mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstaje nowy most w Więcborku

Powstaje nowy most w Więcborku

Trwają intensywne prace przy budowie nowego mostu na rzece Orlej w Więcborku. Stary obiekt został rozebrany, wbito pale, powstała nowa konstrukcja nośna. Mostowcy przygotowują się do zbrojenia i wylania płyty. Za dwa miesiące finisz prac.

Powstaje nowy most w Więcborku
Prace na moście w Więcborku, którym przebiega droga wojewódzka nr 241 rozpoczęły się w sierpniu. W praktyce budowany jest  tam nowy most od podstaw. Termin prac łącznie z rozbiórką wynosi 5 miesięcy. To niezbędne minimum. Wszystko wskazuje na to, że napięty termin oddania przeprawy do użytku 30 listopada uda się dotrzymać.

Większość najtrudniejszych robót została już wykonana. W pierwszej kolejności do przysłowiowego zera rozebrano starą konstrukcję, łącznie z przyczółkami. Następnie wykonano 38 pali, które wchodzą w grunt na głębokość 7 metrów. Dzięki temu konstrukcja jest solidnie osadzona. Na palach wykonane zostały tak zwane oczepy, które pełnią funkcje fundamentu. Te prace były najbardziej czasochłonne ze względu na wysoki poziom wody po wrześniowych opadach. Po ich zakończeniu w szybkim tempie powstały dolne i górne części podpór z gotowych elementów (prefabrykatów). Konstrukcja spina już oba brzegi Orlej.

Teraz wykonawca przystępuje do zbrojenia płyty oraz jej betonowania. Przed nim jeszcze odbudowa dróg dojazdowych. Stara nawierzchnia na odcinku 250 metrów zostanie sfrezowana i wykonana nowa podbudowa. Nowy most jest wyższy co wymusza także podniesienie poziomu dróg dojazdowych. Na koniec zostanie jeszcze wykonanie nawierzchni i chodnika na moście wraz z barierkami. Jeśli pogoda będzie stabilna, od grudnia kierowcy pojadą zupełnie nową przeprawą, która gwarantuje nie tylko większy komfort jazdy, ale i większe bezpieczeństwo.

Inwestycja kosztuje 2,7 mln zł. W większości jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z funduszy europejskich na nową przeprawę zarezerwowano blisko 2,3 mln zł.
Tematy w artykule: kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

Obwodnica Brodnicy na półmetku

Obwodnica Brodnicy na półmetku

Polskie drogi 2015-08-12

Kolejny remont na krajowej 25

Kolejny remont na krajowej 25

Polskie drogi 2015-10-02

Komentuj:

~lol 2013-11-12

jak to jest ten most ze zdjecia to chyba jest to jakis inny wiecbork

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.