mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstaje obwodnica Zembrzyc z mostem

Powstaje obwodnica Zembrzyc z mostem

Po wieloletnich staraniach rozpoczęła się budowa obwodnicy Zembrzyc w ciągu drogi wojewódzkiej nr 956 –Biertowice – Sułkowice – Zembrzyce (woj. małopolskie). To dobra wiadomość dla mieszkańców i kierowców. Po zakończeniu prac budowlanych samochody jadące tranzytem przez Zembrzyce ominą centrum.

Powstaje obwodnica Zembrzyc z mostem
Budowa obwodnicy kosztować będzie prawie 41 milionów złotych. Kierowcy nową trasą przejadą w połowie 2010 roku. Prace prowadzić będzie firma wyłoniona w przetargu – Mota Engil Polska.

W ramach inwestycji zostanie wybudowana nowa droga (klasy „G”) oraz dwie drogi serwisowe. Nowa droga będzie miała długość: prawie 1,8 km. Powstanie również jednopoziomowe skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z drogą gminną. Jednak największym wyzwaniem będzie budowa mostu na rzece Skawa. Most będzie miał klasę obciążeniową „A” czyli najwyższą – 50 ton. Jego całkowita długość – 244 m.

Budowany most będzie miał ciekawą konstrukcję – i stanie się ozdobą tego terenu. Powstanie, bowiem most podwieszany, wantowy. Podwieszony zostanie przy pomocy cięgien stalowych, ukształtowanych w formie wachlarza. Podpory mostu zostaną posadowione na palach żelbetowych o średnicy 1200m i długości 8 metrów. Przyczółki – żelbetowe i pylon żelbetowy o wysokości 49,5 m.
 
Historia budowy obwodnicy Zembrzyc rozpoczęła się przy projektowaniu zbiornika Świnna Poręba. W związku z budową zbiornika na pewnym odcinku została przeniesiona droga krajowa jak i linia kolejowa. W latach 2003 i 2004 odbyło się wiele spotkań pracowników ZDW i projektantów z mieszkańcami Zembrzyc, na których omawiane były założenia oraz projekt budowy obwodnicy. Po Uzyskaniu akceptacji mieszkańców i wykonaniu projektu (wraz z pozyskaniem niezbędnych pozwoleń) można przystąpić do prac budowlanych.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Autostrada A4 - wymieniają nawierzchnię

Polskie drogi 2016-06-09

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.