mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstanie brakujący odcinek zachodniej obwodnicy Poznania

Powstanie brakujący odcinek zachodniej obwodnicy Poznania

Jeszcze przed przyszłorocznym okresem wakacyjnym do ruchu ma być dopuszczony brakujący, ponad 5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 pomiędzy węzłami Poznań Rokietnica i Poznań Tarnowo Podgórne. Odcinek ten zepnie oddane wcześniej odcinki zachodniej obwodnicy Poznania.

Powstanie brakujący odcinek zachodniej obwodnicy Poznania

Przypomnijmy, czerwca 2012 roku kierowcy mogą korzystać z następujących odcinków obwodnicy Poznania: odcinka zachodniej obwodnicy S11 od węzła Poznań Dąbrówka (Dąbrówka) do węzła Poznań Zachód (Głuchowo) oraz wschodniej obwodnicy S5 od węzła Gniezno Południe (Woźniki) do węzła Poznań Wschód (Kleszczewo). Nowe trasy umożliwiają połączenie z położoną na południu od Poznania autostradą A2. Nadal jednak brakuje ponad 5 kilometrów drogi S11 między Rokietnicą, a Swadzimiem bez którego zachodnia obwodnica jest „dziurawa”. Odcinek S11 spina bowiem północny, 8-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 pomiędzy Swadzimiem a Dąbrówką z odcinkiem S11 od węzła Tarnowo Podgórne do węzła Poznań Zachód (łączącym trasę z autostradą A2).

 

                                              


Na szczęście ostatnie dni przyniosły rozwiązanie tego problemu. 11 kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  podpisała umowę z firmą Skanska, która złożyła najniższą ofertę na budowę  S11 od węzła Poznań Rokietnica do węzła Poznań Tarnowo Podgórne. Jak informuje GDDKiA, cała zachodnia obwodnica ma być przejezdna do przyszłorocznych wakacji. Pierwsze prace powinny ruszyć jeszcze w kwietniu.


- Zgodnie z zawartą umową, ostatni odcinek obwodnicy Poznania zostanie zbudowany w ciągu 14 miesięcy. W tym czasie powstaną m.in. dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę wraz z pasami awaryjnymi na łącznej długości ok. 5,3 km (od węzła Rokietnica do węzła Tarnowo Podgórne), węzeł Poznań Kiekrz na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 184 w miejscowości Kobylniki z drogą ekspresową  nr S11, trzy obiekty inżynierskie, sieć dróg współistniejących (drogi dojazdowe, poprzeczne), urządzenia odwadniające i odprowadzające wody deszczowe, oświetlenie drogowe, zabezpieczenia akustyczne, urządzenia bezpieczeństwa i organizacji ruchu. Firma wyremontuje także nawierzchnię drogi krajowej nr 11 na niemal dwukilometrowym dojeździe do Zachodniej Obwodnicy Poznania (węzeł „Złotkowo”). Po udostępnieniu jezdni głównej wykonawca będzie prowadził prace poza korpusem drogi (budowa dróg serwisowych oraz prace wykończeniowe) – zaznacza Alina Cieślak z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


W międzyczasie pojawił się jednak „ekologiczny problem”. Chodzi o ochronę i przeniesienie z terenu budowy ślimaków, a dokładnie poczwarówki jajowatej. Jednak jak zapewnia Cieślak, nie wpłynie to na prowadzone prace i termin oddanie drogi do ruchu.


Poznańska trasa S11 kończyć się będzie węzłem Poznań Północ, który połączy budowaną drogę z drogą nr 11 prowadzącą z Poznania w stronę Piły. Zachodnia Obwodnica Poznania po zakończeniu prac będzie miała 27 km długości.

 

Tematy w artykule: obwodnice wielkopolskie Poznań

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.