mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstaje tunel pod Martwą Wisłą

Powstaje tunel pod Martwą Wisłą

W Gdańsku rozpoczął się najważniejszy etap budowy Trasy Słowackiego, która połączy Port Lotniczy z Portem Morskim – drążenie tunelu pod Martwą Wisłą. Zostanie on wykonany za pomocą maszyny drążącej, która otrzymała imię Damroka. Inwestycja uzyskała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 1,15 mld zł.

Powstaje tunel pod Martwą Wisłą
Dwutunelowy fragment Trasy Słowackiego o długości 1,4 km będzie przebiegał pod Wisłą na głębokości w swym najniższym miejscu prawie 35 m. Każdy z tuneli będzie miał po dwa pasy ruchu. Będzie to pierwszy tunel w Polsce wykonany metodą TBM (Tunnel Boring Machine) w skomplikowanych warunkach gruntowo-wodnych (grunty nawodnione).

Realizacja inwestycji ma duże znaczenie dla poprawy komunikacji w Gdańsku. Celem budowy Trasy Słowackiego jest przede wszystkim  usprawnienie połączenia Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk. Trasa o łącznej długości ok. 10 km składa się z czterech zadań inwestycyjnych. Budowa tunelu to ostatnia, czwarta część projektu. Wydrążanie jednego tunelu zajmie ok. czterech miesięcy.

Projekt budowa Trasy Słowackiego otrzymał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji to 1,42 mld zł, z czego dotacja z Unii wyniesie 1,15 mld zł. Koszt budowy tunelu pod Martwą Wisłą to 885 mln zł. Wykonawcą jest spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne.
Tematy w artykule: pomorskie tunel

Podobne wiadomości:

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Tunel Naprawa-Skomielna Biała na S7 - zgłoszono 6 ofert

Tunel Naprawa-Skomielna Biała na S7 -...

Polskie drogi 2016-01-20

Komentuj:

~warszawiak 2013-06-09

@kasyk: Jakie zdanie mają niby zmienić mieszkańy Świnoujścia? Tunel u nich należy im się od dawna, jak psu buda. Ale przecież wiadomo, że Gdańsk im tego nie będzie finansował; finansuje natomiast (oczywiśćie wiem, że naklady unijne sa dużo większe od miejskich) swój bardzo potrzebny tunel pod Martwą Wisłą. Te dwie inwestycje nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego.

~kasyk 2013-06-08

"Celem budowy Trasy Słowackiego jest przede wszystkim usprawnienie połączenia Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk" Bull shit.Celem tej budowy jest wypierdzielenie całego ruchu ciężkiego/tranzytowego z Nowego Portu do i w tzw. Świat, a tym samym odkorkowanie głównych arterii Gdańska. Mieszkańcom Świnoujścia naprawdę współczuję (wielokrotnie tam byłem), ale gdybyście zobaczyli, co się dzieje na skrzyżowaniach w Centrum Gdańska, odrobinę zmienilibyście zdanie. Pozdrawiam :)

~warszawiak 2013-06-07

Tunel w Świnoujściu jest bardzo potrzebny i to, że go do dziś nie ma, jest ogromnym skandalem i kompromitacją. Ale tunel w Świnoujściu wybuduje państwo (mam nadzieję, że wreszcie kiedyś wybuduje...), a nie miasto, które nie jest po prostu w stanie udźwignąć tak dużej inwestycji. Natomiast Tusk w sprawie również bardzo potrzebnego tunelu pod Martwą Wisłą nie ma nic do powiedzenia; jest to inwestycja miasta, a nie państwa.

~szrawa 2013-06-06

W Gdańsku dla wygody mieszkańców buduje się tunel, a w Świnoujściu - by móc normalnie żyć - NIE. Za te pieniądze powinien być budowany tunel właśnie w Świnoujściu, ale, jak wiadomo, Tusk tutaj nie mieszka i zachodniopomorskie ma gdzieś.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Po sukcesie limitowanej wersji Joy przyszedł czas na specjalną wersję Drive, która bazuje na wyposażeniu Ambition, ale oferuje jeszcze więcej za atrakcyjniejszą cenę.
Odgadnij model Odgadnij model