mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ponad 788 mln na budowę S69 Bielsko-Biała - Żywiec

Ponad 788 mln na budowę S69 Bielsko-Biała - Żywiec

Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-69 Bielsko-Biała (węzeł Mikuszowice) – Żywiec. Budowa 15,5 km odcinka pochłonie ponad 788 mln zł. Prace potrwają do listopada 2012 roku. Budowę drogi ekspresowej S-69 stanowiącej element VI Paneuropejskiego Korytarza Transportowego podzielono na trzy etapy. Etap pierwszy, tj, odcinek od Żywca do Zwardonia wybudowano w latach 2002-2009, budowa drugiego trwa: od października 2008 powstaje Północno-Wschodnia Obwodowa Bielska-Białej, teraz rozpoczyna się budowa odcinka Bielsko-Biała – Żywiec. Trzeci etap to realizacja Obejścia Węgierskiej Górki przewidziana na lata 2011-2013.

Ponad 788 mln na budowę S69 Bielsko-Biała - Żywiec
Odcinek długości 15,5 km zaprojektowany został przez konsorcjum firm Transprojekt Warszawa i Trakt Katowice. Wykonawcą robót wyłonionym w drodze przetargu jest konsorcjum firm Polimex Mostostal S.A. (lider), Doprastav a.s. oraz Zakład Robót Mostowych Mostmar.

Podpisany kontrakt opiewa na kwotę ponad 788 mln zł. Budowa tego odcinka drogi planowana jest do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie realizacji zadania przewidziane jest na listopad 2012 roku.

Budowana będzie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 15,5 km zlokalizowana na terenie gmin Wilkowice, Łodygowice, Buczkowice oraz miast Bielsko-Biała i Żywiec. Na odcinku tym zlokalizowano 4 węzły drogowe zapewniające dostęp do trasy wszystkim gminom przez które przebiega droga oraz gminom sąsiednim: „Wilkowice”, „Buczkowice”, „Łodygowice” i „Żywiec” (rozbudowany i dostosowany zostanie istniejący węzeł wybudowany w ramach odcinka S-69 „Żywiec” – „Browar”). Kontrakt obejmuje również budowę 25 obiektów inżynierskich: mosty, wiadukty, estakady, kładki; najdłuższy i najbardziej imponujący obiekt zaprojektowano w Rybarzowicach i jest to estakada o łącznej długości 1200 m.

Wybudowane zostaną także: ekrany akustyczne o różnej wysokości o łącznej długości 19 km, urządzenia do oczyszczania wód opadowych, droga będzie ogrodzona siatką zabezpieczającą przed wtargnięciem na drogę zwierząt leśnych; nasadzona zostanie zieleń.

            
Jak informuje katowicki oddział GDDKiA budowa drogi S-69 przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, dzięki któremu Polska dotrzymuje zobowiązań międzynarodowych – powstaje droga ekspresowa przeprowadzająca ruch samochodowy na południe województwa śląskiego, a dalej do Republiki Słowackiej i na południe Europy.

Podobne wiadomości:

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

~a czy Słowacy coś robią po swojej stronie? 2010-07-23

dobrze by było gdyby Słowacy mieli też pociągniety odcinek od granicy do Żiliny...

~Sylwek 2010-07-23

ciekawe kiedy się doczekamy drugiej nitki od Żywca w kierunku granicy?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Amerykański oddział firmy J. D.  Power przygotował kolejny raport dotyczący postrzegania poszczególnych producentów samochodów przez lokalnych nabywców. Wyniki badania przeprowadzonego na terenie USA mocno zaskakują.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech