mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Powstanie obwodnica warszawskiej Pragi

Powstanie obwodnica warszawskiej Pragi

Obwodnica warszawskiej Pragi czyli blisko siedmiokilometrowa trasa z Bródna na Grochów ma powstać w 2012 roku. Zapadła decyzja: za dwa lata ruszy budowa jednej z największych inwestycji komunikacyjnych stolicy.

Nowa trasa połączy węzeł  Żaba na Targówku z rondem Wiatraczna. To przedsięwzięcie porównywalne z Trasą Siekierkowską. Teraz przejazd z Targówka lub Bródna na Grochów, zajmuje blisko godzinę. Po zbudowaniu Śródmiejskiej Obwodnicy Warszawy - bo tak nazywa się projektowana inwestycja - ten czas skróci się do kwadransa.

Śródmiejska obwodnica będzie przedłużeniem alei Stanów Zjednoczonych, która dziś kończy się na rondzie Wiatraczna. Od ronda pójdzie ulicą Wiatraczną, przejdzie nad torami kolejowymi Olszynki Grochowskiej, następnie wzdłuż Zabranieckiej dotrze do Radzymińskiej. Na koniec trasa pójdzie przez ogródki działkowe, by wreszcie dotrzeć do węzła Żaba.

Na projektowanej trasie będą po dwa, a w niektórych miejscach nawet po trzy pasy ruchu w każdą stronę, a na skrzyżowaniach wiadukty. I tak np. pod rondem Wiatraczna jezdnia alei Stanów Zjednoczonych będzie schowana w tunelu, zaś sama ul. Wiatraczna znajdzie się w wykopie aż do wysokości ul. Chrzanowskiego.

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich podpisał już kontrakt z firmą DHV Polska na przygotowanie kompletu dokumentacji odcinka od ronda Wiatraczna do Zabranieckiej. Całość dokumentacji łącznie z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę mają być gotowe do końca 2007 roku. Pierwsze roboty mogą zacząć się już na przełomie 2008 i 2009 roku, potrwają co najmniej kilka lat.

Szacuje się, że inwestycja pochłonie 638 mln zł. To nie tylko koszty budowy dróg i wiaduktów, ale i koniecznych wyburzeń. Zanim jednak prace ruszą trzeba wykupić 477 działek.


Przeczytaj także:

Mostowe obietnice dla Warszawy.... (2006-11-23)

Autostrada A-2 - południową obwodnicą Warszawy (2006-11-20)

Dofinansowanie na metro (2006-10-25)

Dodatkowe 77 mln zł na Trasę Siekierkowską (2006-10-16)

Warszawa potrzebuje systemu obwodnic (2006-08-29)

 


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Komentuj:

~WS 2006-12-05

ciekawa sprawa, tematy artykułów : na Śląsku coś powstało, w Małopolsce i gdzieś w Polsce też.... a w Warszawie już w 2012 roku.... nie wiem czy nasze wnuki doczekają......

~messer74 2006-12-04

"pojdzie przez ogrodki dzialkowe" albo "przejdzie nad torami"- hmmm ja w podstawowce orzy takich tworach mialem styl na marginesie. Dzisiaj prosze! Okazuje sie, ze wyprzedzilem epoke o jakies 20 lat. Przepraszam za brak polskiej czcionki. Pozdrawiam.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.