mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstają nowe obwodnice na wschodzie Polski

Powstają nowe obwodnice na wschodzie Polski

Na mapie wschodniej Polski powstają nowe kilometry dróg. W większości są to nowe obwodnice, które wyprowadzają uciążliwy ruch tranzytowy i zwiększają bezpieczeństwo. Swoich obwodnic doczekali się już mieszkańcy Jędrzejowa, Jarosławia, Frampola i Olecka. Inwestycje realizowane są przy wsparciu Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Powstają nowe obwodnice na wschodzie Polski

Program Rozwój Polski Wschodniej obejmuje 27 projektów drogowych. Większość z nich to budowa nowych obwodnic miejscowości. Dzieki zrealizowanym inwestycjom działają już obwodnice Ełku, Kolbuszowej, Mrągowa, Przemyśla, a także Trasa Generalska w Białymstoku. Trwa budowa kolejnych obwodnic: Hrubieszowa, Końskich, Mielca, Stawisk i Szczuczyna. Rozpoczyna się budowa obwodnicy Bargłowa Kościelnego. W ostatnich dniach zakończyła się budowa kilku kolejnych obwodnic we wschodniej części kraju: Jędrzejowa, Jarosławia, Frampola i Olecka.

 

Obwodnica Jędrzejowa

Kilka dni temu otwarto obwodnicę Jędrzejowa. Blisko 8-kilometrowa trasa w ciągu drogi krajowej nr 78 Szczekociny – Jędrzejów – Chmielnik i omija miasto od północy. Nowa obwodnica to droga klasy GP, czyli  ruchu przyśpieszonego.  Budowa nowej trasy kosztowała 212 mln zł, w tym dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniosło ponad 110 mln.

                                          

                                                 fot. GDDKiA

Była to jedna z największych inwestycji drogowych regionu świętokrzyskiego zrealizowanych w 2012 roku. Droga krajowa nr 78 komunikuje Śląsk i południe Polski z województwem świętokrzyskim i wschodnimi regionami kraju. Północna obwodnica Jędrzejowa łączy się z wschodnią obwodnicą Jędzrzejowa wybudowaną w ciągu drogi ekspresowej S7.Obwodnica Frampola

Do ruchu oddana jest już także obwodnica Frampola na Lubelszczyźnie. Omija ona Frampol od strony północnej. Obwodnica ma 4,4 km i kosztowała prawie 49 mln zł,  z czego dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej to nieco ponad 27,5 mln zł. Nowa trasa w ciagu drogi krajowej nr 74 wyprowadza z miejscowości ruch tranzytowy kierujący się do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie. W ramach inwestycji zbudowano jednojezdniową drogę klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) z układem dróg zbiorczych dla obsługi ruchu lokalnego (o łącznej długości ok. 5 km).Obwodnica Jarosławia

Zakończono także prace przy budowie obwodnicy Jarosławia na Podkarpaciu w ciągu drogi krajowej nr 4. Celem budowy obwodnicy Jarosławia jest przede wszystkim poprawa bardzo trudnej sytuacji komunikacyjnej miasta Jarosław oraz bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi krajowej nr 4. Nowa droga pełnić będzie funkcję drogi alternatywnej dla autostrady A4. Kosztem 368 mln zł powstało ponad 11 km drogi, a na niej aż 6 wiaduktów i 2 mosty. Nowa trasa będzie miała parametry drogi GP. Obwodnica stanowi ciąg drogi krajowej Jędrzychowice – Korczowa i będzie mieć długość 11,31 km.

                                                 

                                                        fot. GDDKiA         


Obwodnica Olecka

W najbliższych dniach ma zakończyć się też budowa obwodnicy Olecka w województwie warmińsko-mazurskim. Droga w ciągu drogi krajowej nr 65 będzie miała 7,6 km . Obwodnica biegnaca od strony zachodniej, pozwoli wyprowadzić ruch poza centrum miasta. Usprawni też dojazd do przejścia granicznego z Obwodem Kaliningradzkim w Gołdapi. Wartość tego zadania to 109 mln zł. Będzie to droga o przekroju 2+1, co oznacza, że jadący będą  mieli na zmianę po dwa pasy ruchu w jednym kierunku.


Podobne wiadomości:

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~precz z populizmem na forach 2012-12-17

swen > g wiesz, ale się mądrzysz. te "wioski" jak piszesz leżą na trasie przyszłej ekspresowej Via Baltica. Gdzie jest większy ruch? czy na drodze do Pułtuska? sam sobie odpowiedz zanim nazwiesz innych idiotami.... sam żeś....

~swen 2012-12-17

Ciekaw jestem co za idiota ustawia budowę obwodnic.W tamtym roku oddano obwodnicę Serocka w ciągu DK61,następny miałbyć Pułtusk.Niestety,nie wiedzieć czemu zaczęto z drugiej strony i buduje się obwodnice Bargłowa,Stawisk i Szczuczyna.Ciekaw jestem czy ktoś robił badania natężenia ruchu?Gdzie ruch jest większy i bardziej uciążliwy,w tych wioskach,czy w Pułtusku?

~east 2012-12-17

Nie przeszkadza mi to! Poważnie, to ciężko robić na zachodzie dofinansowując z Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Jeśli taka opcja jest, to trzeba po te pieniądze sięgać. Dobrze, że się dzieje. Wschód miał i ma trochę do nadgonienia, nie ma co zazdrościć. Ważne, że jest progres, a kolejność geograficzna może nie jest aż tak ważne. Na wszystko przyjdzie czas.

~west 2012-12-17

ciągle inwestują we wschód , a co z inwestycjami zachodniej Polski ? U nas nic cię nie robi - gdzie obiecana na Euro droga szybkiego ruchu z Poznania do Wrocławia , gdzie obwodnica Poznania ,Leszna , Kalisza , Jarocina , Ostrowa Wlkp. Zachodnia część Polski jest tylko do płacenia podatków , a to co my wypracujemy konsumuje Warszawa i wschód !!!!

~Jotgie 2012-12-16

Budowa obwodnic to dobry trend. Uważam, że zamiast kawałka ekspresówki lepiej wybudować kilka porządnych, bezkolizyjnych obwodnic. Niecierpliwie oczekuję na obwodnicę Obornik Wlkp., Ujścia, dokończenie obwodnicy Piły, Szczecinka, Bobolic i oczywiście Koszalina - na DK 11, dokończenie obwodnicy Puław, Modernizację obwodnicy Nakła n/Notecią, budowa obwodnicy Wałcza, Mirosławca, Kalisza Pom., - to tyle w Polsce Płn-zach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche rusza z produkcją odświeżonego Macana
Porsche rusza z produkcją odświeżonego Macana
Pierwsza generacja Porsche Macana zadebiutowała w 2014 roku i z miejsca podbiła serca opinii publicznej. Przyszła kolej na gruntowny face lifting hitu, który został pokazany miesiąc temu w Szanghaju. Teraz rusza jego produkcja.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi