mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstał 670 metrowy tunel w ciągu S69

Powstał 670 metrowy tunel w ciągu S69

Z początkiem maja br. zakończyło się drążenie tunelu liczącego łącznie 670 m w Lalikach. Prace na odcinku, w ramach którego budowany jest tunel, trwają od listopada 2007 roku, zakończenie prac planowane jest na listopad 2009 roku. Tunel znajduje się w ciągu drogi ekspresowej S-69 z Bielska-Białej do Zwardonia i jest pierwszym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce.

Powstał 670 metrowy tunel w ciągu S69
Moment ten jest przełomowym dla budownictwa drogowego w naszym kraju tak ze względu na wagę przedsięwzięcia, jak i na jego bezprecedensowość. Obecnie trwają prace wykończeniowe w tunelu oraz na drogach dojazdowych, kończony jest również węzeł drogowy "Laliki I"" – informuje GDDKiA O/Katowice.

Drążenie tunelu realizowane było w ramach budowy pięciokilometrowego odcinka S-69 Szare - Laliki. Wykonawca, konsorcjum firm Bogl a Krysl i Doprastav, musiało przede wszystkim zbudować tunel o długości 670 m, który posiada dwie równoległe komory - z jednej będą korzystać samochody a druga będzie miała przeznaczenie techniczne i ewakuacyjne.

Przyszła droga S69 będzie drogą dostosowaną do nacisku 115kN/oś. Będzie to droga jednojezdniowa, z pasami szerokości 3,5 metra i pasami awaryjnymi po 2 m każdy. Droga ekspresowa S-69 z Bielska do Zwardonia, będzie jednym z najważniejszych połączeń między Polską i Słowacją.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~rysiek_ochódzki 2009-05-19

Słowacy mają w budowie autostradę od Zwardonia do Cadcy ale chyba tylko na mapie. Tak samo jak obwodnica Cadcy też na wielu mapach oznakowana jest jako autostrada, a jest zwykłą jednojezdniową drogą z kolizyjnymi skrzyżowaniami (przejazd przez kilka świateł w Cadcy jest nieporozumieniem, zawsze tworzą się korki). Jak powstanie brakujący odcinek S1 do Bielska Białej a potem S69 do Zwardonia, to będzie naprawdę git, pod warunkiem że S1 będzie dwupasmowa.

~faza 2009-05-19

damian co ukoncza slowacy...autostrade??. po pierwsze słowacja ma dziure budrzetowa i niemaja kasy na ta droge. oczywiscie ze cos buduja ale tylko 5km odcinek(wsumie najbardziej skomplikowany) od granicy z PL wstrone cadsy. A po drogie ta slowacka autostrada bedzie w pol profilu czyli tylko jedna jezdnia. zaloze sie ze GDDiKA szybciej wybuduje S69 czy słowacy swoja droge..., nam zostały wsumie 2 odcinki (odbownica wegierskiej gorki i z żywca do bieska białej-przetarg w toku).

~Damian 2009-05-18

Tunel dla samochodów ma 1x2. Drugi tunel to samo ale będzie tylko technicznym i ewakuacyjnym. Słowacy z drugiej strony niebawem ukończą pełnowartościową autostradę !

~Markowy 2009-05-18

Jaki ma przekroj ten tunel ? 1x2, 1x4 czy 2x2 ? Bo to ze droga jest jednojezdniowa nie oznacza ze tunel od razu nie powstal w docelowym przekroju.

~faza 2009-05-18

oco wam chodzi...?, chyba ta droga nigdy niejechaliscie. droga naprawde super na odcinka nowych oddanych do ruchu...., bezkolizyjna szeroka....z lagodnymi wyprofilowanymi łukami, na podjazdach 2 pas dla ciezarowek, a po drogie pieknn widoki sa, a to tez oko cieszy:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.