mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Północ Czestochowy połączona z DK1

Północ Czestochowy połączona z DK1

Na trzy miesiące przed terminem – zakończona została część drogowa inwestycji „Budowa Północnego Korytarza w Częstochowie - etap II od ul. św. brata Alberta do ul. Makuszyńskiego".

Północ Czestochowy połączona z DK1
Drugi etap budowy Północnego Korytarza w Częstochowie jest kontynuacją wcześniejszych prac związanych z budową węzła łączącego ul. Makuszyńskiego z DK1, który został oddany do użytku w ubiegłym roku. I etapem budowy Korytarza była wcześniej ul. Pileckiego, będąca przedłużeniem ul. Fieldorfa-Nila w kierunku północnym, od skrzyżowania z ulicami Michałowskiego i Sosabowskiego (użytkowana od 2009 roku). W niedalekiej przyszłości Korytarz Północny ma zostać przedłużony w kierunku zachodnim, łącząc kolejne dzielnice z kluczową DK1 (w tym roku wybór koncepcji i zlecenie projektu).

W ramach właśnie zakończonych prac, dzięki którym Korytarz pełni już funkcję trasy łącznikowej, powstała nowa droga długości 1580 metrów, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Każda jezdnia ma 7 metrów szerokości, pas rozdzielający jest szeroki na 6 metrów. Do tego chodniki: po stronie północnej o szerokości 2 metrów, po stronie południowej o szerokości 4 metrów - połączony ze ścieżką rowerową. W ramach inwestycji powstała też m.in. kładka dla pieszych nad trasą na wysokości ul. Jankowskiego - długości 40 i szerokości 3,7 m oraz przejście podziemne długości 35 m (w tym część tunelowa długości blisko 25 m).

Koszt inwestycji wyniósł ponad 18 mln zł, przy czym 85% kosztów, czyli 15,3 mln zł to środki unijne. Na Korytarz udało się miastu uzyskać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Reszta pochodziła z wkładu własnego Miasta Częstochowy.

- Gdyby nie długa zima, pewnie udałoby się zakończyć prace jeszcze wcześniej – twierdził prezes Drog-Budu Zdzisław Nowak. Zwrócił też uwagę, że zakończyła sie część drogowa inwestycji, natomiast mogą jeszcze trwać roboty wykończeniowe związane z ciągami pieszo-rowerowymi i zielenią.

Korytarz Północny poprawia połączenie drogi krajowej nr 1 z układem komunikacyjnym Częstochowy. Wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo i płynność ruchu, ułatwi też dojazd do terenów inwestycyjnych w mieście i okolicy. „Korytarz” jest alternatywą dla kierujących, którzy chcą dostać się do północnej części miasta bezpośrednio z DK1, omijając centrum.
Tematy w artykule: inwestycje drogowe drogi miejskie

Podobne wiadomości:

NIK: Drogi powstały, ale bez nadzoru

NIK: Drogi powstały, ale bez nadzoru

Polskie drogi 2015-04-16

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.