mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Poznań: Już niedługo koniec prac na wiadukcie Górczyńskim

Poznań: Już niedługo koniec prac na wiadukcie Górczyńskim

Zbliża się termin zakończenia prac budowlanych na 428 m wiadukcie Górczyńskim Zachodnim w Poznaniu. Nowy wiadukt powstaje w ramach projektu związanego z przebudową obiektów w ciągu dróg krajowych nr 5 i 11 w Poznaniu.

Poznań: Już niedługo koniec prac na wiadukcie Górczyńskim
Termin rozpoczętego we wrześniu ubiegłego roku remontu wiaduktu Górczyńskiego w Poznaniu mija 31 maja bieżącego roku. Wykonawcą prac remontowych na zachodniej części obiektu jest konsorcjum firm INTERCOR z Zawiercia oraz Feroco. Obecnie na placu budowy pracuje ponad 100 osób.

W ramach inwestycji wykonawca musiał przeprowadzić rozbiórkę starego, liczącego 428 m obiektu i wybudować na jego miejscu nowy. Drogowcy musieli wyburzyć 21 przęseł i 21 podpór, by na ich miejscu ustawić nowy wiadukt. Nowe fundamenty spoczywają na 88 palach wielkośrednicowych, o długości szesnastu metrów każdy. Cały osiemnastoprzęsłowy obiekt oparty został na 19 podporach. Konstrukcję nośną, podobnie jak na wiadukcie Dolna Wilda, stanowi płyta żelbetowa zespolona ze stalowymi dźwigarami. Łącznie, zostanie użytych 141 dźwigarów. Wyremontowana została także tzw. rama, czyli przęsło (które nie zostało rozebrane) nad torami kolejowymi i przejście pod torami PKP.  Konstrukcja wiaduktu Górczyńskiego dzięki zwiększeniu odległości między filarami przystosowana została do parametrów planowanej III ramy komunikacyjnej Poznania. Nowy wiadukt będzie miał wyższą klasę nośności A (do tej pory C), będzie szerszy o jeden pas ruchu, powstanie także ścieżka rowerowa.

Podczas budowy zostały wykorzystane nowoczesne materiały budowlane, między innymi betony nowej generacji, dzięki którym wiadukt będzie można eksploatować przez ponad sto lat. W trakcie prac na nitce zachodniej usunięto również ubytki w nawierzchni w jezdni wiaduktu Górczyńskiego Wschodniego oraz odnowiono oznakowanie poziome.

Z uwagi na szybki okres realizacji, prace toczyły się nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Wykonawca stosował specjalne procedury i technologie, które pozwalały na kontynuowanie prac przy ujemnej temperaturze.

Budowa wiaduktu jest realizowana w ramach większego projektu, który obejmuje przebudowę obiektów inżynierskich w ciągu dróg krajowych nr 5 i 11 w Poznaniu. Do tej pory zakończono prace na moście Przemysła I oraz wiadukcie Dolna Wilda. Trwają także prace na wiadukcie Franowo. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach SPO Transport.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~grzybol 2008-05-24

chwila, przecież oni na razie robią tylko jedną nitkę wiaduktu! no chyba, że wiadukt ma być jednopasmowy...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.