mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstanie nowy zjazd na A4

Powstanie nowy zjazd na A4

Niepołomice zyskają nowy zjazd na autostradę A4, dzięki czemu mieszkańcy miasta i okolic zyskają kilkanaście kilometrów, chcąc dostać się na "A-czwórkę". Nowy węzeł ma zostać oddany do ruchu wiosną 2017 r.

Powstanie nowy zjazd na A4
Nowy węzeł autostradowy zostanie zlokalizowany pomiędzy obecnie istniejącymi węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko. Powstanie w miejscu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 964 w Podłężu (gm. Niepołomice) i będzie tak zaprojektowany, by można było nim wjechać na A4 w kierunku na Rzeszów lub Kraków. Inwestycja obejmuje także powstanie całej potrzebnej infrastruktury – z budową oświetlenia, przebudową ekranów akustycznych czy zainstalowaniem urządzeń elektronicznego systemem poboru opłat.

Według szacunków, cała budowa ma kosztować ok. 70 mln zł. Środki finansowe na przygotowanie i realizację przedsięwzięcia pochodzić będą z Małopolskiego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Gmina Niepołomice pokryje koszty powstania dokumentacji, decyzji, opinii i nadzoru archeologicznego, a także wkładu własnego do MRPO. GDDKiA nie partycypuje w kosztach.

Nowy węzeł będzie także korzystnym rozwiązaniem dla inwestorów związanych z Niepołomicką Strefą Inwestycyjną. Już wiadomo, że samochody wyjeżdżające ze strefy i jadące na wschód (m.in. do Rzeszowa, na Ukrainę) po wybudowaniu węzła zaoszczędzą aż 12,5 km drogi (w porównaniu do obecnych możliwości), a te jadące na zachód (do Katowic, Berlina) – 5 km. Nowy zjazd będzie też z pewnością dużą zachętą dla kolejnych firm, które będą chciały lokować swoje biznesy w tym rejonie.

Jak podkreślali we wtorek sygnatariusze porozumienia, inwestycja jest także podyktowana względami bezpieczeństwa – pomiędzy obecnie istniejącymi węzłami w Bieżanowie i Szarowie, czyli na długości aż 16 km, nie ma zjazdu, co utrudnia ewentualne akcje ratownicze na autostradzie. Ważne są tu również kwestie ochrony przyrody – nowy węzeł znacznie ograniczy ruch ciężarówek na drodze krajowej nr 75, która przecina teren Puszczy Niepołomickiej, a więc obszaru chronionego Natura 2000.

Gmina i miasto Niepołomice zobowiązały się do przygotowania i zrealizowania całej inwestycji, a więc także zabezpieczenia i sfinansowania wszelkich kosztów prac wstępnych (w tym badań archeologicznych), budowy i nadzoru. W związku z tym Zarząd Województwa Małopolskiego przekazał Burmistrzowi miasta i gminy Niepołomice zarządzanie fragmentem drogi wojewódzkiej nr 964 na czas przygotowania i realizacji przedsięwzięcia, a GDDKiA – zarządzanie fragmentem pasa drogowego autostrady A4.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Wielu kierowców długo czekało na taką możliwość. Usługa umożliwiająca sprawdzenie liczby punktów karnych jest już praktycznie gotowa. Jednak premiera nastąpi prawdopodobnie później niż to komunikowano.