mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstanie nowy zjazd na A4

Powstanie nowy zjazd na A4

Niepołomice zyskają nowy zjazd na autostradę A4, dzięki czemu mieszkańcy miasta i okolic zyskają kilkanaście kilometrów, chcąc dostać się na "A-czwórkę". Nowy węzeł ma zostać oddany do ruchu wiosną 2017 r.

Powstanie nowy zjazd na A4
Nowy węzeł autostradowy zostanie zlokalizowany pomiędzy obecnie istniejącymi węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko. Powstanie w miejscu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 964 w Podłężu (gm. Niepołomice) i będzie tak zaprojektowany, by można było nim wjechać na A4 w kierunku na Rzeszów lub Kraków. Inwestycja obejmuje także powstanie całej potrzebnej infrastruktury – z budową oświetlenia, przebudową ekranów akustycznych czy zainstalowaniem urządzeń elektronicznego systemem poboru opłat.

Według szacunków, cała budowa ma kosztować ok. 70 mln zł. Środki finansowe na przygotowanie i realizację przedsięwzięcia pochodzić będą z Małopolskiego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Gmina Niepołomice pokryje koszty powstania dokumentacji, decyzji, opinii i nadzoru archeologicznego, a także wkładu własnego do MRPO. GDDKiA nie partycypuje w kosztach.

Nowy węzeł będzie także korzystnym rozwiązaniem dla inwestorów związanych z Niepołomicką Strefą Inwestycyjną. Już wiadomo, że samochody wyjeżdżające ze strefy i jadące na wschód (m.in. do Rzeszowa, na Ukrainę) po wybudowaniu węzła zaoszczędzą aż 12,5 km drogi (w porównaniu do obecnych możliwości), a te jadące na zachód (do Katowic, Berlina) – 5 km. Nowy zjazd będzie też z pewnością dużą zachętą dla kolejnych firm, które będą chciały lokować swoje biznesy w tym rejonie.

Jak podkreślali we wtorek sygnatariusze porozumienia, inwestycja jest także podyktowana względami bezpieczeństwa – pomiędzy obecnie istniejącymi węzłami w Bieżanowie i Szarowie, czyli na długości aż 16 km, nie ma zjazdu, co utrudnia ewentualne akcje ratownicze na autostradzie. Ważne są tu również kwestie ochrony przyrody – nowy węzeł znacznie ograniczy ruch ciężarówek na drodze krajowej nr 75, która przecina teren Puszczy Niepołomickiej, a więc obszaru chronionego Natura 2000.

Gmina i miasto Niepołomice zobowiązały się do przygotowania i zrealizowania całej inwestycji, a więc także zabezpieczenia i sfinansowania wszelkich kosztów prac wstępnych (w tym badań archeologicznych), budowy i nadzoru. W związku z tym Zarząd Województwa Małopolskiego przekazał Burmistrzowi miasta i gminy Niepołomice zarządzanie fragmentem drogi wojewódzkiej nr 964 na czas przygotowania i realizacji przedsięwzięcia, a GDDKiA – zarządzanie fragmentem pasa drogowego autostrady A4.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Nowe Audi A4 prawie bez kamuflażu!

auto motor i sport 2015-06-08

Powoli kończą się prace nad następcą aktualnego Audi A4, będącego na rynku od wieków. Przyłapano egzemplarz niemal całkowicie pozbawiony kamuflażu. 

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.