mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Polskie drogi dla turystów

Polskie drogi dla turystów

Podczas tegorocznego forum Ekonomicznego w Krynicy nie brakło jednego z najbardziej aktualnych tematów w naszym kraju, czyli analizy stanu naszej infrastruktury drogowej.

Polskie drogi dla turystów

W panelu dotyczącym stanu transportu turystycznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczyli również: prezes Nowąsodeckiej Izby Turystycznej Aleksander Giertler, były minister spraw zagranicznych Węgier Geza Jeszensky oraz przedstawiciele branży turystycznej.

Geza Jaszensky przyznał, że do 2020 r. Europa będzie najszybciej rozwijającym się rynkiem turystycznym na świecie. Jego zdaniem Europa Środkowo-Wschodnia jest atrakcyjna pod względem turystycznym, jednak aby turyści odwiedzali ten region potrzebna jest także poprawa bazy turystycznej oraz usprawnienie infrastruktury drogowej. Nawiązując do spraw związanych z poprawą transportu turystycznego przyznał, że priorytetem jest budowa autostrad, przy jednoczesnej rozbudowie kolei.

Wiceminister Marek Szczepański omówił wpływ transportu na rozwój turystyki w Polsce. Według prognoz Instytutu Turystyki do 2013 roku liczba turystów zagranicznych odwiedzających nasz kraj wzrośnie do ponad 20 mln osób rocznie. Najbardziej popularnym wśród Polaków środkiem transportu w ruchu turystycznym pozostaje własny samochód, którym podróżuje 66% z nas. Spada natomiast liczba osób korzystających z kolei (z 29% w 2001 r. do 21% w 2004 r.) oraz transportu autobusowego (z 16% w 2001 r. do 9% w 2004 r.). Największym problemem jest stan polskich dróg, który minister określił jako katastrofalny.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja kolei. Jak poinformował wiceminister, na blisko 25 tys. km wszystkich torów kolejowych, tylko 550 km przystosowanych jest do jazdy z prędkością ponad 160 km/h. Jego zdaniem utrudnia to dostęp turystów do niektórych regionów naszego kraju. "Bez dobrych dróg i kolei nie można efektywnie rozwijać turystyki"- powiedział Marek Szczepański.

Wiceminister wspominał także o szybkim rozwoju tanich linii lotniczych, które mają duży wpływ na zwiększenie ruchu turystycznego w Polsce.

Podsumowując dyskusję Marek Szczepański stwierdził, że rozwój infrastruktury transportowej w naszym kraju powinien iść w parze z potrzebami ruchu turystycznego.

Zobacz także:

2025 r - europejskie standardy (2005-07-15)

Ekspresowe przyspieszą? (2005-06-30)

Chyba się zaczęło (2005-06-10)

Tematy w artykule: projekty drogowe

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando