mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstaje most nad Cybiną

Powstaje most nad Cybiną

Rozpoczął się transport przęsła mostu, który powstanie w Poznaniu, nad rzeką Cybiną, równolegle do istniejącego mostu Mieszka I. 400-tonowy kolos pokonywać będzie każdego dnia, wzdłuż rzeki Cybiny, kilkadziesiąt metrów.

Powstaje most nad Cybiną

Most Cybiński powstanie w osi ulicy Ostrówek nad rzeką Cybiną, pomiędzy Katedrą a Śródką, w miejscu starej przeprawy mostowej rozebranej w 1970 roku.
Przęsło mostu ułożone na specjalnych wagonach, przesuwane jest po torach kolejowych za pomocą wyciągarek. Po pokonaniu wybudowanego odcinka torów, most jest podnoszony, a szyny przesuwane. Najtrudniejszym etapem transportu będzie pokonanie mostu Mieszka I. Na początku października, za pomocą siłowników przęsło zostanie podniesione do góry, przesunięte po moście i opuszczone nad Cybinę. Prace te wiązać się będą z utrudnieniami w ruchu. Na trzy dni zostanie wstrzymany ruch na moście Mieszka I. Prace są planowane na weekend, aby utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniej uciążliwe. Otwarcie nowego mostu zaplanowane jest na grudzień 2007 roku.

Celem odbudowy mostu Cybińskiego jest nie tylko przywrócenie historycznego połączenia komunikacyjnego między Ostrowem Tumskim i Śródką. Będzie on stanowić jeden z elementów aktywizacji terenów położonych nad Wartą.
Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską. Środki pochodzą z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Beneficjentem projektu jest miasto Poznań, natomiast jednostką, która realizuje inwestycję, a następnie będzie zarządzać obiektem jest Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu. Całkowity koszt projektu wynosi 9 500 000 złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to 7 125 000 złotych, co stanowi 75 procent wydatków kwalifikowanych, współfinansowanie z budżetu państwa wynosi 950 000 złotych, a wkład beneficjenta to 1 425 000 złotych. Wykonawcą mostu Cybińskiego jest konsorcjum, w skład którego wchodzą: INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia, Grabkowski, Król i wspólnicy, Biuro Inżynieryjno – Techniczne KARO s.j.

Przeczytaj także:

Poznań: przetarg na kolejny odcinek Głogowskiej (2007-06-28)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.