mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Północny wariant S8 jednak możliwy

Północny wariant S8 jednak możliwy

Konflikt o przebieg drogi ekspresowej S8 wciąż trwa. Do tej pory północny, "łódzki" wariant trasy był odrzucany, jednak pojawiła się nadzieja na korzystne dla Łodzi rozwiązanie.

Północny wariant S8 jednak możliwy

Prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki, otrzymał list od minister rozwoju regionalnego, Grażyny Gęsickiej, w którym został zapewniony, że kwestia ewentualnej zmiany w przebiegu sieci transeuropejskiej w ciągu drogi S8, teoretycznie jest możliwa, ale wymaga zmiany decyzji Parlamentu i Rady Europy. Mogłoby to nastąpić nie wcześniej niż w roku 2010, na który przewidziano rewizję przebiegu sieci TNT. Istnieje możliwość realizacji tej drogi w przebiegu Wrocław – Wieluń ze środków Funduszu Spójności w latach 2007 – 2010 oraz Wieluń – Łódź – Warszawa, także z Funduszu Spójności po zmianie przebiegu TNT, czyli od 2011 do 2015 roku. Możliwe jest już teraz rozpoczęcie prac budowlanych na odcinku Wrocław – Wieluń. Natomiast prace planistyczne dotyczące pozostałej części trasy mogą być kontynuowane tak, aby zakończyć je do roku 2011.

Prezydent zapowiedział, że będzie w tej sprawie zabiegał o pomoc komisarz Danuty Hübner. Będzie również sprawdzał w Brukseli czy możliwe jest przyśpieszenie zmian w planowaniu europejskim, o których pisze w liście minister Grażyna Gęsicka. Prezydent otrzymał zawiadomienie z prokuratury, że wszczęła już ona postępowanie w sprawie związanej z wytyczaniem przebiegu trasy S8 przez GDDKiA niezgodnie z uchwałą Rady Ministrów.

Urząd Miasta Łodzi aktywnie działa w tej sprawie i zaprasza do wyrażania opinii na ten temat. Inicjatywę „łódzkiego” wariantu S8 poparli już:

  • Zarząd regionu Łódzkiego NSZZ "Solidarność"
  • Posłowie na Sejm RP Joanna Skrzydlewska i Mirosław Drzewiecki
  • Łódzkie Porozumienie Obywatelskie
  • Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Bezrobotnych
  • Stowarzyszenie Zieloni Rzeczpospolitej Polskiej

Przeczytaj także:

GDDKiA: Dlaczego S8 przez Bełchatów? (2007-06-27)

S-8 w prokuraturze (2007-06-22)


Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Yaro 2007-11-05

Remek: przebieg S8 jest juz od lat zaplanowany, ale przez Łódź

~przemo 2007-09-08

jak by ktos dobrze się przyjzał planowanym drogom w okolicach łodzi to zauważył by zasadnośc poprowadzenia s8 w pobliżu łodzi gdyż od rzgowa s8 ma dalej iśc do tomaszowa maz. a następnie jako s 74 do kielc/radomia no ale jeżeli budowę dróg planuje się w odstępach 20 letnich tak by uzyska ich ciągłośc to już inny problem. Dziwi mnie jeszcze jedna sprawa dlaczego w bełchatowie planowano obwodnicę której budowa miała się niebawem rozpocząc ale ją wstrzymano bo okazało się ze można tamtędy poprowadzi S8 i trzeba zmienc projekt bo ekspresówka będzie miała inny przebieg niż obwodnica której przebieg już wyznaczono

~MarKowy 2007-09-08

A czy S8 na odcinków Piotrków- Wawa pójdzie nowym śladem? Jeżeli nie to zyczę powodzenia przy konwersji 8 do drogi ekspresowej prz tak licznych połączeniach z drogami lokalnymi i gospodarczymi

~ech... 2007-09-07

Według mnie trasa S8 nie powinna iść przez Łódź. Piotrków i Bełchatów nigdy się nie doczekają ekspresówki. A Łódź? Pewnie... Jeśli nie zbudują jej teraz to też niedługo, a numeracja jest nieważna, czy Łódź będzie miała S8, czy S56 dla przykładu. Jestem z okolic Warszawy, jestem często we Wrocławiu i dla mnie byłby to wielki problem dojeżdżać do Wrocka jadąc do Piotrkowa potem nadrabiać drogi płatną autostradą do Łodzi.

~Arystoteles 2007-09-06

A co do powiedzenia maja bezrobotni w tej sprawie? Jaja jak berety. Oczywiscie Zieloni, medrcy swiata, dofinansowywani, przez rzady zachodnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.