mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstaje Via Baltica

Powstaje Via Baltica

Podpisano umowę z wykonawcą obwodnicy Szczuczyna, a wykonawca obwodnicy Stawisk rozpoczął budowę w ubiegłym tygodniu. Budowa obwodnicy Szczuczyna ruszy w ciągu miesiąca – informuje Rafał Malinowski, rzecznik GDDKiA w Białymstoku. Obie drogi są elementem międzynarodowej trasy Via Baltica. Powstają dzięki dofinansowaniu Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Powstaje Via Baltica
Ponad 178 mln zł ma kosztować budowa obwodnicy Szczuczyna na planowanej drodze S61. 27 sierpnia 2012 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisała umowę z wykonawcą, hiszpańską firmą FCC Construcción.

Obwodnica Szczuczyna będzie drogą jednojezdniową o długości 8 km, ominie miasto od zachodu. Oprócz obwodnicy powstaną drogi dojazdowe, chodniki, oświetlenie oraz most na rzece Wissa. Droga będzie elementem Via Baltica, prowadzącej z centralnej części kraju przez Łomżę do granicy polsko-litewskiej w Budzisku i dalej do Helsinek. Teraz trasa przebiega przez centrum miasta, co jest uciążliwe i dla mieszkańców, i dla kierowców.

– Budowa obwodnicy Szczuczyna ruszy w ciągu miesiąca – poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku Rafał Malinowski. Obwodnica powstanie w ciągu 15 miesięcy.

Stawiski

Elementem Via Baltica będzie też obwodnica Stawisk, dofinansowana z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Jej budowa rozpoczęła się w drugiej połowie sierpnia 2012 r. Kiedy droga powstanie, miasto zostanie uwolnione od ruchu tranzytowego, który prowadził drogą krajową S61 przez zwartą zabudowę.

Obwodnica Stawisk będzie drogą główną ruchu przyśpieszonego o długości 6,5 km. Jedna nitka drogi będzie się rozszerzać przy dwupoziomowym skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 647 w Stawiskach.

Koszt budowy obwodnicy Szczuczyna to ponad 178 mln zł, z czego ponad 35 mln z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Droga obwodowa Stawisk będzie kosztować 167 mln zł., dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie ponad 34 mln zł.

Bargłów Kościelny

W planach jest budowa drogi obwodowej Bargłowa Kościelnego w ciągu drogi krajowej nr 61, także ubiegająca się o dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Beneficjentem projektów jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Białymstoku.

 

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~Jja i mój klekot 2012-09-27

No co wy, te kilka kilometrów drogi- nawet na dokładnej mapie to będzie jakas plamka

~numerolog 2012-09-05

astrolog, przeczytaj uwaznie notatke, powstanie droga glowna przyspieszona by uwolnic miasto od ruchu na S61 biegnacej przez zwarta zabudowe. Oczywiscie to jest tzw "kaczka dziennikarska", bo S61 nie istnieje, a jest za to plan zastepczy, bo dzisiaj nikt nie ma pojecia co bedzie jutro i czy ta eS-ka powstanie.

~Hans von Wolski 2012-09-03

nie wiedzialem, ze Bialystok lezy nad Baltykiem!

~astrolog 2012-09-03

To ja juz nie rozumiem. Albo jest to trasa S61 czyli droga ekspresowa, albo jest to droga ruchu przyspieszonego. Niech sie zdecyduja, co buduja, bo to trasy o roznych paramentrach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?