mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ponad 3,1 mld zł za 62 km

Ponad 3,1 mld zł za 62 km

Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało konferencję prasową z udziałem firmy Gdańsk Transport Company, na której przedstawiono szczegóły dotyczące podpisanej wcześniej umowy przedwstępnej na budowę autostrady A-1 z Nowych Marz do Torunia.

Ponad 3,1 mld zł za 62 km
Podpisanie umowy przedwstępnej kończy negocjacje pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółką GTC, które trwały od lutego 2008 roku. Dokument dotyczy budowy nowego odcinka autostrady A-1 od węzła Nowe Marzy do węzła Lubicz koło Torunia (51,72 km) i mostu przez Wisłę oraz modernizacji częściowo zrealizowanego odcinka od węzła Lubicz do węzła Czerniewice (10,7 km) i dokończenie budowy mostu przez Wisłę w Toruniu.

Zakres projektu obejmuje wykonanie dwóch pasów ruchu w obu kierunkach, pasa rozdziału i pasa awaryjnego oraz przygotowanie terenu pod budowę dodatkowego pasa, o ile w przyszłości będzie tego wymagał poziom natężenia ruchu. W ramach projektu powstanie 5 węzłów autostradowych, 5 punktów poboru opłat, 4 pary miejsc obsługi podróżnych oraz tzw. obwód utrzymania autostrady. Na autostradzie zostaną wybudowane 64 obiekty mostowe, które zostały zaprojektowane na docelowe trzy pasy ruchu w każdą stronę. Wyjątek stanowi most w Toruniu, którego konstrukcja i użytkowana już dwupasmowa nitka, obliguje wykonawcę do budowy bliźniaczej nitki w standardzie autostrady. Również zasadnicze prace ziemne, w tym wymiana gruntów w pasie drogowym oraz prace odwodnieniowe będą wykonane już docelowo pod trzy pasy ruchu. Na całym budowanym odcinku autostrady zostaną ułożone asfalty modyfikowane polimerami.

Budowa 62 km odcinka autostrady będzie kosztowała około 3,1 mld zł, czyli 11,7 mln euro za kilometr, oraz 191 mln euro za trzy mosty (w tym dwa przez Wisłę, z których jeden będzie najdłuższym mostem w Polsce i będzie miał ponad 2 000 metrów długości). Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2011 roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Audi A1 Cabrio – konkurent Mini

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~zxc 2008-07-19

PPO (oprócz Gdańska - Rusocin) w poprzek A1 bedzie miedzy mostem A1 w Toruniu a wezłem Lubicz (SPO) ,reszta to SPO na zjazdach (po bokach a1) .Tak wiec za przejazd mostem w Toruniu zapłacimy złotówke (5km (PPo Nowa Wieś - SPO Lubicz) (5x20 gr/km) ) . Dotyczy to też tych co jada S10 z Szczecina Bydgoszczy na Warszawe

~qaz 2008-07-06

Dam - dzięki za info. Bramki na zjazdach czyli styl europejski np. włoski to jeszcze przyzwoite rozwiązanie ale winiety moim zdaniem i tak są lepsze. Komisja Europejska pracuje nad wspólnym programem elektronicznego poboru opłat i to jest dobry znak dla Polskich kierowców zmęczonych wyszukiwaniem "drobnych" na bramkach co 20km. Oby tylko nie skończyło się na horrendalnie wysokich opłatach za nasze A-utostrady bez względu na to w jaki sposób będziemy za nie płacić (bo w darmowe tak jak w św. mikołaja od jakiegoś czasu już nie wierzę).

~Dam 2008-07-06

qaz - GTC buduje PPO na zjazdach, czyli normalnie a nie w poprzek ciągu autostrady, jak AW SA, Za parę lat będzie i tak elektroniczny system poboru opłat i problem straci na wtedy znaczeniu., Ps. Chciałem przy okazji zanzaczyć, że Ministerstwo ma całkiem urodziwą Pania rzecznik :D

~Dam 2008-07-06

@ V "a dwu pasmowa autostrada jest bespieczniejsza od 3cio." Heh - To Ci się chłopie udało. Miejsce na Festiwalu Kabaretów murowane!

~qaz 2008-07-04

Jedno pytanko po kiego czorta tam ma być 5 ptk. poboru opłat. Ok 5 wszystkich razem ale to i tak daje bramkę średnio po przejechaniu 20-25 km drogi. Istny debilizm. Żeby jeszcze to były bramki przy zjazdach a nie w ciągu drogi. A winiety to tylko po nocach nam się będą śnić....szkoda:(

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.