mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Porozumienie w sprawie Via Carpatia

Porozumienie w sprawie Via Carpatia

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o podpisaniu memorandum dotyczącego polsko-słowackiej współpracy w przygotowaniu i realizacji projektowanego szlaku tranzytowego Via Carpatia. Polska część tej trasy będzie mieć około 620 km długości.

Porozumienie w sprawie Via Carpatia
9 lutego bieżącego roku Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz Minister Transportu, Poczt i Telekomunikacji Słowacji Lubomir Važny podpisali w siedzibie resortu memorandum o współpracy przy przygotowaniu i realizacji szlaku transportowego Via Carpatia, łączącego drogę ekspresową S19 po stronie polskiej, z drogą R4 po stronie słowackiej.

Projektowany szlak ma docelowo łączyć kraje położone nad Morzem Bałtyckim z państwami leżącymi nad Morzem Czarnym. Ma przebiegać przez Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię i Rumunię nawet aż do Grecji. Cały polski odcinek, o długości 620 km ma kosztować 21 mld zł. Inwestycjami związanymi z projektem Via Carpatia w Polsce zajmują się cztery oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: w Warszawie, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Ta trasa ma znaczenie priorytetowe, zwłaszcza na jej południowym odcinku, gdzie w okolicach Rzeszowa połączy się z autostradą A4.

Jak powiedział słowacki Minister Lubomir Važny, Via Carpatia to jedyna droga „bez granic” położona najbardziej na wschód Unii Europejskiej, która efektywnie połączy północ i południe Europy. Z kolei Cezary Grabarczyk dodał, że w tym roku prawdopodobnie zostanie zorganizowana konferencja, podczas której Rumunia, Bułgaria i Grecja zostałyby oficjalnie włączone do projektu Via Carpatia.

Podczas spotkania delegacji Polski i Słowacji rozmawiano także o współpracy w zakresie transportu, zarówno w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jak i Unii Europejskiej. Uzgodniono, że kraje będą wzajemnie popierać swoje propozycje rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, które Komisja Europejska przewiduje na rok 2010. Na wniosek Ministra Cezarego Grabarczyka, uzgodniono, że w najbliższym czasie w Warszawie zostanie zorganizowane spotkanie Ministrów Transportu Grupy Wyszehradzkiej, którego celem będzie zacieśnienie współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach UE.

W trakcie spotkania poruszono również kwestię szybszego i bardziej efektywnego wykorzystania funduszy unijnych na inwestycje drogowe oraz wymieniono doświadczenia w zakresie realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Omówiono również stan zaawansowania prac przy budowie połączeń komunikacyjnych między oboma krajami.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~smirnoff 2009-02-17

Mam nadzieję, że z tym 2050 rokiem to tylko żart :P Jeśli nie, to jest to jakaś paranoja. Ludzie już będą autostrady na księżycu budować, a oni dopiero zaczną robić infrastrukturę na wschodzie ;)

~p 2009-02-17

W każdym razie zaczynają z rozmachem. Od najładnijszego (czytaj: najdroższego) odcinka w Karpatach. Góry, estakady, tunele.

~xtc3 2009-02-15

ja jeszcze poproszę o porozumienie, żeby zanim umrę, a to w sumie nie tak daleko, z Cieszyna albo z Bielska do Bratysławy można było cały czas jechać autostradą.

~romek 2009-02-14

Chyba powstanie nieco wczesniej,GDDKiA Lublin rozpoczeła prace koncepcyjno projektowe.Z kazdej duzej inwestycji nalezy sie cieszyc gdyz wzmacnia to nasza pozycję w UE.Oczywiscie mozna zawsze dyskutowac jakie priorytety powinny byc przyjęte

~Marek 2009-02-14

Świetna sprawa.Szkoda tylko ,że bedzie zrealizowana dopiero po 2050 roku...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.