mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Porozumienie dla obwodnicy Węgrowa

Porozumienie dla obwodnicy Węgrowa

Oddano do użytku trasę śródmiejską, stanowiącą południową obwodnicę Węgrowa (woj. mazowieckie). Koszt inwestycji to ponad 12 mln zł.

Porozumienie dla obwodnicy Węgrowa

Odciążająca od ruchu samochodowego centrum Węgrowa miejska trasa to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie inwestycyjne wśród samorządów wojewódzkich: budowana trasa jest wojewódzką obwodnicą w miejskim układzie komunikacyjnym. Koncepcja rozwiązania wyprowadzającego ruch z centrum Węgrowa powstała jeszcze w latach 70. W planach przestrzennego zagospodarowania był nawet zarezerwowany pas terenu pod tę trasę.

W porozumieniu powiat węgrowski przekazał województwu miejski odcinek swojej drogi. Samorząd miasta z kolei przejął na siebie obowiązki związane z regulacją praw własności i wykupem gruntów pod trasę oraz przygotowanie dokumentacji technicznej. Wkład finansowy miasta w to zadanie sięgnął blisko 3 mln zł.

Budowa realizowana była w dwóch etapach. Trasa mierzy 1,6 km. Koszt zadania sięga ponad 12 mln zł, w tym obejmuje kosztowne przebudowy i budowy infrastruktury podziemnej, montaż ekranów akustycznych (750 m), dwa ronda o średnicach 42 m, chodniki i drogi serwisowe. 

Wojewódzki odcinek trasy śródmiejskiej usprawni przejazd tranzytowy w mieście, a tym samym poprawi bezpieczeństwo ruchu kołowego i pieszego. Wyprowadzenie ciężkiego ruchu z centrum miasta powstrzyma ponadto dewastację zabytkowej zabudowy Węgrowa i umożliwi przeprowadzenie rewitalizacji staromiejskiego układu urbanistycznego.


Przeczytaj także:

Więcej na drogi wokół stolicy (2006-10-18)

Decyzja dla obwodnicy (2006-10-19)

Wadowicka obwodnica gotowa (2006-10-02)

Europejskie inwestycje w Legnicy (2006-08-10)

Pomysł na obwodnicę Świdnicy (2006-08-16)


 


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic