mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstał 670 metrowy tunel w ciągu S69

Powstał 670 metrowy tunel w ciągu S69

Z początkiem maja br. zakończyło się drążenie tunelu liczącego łącznie 670 m w Lalikach. Prace na odcinku, w ramach którego budowany jest tunel, trwają od listopada 2007 roku, zakończenie prac planowane jest na listopad 2009 roku. Tunel znajduje się w ciągu drogi ekspresowej S-69 z Bielska-Białej do Zwardonia i jest pierwszym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce.

Powstał 670 metrowy tunel w ciągu S69
Moment ten jest przełomowym dla budownictwa drogowego w naszym kraju tak ze względu na wagę przedsięwzięcia, jak i na jego bezprecedensowość. Obecnie trwają prace wykończeniowe w tunelu oraz na drogach dojazdowych, kończony jest również węzeł drogowy "Laliki I"" – informuje GDDKiA O/Katowice.

Drążenie tunelu realizowane było w ramach budowy pięciokilometrowego odcinka S-69 Szare - Laliki. Wykonawca, konsorcjum firm Bogl a Krysl i Doprastav, musiało przede wszystkim zbudować tunel o długości 670 m, który posiada dwie równoległe komory - z jednej będą korzystać samochody a druga będzie miała przeznaczenie techniczne i ewakuacyjne.

Przyszła droga S69 będzie drogą dostosowaną do nacisku 115kN/oś. Będzie to droga jednojezdniowa, z pasami szerokości 3,5 metra i pasami awaryjnymi po 2 m każdy. Droga ekspresowa S-69 z Bielska do Zwardonia, będzie jednym z najważniejszych połączeń między Polską i Słowacją.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Komentuj:

~rysiek_ochódzki 2009-05-19

Słowacy mają w budowie autostradę od Zwardonia do Cadcy ale chyba tylko na mapie. Tak samo jak obwodnica Cadcy też na wielu mapach oznakowana jest jako autostrada, a jest zwykłą jednojezdniową drogą z kolizyjnymi skrzyżowaniami (przejazd przez kilka świateł w Cadcy jest nieporozumieniem, zawsze tworzą się korki). Jak powstanie brakujący odcinek S1 do Bielska Białej a potem S69 do Zwardonia, to będzie naprawdę git, pod warunkiem że S1 będzie dwupasmowa.

~faza 2009-05-19

damian co ukoncza slowacy...autostrade??. po pierwsze słowacja ma dziure budrzetowa i niemaja kasy na ta droge. oczywiscie ze cos buduja ale tylko 5km odcinek(wsumie najbardziej skomplikowany) od granicy z PL wstrone cadsy. A po drogie ta slowacka autostrada bedzie w pol profilu czyli tylko jedna jezdnia. zaloze sie ze GDDiKA szybciej wybuduje S69 czy słowacy swoja droge..., nam zostały wsumie 2 odcinki (odbownica wegierskiej gorki i z żywca do bieska białej-przetarg w toku).

~Damian 2009-05-18

Tunel dla samochodów ma 1x2. Drugi tunel to samo ale będzie tylko technicznym i ewakuacyjnym. Słowacy z drugiej strony niebawem ukończą pełnowartościową autostradę !

~Markowy 2009-05-18

Jaki ma przekroj ten tunel ? 1x2, 1x4 czy 2x2 ? Bo to ze droga jest jednojezdniowa nie oznacza ze tunel od razu nie powstal w docelowym przekroju.

~faza 2009-05-18

oco wam chodzi...?, chyba ta droga nigdy niejechaliscie. droga naprawde super na odcinka nowych oddanych do ruchu...., bezkolizyjna szeroka....z lagodnymi wyprofilowanymi łukami, na podjazdach 2 pas dla ciezarowek, a po drogie pieknn widoki sa, a to tez oko cieszy:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.