu przez parlament budżetu państwa na rok 2007 - zapewne w lutym przyszłego roku - informuje oddział GDDKiA w Poznaniu.

Przeczytaj także:

Dodatkowe pieniądze na obwodnice (2006-10-25)

S11 - pierwsza ekspresowa w Wielkopolsce (2006-08-23)

'S 11 na 2011' (2006-08-08)


 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Komentuj:

~Jotgie 2006-11-17

A kiedy od ronda obornickiego do Obornik?! Bo jechałem 2 godziny temu to horror! 40-60 km/godz. do Obornik cały czas w rządku nerwowo naciskając na zmianę: gaz-hamulec-gaz-hamulec-gaz-hamulec...itd

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando