mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Porozumienie w sprawie Via Carpatia

Porozumienie w sprawie Via Carpatia

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o podpisaniu memorandum dotyczącego polsko-słowackiej współpracy w przygotowaniu i realizacji projektowanego szlaku tranzytowego Via Carpatia. Polska część tej trasy będzie mieć około 620 km długości.

Porozumienie w sprawie Via Carpatia
9 lutego bieżącego roku Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny podpisali w siedzibie resortu memorandum o współpracy przy przygotowaniu i realizacji szlaku transportowego Via Carpatia, łączącego drogę ekspresową S19 po stronie polskiej, z drogą R4 po stronie słowackiej.

Projektowany szlak ma docelowo łączyć kraje położone nad Morzem Bałtyckim z państwami leżącymi nad Morzem Czarnym. Ma przebiegać przez Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię i Rumunię nawet aż do Grecji. Cały polski odcinek, o długości 620 km ma kosztować 21 mld zł. Inwestycjami związanymi z projektem Via Carpatia w Polsce zajmują się cztery oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: w Warszawie, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Ta trasa ma znaczenie priorytetowe, zwłaszcza na jej południowym odcinku, gdzie w okolicach Rzeszowa połączy się z autostradą A4.

Jak powiedział słowacki Minister Lubomir Važny, Via Carpatia to jedyna droga „bez granic” położona najbardziej na wschód Unii Europejskiej, która efektywnie połączy północ i południe Europy. Z kolei Cezary Grabarczyk dodał, że w tym roku prawdopodobnie zostanie zorganizowana konferencja, podczas której Rumunia, Bułgaria i Grecja zostałyby oficjalnie włączone do projektu Via Carpatia.

Podczas spotkania delegacji Polski i Słowacji rozmawiano także o współpracy w zakresie transportu, zarówno w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jak i Unii Europejskiej. Uzgodniono, że kraje będą wzajemnie popierać swoje propozycje rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, które Komisja Europejska przewiduje na rok 2010. Na wniosek Ministra Cezarego Grabarczyka, uzgodniono, że w najbliższym czasie w Warszawie zostanie zorganizowane spotkanie Ministrów Transportu Grupy Wyszehradzkiej, którego celem będzie zacieśnienie współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach UE.

W trakcie spotkania poruszono również kwestię szybszego i bardziej efektywnego wykorzystania funduszy unijnych na inwestycje drogowe oraz wymieniono doświadczenia w zakresie realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Omówiono również stan zaawansowania prac przy budowie połączeń komunikacyjnych między oboma krajami.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~smirnoff 2009-02-17

Mam nadzieję, że z tym 2050 rokiem to tylko żart :P Jeśli nie, to jest to jakaś paranoja. Ludzie już będą autostrady na księżycu budować, a oni dopiero zaczną robić infrastrukturę na wschodzie ;)

~p 2009-02-17

W każdym razie zaczynają z rozmachem. Od najładnijszego (czytaj: najdroższego) odcinka w Karpatach. Góry, estakady, tunele.

~xtc3 2009-02-15

ja jeszcze poproszę o porozumienie, żeby zanim umrę, a to w sumie nie tak daleko, z Cieszyna albo z Bielska do Bratysławy można było cały czas jechać autostradą.

~romek 2009-02-14

Chyba powstanie nieco wczesniej,GDDKiA Lublin rozpoczeła prace koncepcyjno projektowe.Z kazdej duzej inwestycji nalezy sie cieszyc gdyz wzmacnia to nasza pozycję w UE.Oczywiscie mozna zawsze dyskutowac jakie priorytety powinny byc przyjęte

~Marek 2009-02-14

Świetna sprawa.Szkoda tylko ,że bedzie zrealizowana dopiero po 2050 roku...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Podobno dobrego gustu nie można kupić nawet za największe pieniądze. Jednak całkiem spora suma pieniędzy pozwoli nam kupić coś totalnie bezgustownego. Oto najnowszy samochód od Dartz, który jest potwierdzeniem.