mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ponownie ruszyła rozbudowa dróg lokalnych

Ponownie ruszyła rozbudowa dróg lokalnych

Ruszył „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo–Dostępność–Rozwój”, który będzie realizowany w latach 2012-2015. Jest to kontynuacja programu wykonywanego w latach 2008-2011. Zgodnie z nowym programem, w 2012 r. rząd przekaże samorządom na realizację jego zadań 200 mln zł, w latach 2013-2015 będzie to 3 mld zł (po miliard w każdym roku), co oznacza łączne dofinansowanie na poziomie 3,2 mld zł.

Ponownie ruszyła rozbudowa dróg lokalnych
Rząd w październiku 2008 r. zdecydował, że pomoże samorządom przebudować, zbudować lub wyremontować ważne odcinki dróg gminnych i powiatowych, tak aby poprawić ich połączenia z siecią dróg wojewódzkich i krajowych. W rezultacie lokalne ośrodki gospodarcze miały stać się bardziej dostępne i miały się intensywniej rozwijać. Zasadą było finansowanie lokalnej infrastruktury drogowej po połowie środkami budżetu państwa i samorządu terytorialnego. O kontynuowaniu programu zdecydowały efekty poprzedniego, w ramach którego do końca 2010 r. zmodernizowano i wybudowano ponad 5,6 tys. km dróg lokalnych. W efekcie wzrosła konkurencyjność i atrakcyjność inwestycyjna regionów oraz poprawiło się bezpieczeństwo na drogach.

Samorządy chcące skorzystać z dotacji budżetowej będą musiały przeznaczyć środki własne na planowaną inwestycję infrastrukturalną. Finansowanie inwestycji drogowych w latach 2012–2015 będzie odbywało się w następujących proporcjach: 30 proc. środki budżetowe i 70 proc. środki własne samorządów (gmin i powiatów).

Ocenia się, że do końca 2015 r. zostanie przebudowanych, zbudowanych i wyremontowanych ok. 13.000 km dróg lokalnych. W 2012 r. modernizacja i rozbudowa będzie dotyczyć ok. 850 km dróg lokalnych.

Program będzie realizowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz wojewodów. Minister będzie nadzorował i koordynował działania wojewodów, których podstawowym zadaniem będzie nabór wniosków o dotację budżetową od jednostek samorządu terytorialnego, a także udzielanie tych dotacji oraz monitorowanie ich prawidłowego wykorzystania i rozliczenia.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Autostrada A2 - są chętni do budowy wschodniego odcinka

Autostrada A2 - są chętni do budowy...

Polskie drogi 2015-11-13

Komentuj:

~drogowiec 2011-11-15

albo to sie bedize konczyć tak jak u nas w lubuskiem juz drugi burmistrz popełnił SAMOBÓJA

~Realista 2011-11-14

Ten program poniesie porażke. Przy podziale 50/50% bogatsze gminy i powiaty jeszcze znalazły pieniądze na inwestycje. Teraz, gdy gmina będzie musiała dołożyć 70%, nie będzie jej już stać na rozpoczęcie inwestycji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross