mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstaje tunel pod Martwą Wisłą

Powstaje tunel pod Martwą Wisłą

W Gdańsku rozpoczął się najważniejszy etap budowy Trasy Słowackiego, która połączy Port Lotniczy z Portem Morskim – drążenie tunelu pod Martwą Wisłą. Zostanie on wykonany za pomocą maszyny drążącej, która otrzymała imię Damroka. Inwestycja uzyskała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 1,15 mld zł.

Powstaje tunel pod Martwą Wisłą
Dwutunelowy fragment Trasy Słowackiego o długości 1,4 km będzie przebiegał pod Wisłą na głębokości w swym najniższym miejscu prawie 35 m. Każdy z tuneli będzie miał po dwa pasy ruchu. Będzie to pierwszy tunel w Polsce wykonany metodą TBM (Tunnel Boring Machine) w skomplikowanych warunkach gruntowo-wodnych (grunty nawodnione).

Realizacja inwestycji ma duże znaczenie dla poprawy komunikacji w Gdańsku. Celem budowy Trasy Słowackiego jest przede wszystkim  usprawnienie połączenia Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk. Trasa o łącznej długości ok. 10 km składa się z czterech zadań inwestycyjnych. Budowa tunelu to ostatnia, czwarta część projektu. Wydrążanie jednego tunelu zajmie ok. czterech miesięcy.

Projekt budowa Trasy Słowackiego otrzymał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji to 1,42 mld zł, z czego dotacja z Unii wyniesie 1,15 mld zł. Koszt budowy tunelu pod Martwą Wisłą to 885 mln zł. Wykonawcą jest spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne.
Tematy w artykule: pomorskie tunel

Podobne wiadomości:

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Tunel Naprawa-Skomielna Biała na S7 - zgłoszono 6 ofert

Tunel Naprawa-Skomielna Biała na S7 -...

Polskie drogi 2016-01-20

Komentuj:

~warszawiak 2013-06-09

@kasyk: Jakie zdanie mają niby zmienić mieszkańy Świnoujścia? Tunel u nich należy im się od dawna, jak psu buda. Ale przecież wiadomo, że Gdańsk im tego nie będzie finansował; finansuje natomiast (oczywiśćie wiem, że naklady unijne sa dużo większe od miejskich) swój bardzo potrzebny tunel pod Martwą Wisłą. Te dwie inwestycje nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego.

~kasyk 2013-06-08

"Celem budowy Trasy Słowackiego jest przede wszystkim usprawnienie połączenia Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk" Bull shit.Celem tej budowy jest wypierdzielenie całego ruchu ciężkiego/tranzytowego z Nowego Portu do i w tzw. Świat, a tym samym odkorkowanie głównych arterii Gdańska. Mieszkańcom Świnoujścia naprawdę współczuję (wielokrotnie tam byłem), ale gdybyście zobaczyli, co się dzieje na skrzyżowaniach w Centrum Gdańska, odrobinę zmienilibyście zdanie. Pozdrawiam :)

~warszawiak 2013-06-07

Tunel w Świnoujściu jest bardzo potrzebny i to, że go do dziś nie ma, jest ogromnym skandalem i kompromitacją. Ale tunel w Świnoujściu wybuduje państwo (mam nadzieję, że wreszcie kiedyś wybuduje...), a nie miasto, które nie jest po prostu w stanie udźwignąć tak dużej inwestycji. Natomiast Tusk w sprawie również bardzo potrzebnego tunelu pod Martwą Wisłą nie ma nic do powiedzenia; jest to inwestycja miasta, a nie państwa.

~szrawa 2013-06-06

W Gdańsku dla wygody mieszkańców buduje się tunel, a w Świnoujściu - by móc normalnie żyć - NIE. Za te pieniądze powinien być budowany tunel właśnie w Świnoujściu, ale, jak wiadomo, Tusk tutaj nie mieszka i zachodniopomorskie ma gdzieś.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.