mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstanie obwodnica Bielska-Białej

Powstanie obwodnica Bielska-Białej

W przyszłym roku rozpocznie się budowa 12 km odcinka wschodniej obwodnicy Bielska-Białej. Planowana już pod koniec lat 70 obwodnica powstanie w ciągu 2,5 roku i odciąży zatłoczone centrum miasta.

Powstanie obwodnica Bielska-Białej
Wschodnia obwodnica Bielska-Białej była w planach już w latach 70, ale spory o ostateczny przebieg trasy opóźniły termin jej realizacji. Mieszkańcy niektórych dzielnic miasta walczyli o tunel pod Łysą Górą, żeby droga nie biegła koło ich domów. Drogowcy jednak byli przeciwni tej wersji trasy z powodu znacznie większych kosztów. Przez lata nie było też pieniędzy na budowę, ale dwa lata temu Unia Europejska postanowiła przekazać Polsce 126 mln euro na ten cel.

Pod koniec listopada bieżącego roku wojewoda śląski wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, co umożliwia rozpoczęcie prac. Kolejnym etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, które planowane jest na 2008 rok. Po uzyskaniu pozwolenia, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg na budowę obwodnicy.

Inwestycja związana z budową wschodniej obwodnicy Bielska-Białej jest ważna dla regionu, gdyż oprócz odciążenia zatłoczonego centrum miasta, stanie się ona częścią drogi ekspresowej w kierunku Żywca i Słowacji. W tej chwili przez centrum Bielska-Białej przejeżdżają tysiące samochodów m.in. ze Śląska.

Planowana droga będzie 12 km, dwupasmową trasą o parametrach drogi ekspresowej. Obwodnica będzie biegła od Komorowic i przetnie ul. Krakowską. Dalej poprowadzi przez Lipnik, nad ul. Górską w Straconce i opuści Bielsko w Mikuszowicach. Będzie miała trzy węzły, m.in. w Komorowicach przy ul. Krakowskiej. Drogowcy wybudują 20 wiaduktów i estakad. Zostanie także zmodernizowany odcinek ul. Niepodległości, dwupasmowej drogi w kierunku Cieszyna. Obwodnica ma powstać w ciągu 2,5 roku a jej koszt wyniesie kilkaset mln zł.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~BIELSZCZANKA 2009-03-24

MIESZKAM W BIELSKU-BIAŁEJ I NIE WIEM GDZIE JEST TA ŁYSA GÓRA??? OŚWIEĆCIE MNIE;)

~fafik 2008-04-26

moze ktos zna szczegóły co do połozenia tej drogi,bo niechcę zeby szła 5m od mojego domu?

~max 2007-12-13

obwodnice wielunia by lepiej zrobili.kto choc raz jechał przez wieluń wie o co chodzi..

~adam 2007-12-12

aha, to w takim razie sporo domow musieliby wyburzyc, to jest dosyc gesto zabudowany teren a zaraz potem gora, czyli albo pol osiedla wyburzyc albo pod gore wejsc :). Ale z drugiej strony, zeby zachodnia obwodnice wybudowac, wybuzyli pol miasta :).

~Piti 2007-12-12

Wydaje mi się że nie będzie. Tunele na obwodnicach są u nas raczej rzadkością, więc pewnie by o tym napisali. Ale na pewno to nie wiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.